Parin päivän sisällä kaksi jalkatreeniä hack-kyykky painotteisesti

31.07.2017 - 22:43

Kuntosalitreenin ei todellakaan tarvitse olla mitenkään ihmeellinen jotta se menee hyvin perille tai että olisi hyvä treeni. Treenin ei tarvitse sisältää monia liikkeitä eikä sarjoja tai toistoja tarvitse aina laskea. Myöskin kellon katsomisen saa unohtaa mikä onkin mielestäni yksi huonommista asioista treeniä tehdessä oli kyseessä nyt mikä treeni tahansa paitsi kellotettu treeni. Erikseen kellotettava treeni nyt on ihan eri asia kuin normaalitreeni joten siks normaalin treenin aikana ei pahemmin tarvitsisi katsoa kelloa. Omasta mielestäni treeni menee heti huonommin kun treenin aikana tarvitsee katsoa kelloa. Näin ainakin omalla kohdallani ja kokemuksieni perusteella. Olen ollut sitten salilla tai juoksemassa ja kun olen joutunut syystä tai toisesta katsomaan kelloa niin treeni on mennyt ihan perseelleen.

Maanantain jalkatreeni sisälsi kaksi etureisiliikettä minkä lisäksi tein yhden pohjeliikkeen. Sunnuntain jalkatreeni sisälsi kolme liikettä plus pohkeet. Tein siis kahtena peräkkäisenä päivänä jalkatreenit ja molemmat treenit tuli tehtyä minimaalisilla liikemäärillä. Tämä oli ihan tiedostettu asia, että tulen keskittymään vain pariin liikkeeseen mitä teen x-määrää ja t-toistomäärillä. Joissakin tapauksissa laskin sarjojen toistomäärät mutta tämä tapahtui vain yhdessä liikkeessä. Tämän lisäksi en laskenut sarjojen määriä oikeastaan missään liikkeessä. Tein kaikki liikkeet ihan fiiliksen mukaan niin, että vaihdoin liikettä kun liikkeen tekeminen alkoi painamaan tai se alkoi tuntumaan jo tarpeeksi tehdyltä.

Sunnuntaina tuli tehtyä hack-kyykkyä 120kg painoilla kolme sarjaa joissa tein kaksitoista, kymmenen ja kaksitoista toistoa. Tähän vielä päälle muut sarjat ja lämmittelyt eli kyseinen treeni keskittyi juurikin tuohon 120kg painoilla tekemiseen. Heti maanantaina oli vuorossa samankaltainen juttu, mutta tällä kertaa yritin käyttää vieläkin isompia painoja. Suunnittelin kokeilevani tehdä 140kg ja 160kg painoilla hack-kyykkyä. Tuo tuli epäonnistumaan sillä sain 140kg  painoilla kolme toistoa minkä jälkeen laskin painot 120kg joilla tein x-määrän viiden toiston sarjoja.

 

80kgx10, 100kgx10 & 120kgx12 #hacksquats #legday #legworkout #gym #gymlife #hacksquat

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Ei siis onnistunut seuraavana päivänä hack-kyykyssä painojen nostaminen sellaisiin painoihin joilla ei ole tottunut tekemään. Jos kaikki olisi ollut hieman suunniteltua niin minun olisi kannattanut latoa sunnuntaina ne 140kg ja 160kg painot ja maanantaina tehdä vain pienemmillä painoilla erilaisempia sarjoja. En tullut ajatelleeksi oikeastaan mitään ja suunnitelmani olin asettanut tällä kertaa liian korkealle, mutta mitä sitten? Välillä pitää yrittää vaikka se ei onnistuisikaan, mutta kuitenkin järkevästi. Minulla oli kaikkiin sarjoihin yli 100kg painoilla varmistus ja hack-kyykky on muutenkin sellainen liike mikä on helppo varmistaa minkä johdosta tämänkaltainen yrittäminen on helpompaa kuin muissa liikkeissä.

Juurikin tämänkaltaiset yrittämiset isommilla painoilla millä on tehnyt tai tehdä peräkkäisinä päivinä jotain isoa liikettä sisältää juurikin vaaroja. Juuri tämänkaltaiset yrittämiset isoilla painoilla lisää loukkaantumisen kasvamisen riskiä ja tämänkaltaisien kokeilujen johdosta monet ovatkin loukanneet itsensä. Kannattaakin siis hieman miettiä mitä on tekemässä ja millaisilla painoilla sillä juurikin isoilla painoilla kokeilut ovat ne vaarallisimmat sillä kroppa ei aina kestä niitä painoja joilla ei ole tottunut tekemään.

Itse tiesin hyvissä ajoin, että tulen tekemään seuraavana päivänä uudestaan jalkatreenin ja hack-kyykkyä joten osasin jo alkaa edellisenä päivänä valmistautumaan kyseiseen treeniin. Jos olisin päättänyt tehdä vasta tyyliin salilla uudestaan jalkatreenin niin voi olla, että jotain olisi saattanut käydä. Tuolloin en olisi ollut valmiina juurikin uuteen jalkatreeniin enkä näin ollen olisi saanut aukaistua jalkoja siihen kuntoon, että niillä olisi voinut tehdä jalkatreeniä uudestaan. Olin yleisesti ottaen tietoinen, että tulen tekemään treenin seuraavana päivänä ja yleinen palautuminen toiseen treeniin olisi ollut ihan ei mitään ihmeellistä, mutta toinen jalkatreeni perään oli eri asia. Jos olisin treenannut selkää, rintaa, käsiä tai olkapäitä niin tällöin minun ei olisi tarvinnut keskittyä jalkojen avaamiseen sillä en olisi tarvinnut jalkoja siinä kunnossa missä tarvitsin ne jalkatreenissä. Vaikka välillä tuntuukin sille, että treenaan miten sattuu ja lihasryhmät menevät kanssa miten sattuu niin taustalla on kuitenkin yleinen tieto ja taito saada kroppa kuntoon tulevaa treeniä varten. Minun palautuminen ja siihen liittyvät asiat tulevat mielestäni helposti ja luonnostaan, mutta siitä huolimatta se tarvitsee hieman keskittymistä ja suunnittelua.

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.