Olen ollut tällä viikolla pitkästä aikaa todella väsynyt johtuen viikon treeneistä

25.05.2017 - 23:29

Tällä viikolla on tullut treenattua hieman kovempaa kun muutaman treenin jälkeen ollut illalla ihan poikki? Mielestäni en ole ollut ihan näin poikki vähään aikaan vaan saa oikein muistella koska viimeksi olen ollut uuvuksissa viikon aikana parina iltana. Maanantaina oli rintatreeni missä tuli tehtyä penkkiä ja vinopenkki isoilla painoilla ja pakkotoistoja käyttäen. Maanantai-iltana treenin jälkeen kaikki oli ihan normaalisti. Tiistaina tuli treenattua jalat sellaisella treenillä missä tuli enemmänkin käytettyä tekniikkaa ja toistoja kuin painoja. Tiistain jalkatreeni oli myöskin sellainen, että treenin aikana kyllä esimerkiksi takareidet alkoivat kramppaamaan kesken takareisiliikkeen mutta treenin jälkeen oli sellainen fiilis, että hyvä kun on jalkatreenin edes tehnyt.

No kaikki sitten muuttui keskiviikkona kun vuorossa oli aamulla käsitreeni ja illalla selkätreeni minkä jälkeen olin todella väsynyt. Jaloissa alkoi tuntumaan jalkatreeni, rinnassa tuntui rintatreeni minkä lisäksi olin yleisellä tasolla todella uupunut. Miten tähän sitten päädyttiin oli se, että tein maastavetoa selkätreenissä minkä piti olla viime viikkoiseen tapaan selkätreeni ilman maastavetoa. Tällä kertaa otin mukaani treenihousuiksi shortsit enkä pitkiä housuja millä yritin sitten välttää maastavedon tekemistä. Lyhyillä housuilla ainakin itse raavin helposti reidet jopa verille tangolla kun teen maastavedon tanko mahdollisimman lähellä kroppaa. Tämän puolesta ajattelin, että jos otan lyhyet housut niin en sitten tee maastavetoa. Taas kävi kuitenkin toisin mikä oli lopulta ihan hyvä sillä sain vaiheeksi 220kg painoilla kolmen ja kahden toiston "sarjat".

Yksinään maastavedon tekeminen ei selittänyt keskiviikon väsymystä vaan se oli yleisellä tasolla koko keskiviikon selkätreeni mutta maastaveto auttoi asiaan paljon. Keskiviikkoon menessä treenit yleisellä tasolla olivat olleet kovia ja selkätreeni toimi tässä tapauksessa vain laukaisijana väsymykselle. Ei tässä sinällään mitään uutta mutta asia mitä ei ole nyt tapahtunut taas aikoihin. Joko en ole ihan tällä tavalla treenannut tai sitten vain en ole levännyt nyt tarpeeksi tai olen syönyt heikommin?

Keskiviikon väsymystä en sitten huomannut torstaina olkapäätreenissä vaan treeni alkoi pystypunnerruksella missä sain tehtyä kolme kahdenkymmenen toiston sarjaa 50kg käsipainoilla. Tosin pakkotoistoja tuli aika paljon mutta mitä väliä? Käytännössä liike tuntui samalla kuin olisin tehnyt 20kg - 30kg käsipainoilla vastaavia sarjoja itse. Kun pakkotoistot tehdään oikein niin silloin kyllä tuntuman saa hyvin verrattuna jos pakkotoistot tehdään väärin auttamalla liikaa. Itse pidän tyylistä tehdä pakkotoistoja "lennosta" kuin vasta silloin kun hyytyy. Mielummin siis alusta asti hieman vaikka mukaan kuin odottaa failureen minkä jälkeen tehdä ihan väsyneitä toistoja. Ainakin itse saan ihan hyvin tuntumaan pakkotoistoilla liikkeet kunhan varmistaja tietää mitä haluan ja se vaatii tietenkin opettelua ja osaamista.

Tämän viikon treeneissä on tullut käytettyä erikoistekniikoita ja suoria sarjoja. Pidempiä sarjoja sekä lyhyempiä sarjoja on tullut käytettyä erilaisilla tekniikoilla. Välillä treeni on tuntunut jopa ihan "diipadaapa" tekemiseltä, mutta paikoitellen olen jopa yrittänyt tehdä treenistä mahdollisimman vaikean. Vaikeusastetta olen yrittänyt nostaa joko painoilla, toistomäärillä tai lyhentämällä taukoja. Tällä viikolla ei ole ollut mitään "punaista lankaa" vaan jokainen treeni on ollut ihan oma enkä ole yhtään miettinyt millaisia treenit ovat olleet viikon aikana ja olenko käyttänyt millaisia tekniikoita. Yleensä sorrun siihen, että alkuviikko näyttää viikon "punaisen langan" eli tavan millä vedän läpi kyseisen viikon treenit. Tällä viikolla tuollaista ei ole ollut vaan jokainen treeni on sisältänyt erilaisia elementtejä sekä olen käyttänyt erilaisia painoja.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.