Parin päivän sisällä kaksi jalkatreeniä hack-kyykky painotteisesti

31.07.2017 - 22:43

Kuntosalitreenin ei todellakaan tarvitse olla mitenkään ihmeellinen jotta se menee hyvin perille tai että olisi hyvä treeni. Treenin ei tarvitse sisältää monia liikkeitä eikä sarjoja tai toistoja tarvitse aina laskea. Myöskin kellon katsomisen saa unohtaa mikä onkin mielestäni yksi huonommista asioista treeniä tehdessä oli kyseessä nyt mikä treeni tahansa paitsi kellotettu treeni. Erikseen kellotettava treeni nyt on ihan eri asia kuin normaalitreeni joten siks normaalin treenin aikana ei pahemmin tarvitsisi katsoa kelloa. Omasta mielestäni treeni menee heti huonommin kun treenin aikana tarvitsee katsoa kelloa. Näin ainakin omalla kohdallani ja kokemuksieni perusteella. Olen ollut sitten salilla tai juoksemassa ja kun olen joutunut syystä tai toisesta katsomaan kelloa niin treeni on mennyt ihan perseelleen.

Maanantain jalkatreeni sisälsi kaksi etureisiliikettä minkä lisäksi tein yhden pohjeliikkeen. Sunnuntain jalkatreeni sisälsi kolme liikettä plus pohkeet. Tein siis kahtena peräkkäisenä päivänä jalkatreenit ja molemmat treenit tuli tehtyä minimaalisilla liikemäärillä. Tämä oli ihan tiedostettu asia, että tulen keskittymään vain pariin liikkeeseen mitä teen x-määrää ja t-toistomäärillä. Joissakin tapauksissa laskin sarjojen toistomäärät mutta tämä tapahtui vain yhdessä liikkeessä. Tämän lisäksi en laskenut sarjojen määriä oikeastaan missään liikkeessä. Tein kaikki liikkeet ihan fiiliksen mukaan niin, että vaihdoin liikettä kun liikkeen tekeminen alkoi painamaan tai se alkoi tuntumaan jo tarpeeksi tehdyltä.

Sunnuntaina tuli tehtyä hack-kyykkyä 120kg painoilla kolme sarjaa joissa tein kaksitoista, kymmenen ja kaksitoista toistoa. Tähän vielä päälle muut sarjat ja lämmittelyt eli kyseinen treeni keskittyi juurikin tuohon 120kg painoilla tekemiseen. Heti maanantaina oli vuorossa samankaltainen juttu, mutta tällä kertaa yritin käyttää vieläkin isompia painoja. Suunnittelin kokeilevani tehdä 140kg ja 160kg painoilla hack-kyykkyä. Tuo tuli epäonnistumaan sillä sain 140kg  painoilla kolme toistoa minkä jälkeen laskin painot 120kg joilla tein x-määrän viiden toiston sarjoja.

 

80kgx10, 100kgx10 & 120kgx12 #hacksquats #legday #legworkout #gym #gymlife #hacksquat

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Ei siis onnistunut seuraavana päivänä hack-kyykyssä painojen nostaminen sellaisiin painoihin joilla ei ole tottunut tekemään. Jos kaikki olisi ollut hieman suunniteltua niin minun olisi kannattanut latoa sunnuntaina ne 140kg ja 160kg painot ja maanantaina tehdä vain pienemmillä painoilla erilaisempia sarjoja. En tullut ajatelleeksi oikeastaan mitään ja suunnitelmani olin asettanut tällä kertaa liian korkealle, mutta mitä sitten? Välillä pitää yrittää vaikka se ei onnistuisikaan, mutta kuitenkin järkevästi. Minulla oli kaikkiin sarjoihin yli 100kg painoilla varmistus ja hack-kyykky on muutenkin sellainen liike mikä on helppo varmistaa minkä johdosta tämänkaltainen yrittäminen on helpompaa kuin muissa liikkeissä.

Juurikin tämänkaltaiset yrittämiset isommilla painoilla millä on tehnyt tai tehdä peräkkäisinä päivinä jotain isoa liikettä sisältää juurikin vaaroja. Juuri tämänkaltaiset yrittämiset isoilla painoilla lisää loukkaantumisen kasvamisen riskiä ja tämänkaltaisien kokeilujen johdosta monet ovatkin loukanneet itsensä. Kannattaakin siis hieman miettiä mitä on tekemässä ja millaisilla painoilla sillä juurikin isoilla painoilla kokeilut ovat ne vaarallisimmat sillä kroppa ei aina kestä niitä painoja joilla ei ole tottunut tekemään.

Itse tiesin hyvissä ajoin, että tulen tekemään seuraavana päivänä uudestaan jalkatreenin ja hack-kyykkyä joten osasin jo alkaa edellisenä päivänä valmistautumaan kyseiseen treeniin. Jos olisin päättänyt tehdä vasta tyyliin salilla uudestaan jalkatreenin niin voi olla, että jotain olisi saattanut käydä. Tuolloin en olisi ollut valmiina juurikin uuteen jalkatreeniin enkä näin ollen olisi saanut aukaistua jalkoja siihen kuntoon, että niillä olisi voinut tehdä jalkatreeniä uudestaan. Olin yleisesti ottaen tietoinen, että tulen tekemään treenin seuraavana päivänä ja yleinen palautuminen toiseen treeniin olisi ollut ihan ei mitään ihmeellistä, mutta toinen jalkatreeni perään oli eri asia. Jos olisin treenannut selkää, rintaa, käsiä tai olkapäitä niin tällöin minun ei olisi tarvinnut keskittyä jalkojen avaamiseen sillä en olisi tarvinnut jalkoja siinä kunnossa missä tarvitsin ne jalkatreenissä. Vaikka välillä tuntuukin sille, että treenaan miten sattuu ja lihasryhmät menevät kanssa miten sattuu niin taustalla on kuitenkin yleinen tieto ja taito saada kroppa kuntoon tulevaa treeniä varten. Minun palautuminen ja siihen liittyvät asiat tulevat mielestäni helposti ja luonnostaan, mutta siitä huolimatta se tarvitsee hieman keskittymistä ja suunnittelua.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.