Olen ollut tällä viikolla pitkästä aikaa todella väsynyt johtuen viikon treeneistä

25.05.2017 - 23:29

Tällä viikolla on tullut treenattua hieman kovempaa kun muutaman treenin jälkeen ollut illalla ihan poikki? Mielestäni en ole ollut ihan näin poikki vähään aikaan vaan saa oikein muistella koska viimeksi olen ollut uuvuksissa viikon aikana parina iltana. Maanantaina oli rintatreeni missä tuli tehtyä penkkiä ja vinopenkki isoilla painoilla ja pakkotoistoja käyttäen. Maanantai-iltana treenin jälkeen kaikki oli ihan normaalisti. Tiistaina tuli treenattua jalat sellaisella treenillä missä tuli enemmänkin käytettyä tekniikkaa ja toistoja kuin painoja. Tiistain jalkatreeni oli myöskin sellainen, että treenin aikana kyllä esimerkiksi takareidet alkoivat kramppaamaan kesken takareisiliikkeen mutta treenin jälkeen oli sellainen fiilis, että hyvä kun on jalkatreenin edes tehnyt.

No kaikki sitten muuttui keskiviikkona kun vuorossa oli aamulla käsitreeni ja illalla selkätreeni minkä jälkeen olin todella väsynyt. Jaloissa alkoi tuntumaan jalkatreeni, rinnassa tuntui rintatreeni minkä lisäksi olin yleisellä tasolla todella uupunut. Miten tähän sitten päädyttiin oli se, että tein maastavetoa selkätreenissä minkä piti olla viime viikkoiseen tapaan selkätreeni ilman maastavetoa. Tällä kertaa otin mukaani treenihousuiksi shortsit enkä pitkiä housuja millä yritin sitten välttää maastavedon tekemistä. Lyhyillä housuilla ainakin itse raavin helposti reidet jopa verille tangolla kun teen maastavedon tanko mahdollisimman lähellä kroppaa. Tämän puolesta ajattelin, että jos otan lyhyet housut niin en sitten tee maastavetoa. Taas kävi kuitenkin toisin mikä oli lopulta ihan hyvä sillä sain vaiheeksi 220kg painoilla kolmen ja kahden toiston "sarjat".

Yksinään maastavedon tekeminen ei selittänyt keskiviikon väsymystä vaan se oli yleisellä tasolla koko keskiviikon selkätreeni mutta maastaveto auttoi asiaan paljon. Keskiviikkoon menessä treenit yleisellä tasolla olivat olleet kovia ja selkätreeni toimi tässä tapauksessa vain laukaisijana väsymykselle. Ei tässä sinällään mitään uutta mutta asia mitä ei ole nyt tapahtunut taas aikoihin. Joko en ole ihan tällä tavalla treenannut tai sitten vain en ole levännyt nyt tarpeeksi tai olen syönyt heikommin?

Keskiviikon väsymystä en sitten huomannut torstaina olkapäätreenissä vaan treeni alkoi pystypunnerruksella missä sain tehtyä kolme kahdenkymmenen toiston sarjaa 50kg käsipainoilla. Tosin pakkotoistoja tuli aika paljon mutta mitä väliä? Käytännössä liike tuntui samalla kuin olisin tehnyt 20kg - 30kg käsipainoilla vastaavia sarjoja itse. Kun pakkotoistot tehdään oikein niin silloin kyllä tuntuman saa hyvin verrattuna jos pakkotoistot tehdään väärin auttamalla liikaa. Itse pidän tyylistä tehdä pakkotoistoja "lennosta" kuin vasta silloin kun hyytyy. Mielummin siis alusta asti hieman vaikka mukaan kuin odottaa failureen minkä jälkeen tehdä ihan väsyneitä toistoja. Ainakin itse saan ihan hyvin tuntumaan pakkotoistoilla liikkeet kunhan varmistaja tietää mitä haluan ja se vaatii tietenkin opettelua ja osaamista.

Tämän viikon treeneissä on tullut käytettyä erikoistekniikoita ja suoria sarjoja. Pidempiä sarjoja sekä lyhyempiä sarjoja on tullut käytettyä erilaisilla tekniikoilla. Välillä treeni on tuntunut jopa ihan "diipadaapa" tekemiseltä, mutta paikoitellen olen jopa yrittänyt tehdä treenistä mahdollisimman vaikean. Vaikeusastetta olen yrittänyt nostaa joko painoilla, toistomäärillä tai lyhentämällä taukoja. Tällä viikolla ei ole ollut mitään "punaista lankaa" vaan jokainen treeni on ollut ihan oma enkä ole yhtään miettinyt millaisia treenit ovat olleet viikon aikana ja olenko käyttänyt millaisia tekniikoita. Yleensä sorrun siihen, että alkuviikko näyttää viikon "punaisen langan" eli tavan millä vedän läpi kyseisen viikon treenit. Tällä viikolla tuollaista ei ole ollut vaan jokainen treeni on sisältänyt erilaisia elementtejä sekä olen käyttänyt erilaisia painoja.

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.