Penkissä uusi sarjaennätys 140kg x20

30.07.2023 - 14:50

Tämän viikon tiistaina tuli tehtyä loppujenlopuksi aika perus penkkitreeni ihan vain sen vuoksi etten parempaan pystynyt. Minun oli tarkoitus tehdä 160kg painoilla kahdeksan toiston sarjoja pysäytyksen kanssa mutta kun ei pysty niin ei pysty. Päädyin sitten tekemään kolme kuuden toiston sarjaa 160kg painoilla pysäytyksellä kun siihen oli vain rahkeita. Näin ollen penkkitreenistä tuli aika perus kauraa sillä tuo kuusi toistoa 160kg painoilla ei ole mitään kovinkaan uutta mutta toisaalta ei nyt ihan jokapäiväistä.

Toisaalta olen nyt viime aikoina tehnyt 160kg painoilla yksin ilman varmistajaa niin en ole ihan 100% saanut tehtyä loppuun saakka. Näin ollen toistomäärät yleensä jäävät siihen kolmeen kun ei vain uskalla lähteä tekemään enempää yksin. Yleensä otan sitten spotterin vasta 160kg jälkeen kun teen isommilla painoilla ja näin ollen 160kg pidemmät sarjat jäävät tekemättä. Tämän treenin ja tavoitteen epäonnistumisen seurauksena tähän pitää tehdä muutos.

Torstaina kun oli vuorossa viikon toinen penkki treeni niin en tiennyt edes sitäkään mitä tiistaina olin hieman suunnitellut. Kaiken lisäksi siinä samalla kun lämmittelin ja venyttelin penkkitreeniä varten niin paskaa tuli jauhettua. Siinä sitten kun sain tankoon 140kg ja piti alkaa tekemään sillä lämmittelyä niin sain ehdotuksen mitä jos tekisin kaksikymmentä toistoa 140kg:lla?

Siinä sitten aloin tekemään kun olinhan jo edellisellä viikolla saanut 140kg painoilla 17 toistoa vaikka siinä pohjilla olikin 180kg 3x3 penkkitreeni. Nyt ei ollut mitään suuremmilla painoilla tehtyä treeniä takana ja muutenkin nyt olin tottunut tekemään penkissä pidempiä sarjoja niin olin todella luottavainen. Lopulta se tuli pienen tappelun jälkeen kun siinä jossain 18 toiston kohdalla alkoi painamaan. Tekeminen vain alkaa hapottamaan jolloin kädet eivät vain liiku vaikka paino tuntuisi kevyeltä. Se on vain sellainen outo fiilis kun tanko ei paina mutta kädet eivät vain jaksa nostaa.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?