Palautumisen kanssa ollut hieman ongelmia dipin lisäkilojen jälkeen mutta olen muokannut treenejä sen mukaan

17.03.2017 - 17:58

Näköjään tiistaina tehdyllä dipillä olikin sitten "suurempia" vaikutuksia loppuviikon treeneihin. Tiistaina tulin tehneeksi käsitreenissä dippiä 80kg lisäpainoilla kolmen toiston sarjan. Tämän jälkeen tuli tehtyä vielä 60kg, 40kg, 20kg sekä ilman lisäpainoja ollut tiputussarja. Tuolloin jo kropassa tuo tuntui mutta ajattelin olevan palautunut keskiviikko iltaan menessä kun vuorossa oli jalkatreeni. Keskiviikko aamuksi minulle ei ollut mitään treenejä vaan silloin nukuin pidempään ja valmistauduin illan jalkatreeniin.

No keskiviikon jalkatreenissä tuli huomattua se, että kroppa ei ollut oikein palautunut tai sitten otin vain kropasta irti enemmän jolloin väsyin myöskin enemmän. Minun oli tarkoitus jatkaa uuden kyykky tekniikan harjoittamista hieman isommilla painoilla kuin viimeksi, mutta tuohon teinkin muutoksen mikä oli loppujenlopuksi huono suunnitelman vaihto. Tein lauantaina 100kg sekä 120kg painoilla käyttäen uutta tekniikkaa kyykyssä. Alunperin suunnittelin nostavani mahdollisesti painoja 10kg - 20kg joten suunniteltu maksmipaino olisi ollut noin 130kg - 140kg. Kuitenkin illalla matkalla kuntosalilla tein suunnitelmiin muutoksia yrittämällä nostaa mahdollisimman paljon painoja.

Päädyin lopulta tekemään sarjoja sellaisilla painoilla kuten 170kg, 160kg ja 140kg joista 160kg sekä 170kg painot olivat vain yksinkertaisesti liikaa. Kahdesta syystä jotka olivat tekniikan pienoinen hajoaminen jolloin en saanut vietyä asentoa ihan niin alas kuin olisin halunnut sekä isommat painot ottivat veronsa kropan kunnosta. Tuli sellainen fiilis välillä, että nyt olisi hyvä lopettaa treeni tähän ja mennä kotiin lepäämään mutta mitä pidemmälle treeni sitten meni niin sitä paremmaksi olotila vaihtui. Kuitenkin kun kroppa kävi kovilla eikä oikein palautunut nopeasti niin tein treeniin muutoksia ja otin raskaampia liikkeitä pois ja vaihdoin ne hieman kevyempiin liikkeisiin kuten reisikoneisiin.

Morning #chestworkout #morninggym #chestday #gymlife #gym #bench #brachial #gasp #beatsstudiowireless

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Vaikka olinkin keskiviikkona aivan poikki niin siitä huolimatta menin torstaiaamuna kuntosalille tekemään rintatreenin mikä oli virhe. Illalla olikin sitten vuorossa selkätreeni missä oli sama tilanne kuin keskiviikkona eli kroppa ei oikein palautunut kunnolla. Oikeastaan aamun rintatreenissä palautuminen oli hieman hitaampi kuin illalla jolloin tein selkätreenissä maastavetoa minkä lisäksi samalla tavalla kuin keskiviikkona jalkatreenissä niin hieman niitä kevyempiä treenejä.

Palautumis ongelmien takia jätin sitten perjantaiaamun kaikki mahdolliset treenit väliin ja illallakin on tarkoitus tehdä olkapäitä pienemmillä painoilla ja enemmän vipunostoilla jättämällä punnerrusliikkeet pois. Ihan vain varatoimenpiitenä, että palautumisen kanssa ei tulisi nyt ongelmia ja kroppa palautuisi normaalimmin. 

Se on sillä tavalla helppoa, että jos on palautumisen kanssa minkäänlaista ongelmaa tai ei vain jaksa tehdä jotain raskaampia liikkeitä niin sitten voi tehdä niitä toisia liikkeitä. Toisaalta nyt on ollut muutamassa treenissä hyvä, että olen vaihdellut liikkeitä niistä "raskaammista" hieman kevyempiin tai teknisempiin kun viime aikoina on tullut tehtyä kuitenkin enemmän raskaampia liikkeitä tai massaliikkeitä. Pelkillä massaliikkeillä ei kuitenkaan saa kokonaisvaltaisia tuloksia mutta myöskin massaliikkeitä pitää olla treenissä sillä perusvoima saadaan juurikin massaliikkeistä.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.