Paluu ketjusalille: Nuoret lääppivät toisiaan pukuhuoneessa ja sauna haisee kuselle

05.09.2023 - 18:43

Sen aina unohtaa kun on pidemmän aikaa pois ja samalla huomaa sekä muistaa että asiat eivät ole yhtään muuttuneet. Olin nyt poikkeuksellisesti puolitoista kuukautta pois lähisaleilta kun jäädytys onnistui vai kalenterikuukaudeksi eikä sitä saanut kuukauden puolesta välistä alkamaan. Näin ollen otin lähisaleille jäsenyyden jäädytyksen loman jälkimmäiselle kuukaudelle kun loman jälkeen pystyin kuitenkin käymään Pitäjänmäen PTVGYM:llä siihen asti kunnes jäädytys loppuu.

Niin on käynyt kaikkine niinä vuosina kun olen asunut Espoossa ja olen ollut kesällä kuukauden pois lähi ketjusalilta että aina kun palaan sinne niin heti huomaan miksi myös vihaan niitä. Ei siinä treeni puitteet ovat ihan ok vaikka laitteita ja välineitä ei huolleta mutta se muu ero verrattuna yksityiseen saliin on se juttu. Ketjusaleilla kun käy niin monen moista säätäjää ja ne on muutenkin suuremmille massoille suunnattu niin se on se ero. Kyllähän pienemmillä saleilla kaikenlaista säätäjää löytyy mutta se määrä on vain pienempi.

Oikeasti kun menee kuntosalille, suuntaa ensimmäiseksi vaihtamaan vaatteet pukuhuoneeseen ja huomaa nuorten poikien homoilevan pukuhuoneessa treenin jälkeen ei ole vain minulle. Ei ollut ensimmäinen kerta kyseisellä salilla kun näin kahden miespuoleisen lääppivän toisiaan boxereissa. Usein näen vastaavaa kun nuoret "miehet" läpsyttelevät toisiaan pyyhkeillä. Tämä ei ole se näky mitä haluan nähdä kun menen puolentoista kuukauden jälkeen takaisin lähisalille saati en muutenkaan halua nähdä homoilua pukuhuoneessa kun vaihdan vaatteita tai olen menossa suihkuun.

Miten oikeasti nuorilla on energiaa lääppiä toisiaan boxereissa tai paiskia pyyhkeellä toisiaan? Mitä he sitten tekevät kuntosalin puolella kun tuollaista ylimääräistä energiaa jää varastoon?

Toinen asia mikä tuli taas huomattua sitten treenin jälkeen oli se että kun menin saunaan niin siellä haisi kusi. Tämän taas  haistoi tässä vaiheessa kun kyseisellä salilla ei ollut käynyt pitkään aikaan sillä tuohon haluun on varmaan välillä vain tottunut kun on käynyt kyseisessä saunassa aktiivisesti. Tällä kertaa en sitten wc:ssä käynyt ollenkaan enkä oikeastaan edes halunnut. Kyseisen salin wc:stä minulla on vain jo viiden - seitsemän vuoden kokemus mitä ne pitävät sisällään ja minulla oli jo kesältä monet kokemukset Pitäjänmäen PTVGYM:in kusisista wc:stä.

Sitä ei voi vain käsittää miksi nuorilla ei pidä rakko, onko se reviirin merkkaamista vai onko kikkelileikit niin kova juttu Espoon ja Helsingin kuntosaleilla? Tämän vuoksi vältän oikeasti wc:hen menemistä Espoon ja Helsingin kuntosaleilla kun joko siellä astuu virtsan päälle tai sitten lattia on niin tahmea että kengät meinaa jäädä kiinni lattiaan eikä myöskään se voimakas kusen haju ole mikään mieluisa haju.

Tämänlaiset asiat vaan vaikuttavat ettei sinne lähisalille aina jaksaisi mennä kun wc:ssä ei oikein voi käydä ja homoilua ei vain jaksa katoa. Toisaalta minulla on suhteellisen pitkä matka mennä aina Pitäjänmäen PTVGYM:lle ja nuo lähisalit ovat kuitenkin alle parin kilometrin päässä niin ei sinne wc:hen ole pakko mennä eikä tuollaista lääppimistä nyt onneksi ihan joka päivä näe.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.