Olen ollut tällä viikolla pitkästä aikaa todella väsynyt johtuen viikon treeneistä

25.05.2017 - 23:29

Tällä viikolla on tullut treenattua hieman kovempaa kun muutaman treenin jälkeen ollut illalla ihan poikki? Mielestäni en ole ollut ihan näin poikki vähään aikaan vaan saa oikein muistella koska viimeksi olen ollut uuvuksissa viikon aikana parina iltana. Maanantaina oli rintatreeni missä tuli tehtyä penkkiä ja vinopenkki isoilla painoilla ja pakkotoistoja käyttäen. Maanantai-iltana treenin jälkeen kaikki oli ihan normaalisti. Tiistaina tuli treenattua jalat sellaisella treenillä missä tuli enemmänkin käytettyä tekniikkaa ja toistoja kuin painoja. Tiistain jalkatreeni oli myöskin sellainen, että treenin aikana kyllä esimerkiksi takareidet alkoivat kramppaamaan kesken takareisiliikkeen mutta treenin jälkeen oli sellainen fiilis, että hyvä kun on jalkatreenin edes tehnyt.

No kaikki sitten muuttui keskiviikkona kun vuorossa oli aamulla käsitreeni ja illalla selkätreeni minkä jälkeen olin todella väsynyt. Jaloissa alkoi tuntumaan jalkatreeni, rinnassa tuntui rintatreeni minkä lisäksi olin yleisellä tasolla todella uupunut. Miten tähän sitten päädyttiin oli se, että tein maastavetoa selkätreenissä minkä piti olla viime viikkoiseen tapaan selkätreeni ilman maastavetoa. Tällä kertaa otin mukaani treenihousuiksi shortsit enkä pitkiä housuja millä yritin sitten välttää maastavedon tekemistä. Lyhyillä housuilla ainakin itse raavin helposti reidet jopa verille tangolla kun teen maastavedon tanko mahdollisimman lähellä kroppaa. Tämän puolesta ajattelin, että jos otan lyhyet housut niin en sitten tee maastavetoa. Taas kävi kuitenkin toisin mikä oli lopulta ihan hyvä sillä sain vaiheeksi 220kg painoilla kolmen ja kahden toiston "sarjat".

Yksinään maastavedon tekeminen ei selittänyt keskiviikon väsymystä vaan se oli yleisellä tasolla koko keskiviikon selkätreeni mutta maastaveto auttoi asiaan paljon. Keskiviikkoon menessä treenit yleisellä tasolla olivat olleet kovia ja selkätreeni toimi tässä tapauksessa vain laukaisijana väsymykselle. Ei tässä sinällään mitään uutta mutta asia mitä ei ole nyt tapahtunut taas aikoihin. Joko en ole ihan tällä tavalla treenannut tai sitten vain en ole levännyt nyt tarpeeksi tai olen syönyt heikommin?

Keskiviikon väsymystä en sitten huomannut torstaina olkapäätreenissä vaan treeni alkoi pystypunnerruksella missä sain tehtyä kolme kahdenkymmenen toiston sarjaa 50kg käsipainoilla. Tosin pakkotoistoja tuli aika paljon mutta mitä väliä? Käytännössä liike tuntui samalla kuin olisin tehnyt 20kg - 30kg käsipainoilla vastaavia sarjoja itse. Kun pakkotoistot tehdään oikein niin silloin kyllä tuntuman saa hyvin verrattuna jos pakkotoistot tehdään väärin auttamalla liikaa. Itse pidän tyylistä tehdä pakkotoistoja "lennosta" kuin vasta silloin kun hyytyy. Mielummin siis alusta asti hieman vaikka mukaan kuin odottaa failureen minkä jälkeen tehdä ihan väsyneitä toistoja. Ainakin itse saan ihan hyvin tuntumaan pakkotoistoilla liikkeet kunhan varmistaja tietää mitä haluan ja se vaatii tietenkin opettelua ja osaamista.

Tämän viikon treeneissä on tullut käytettyä erikoistekniikoita ja suoria sarjoja. Pidempiä sarjoja sekä lyhyempiä sarjoja on tullut käytettyä erilaisilla tekniikoilla. Välillä treeni on tuntunut jopa ihan "diipadaapa" tekemiseltä, mutta paikoitellen olen jopa yrittänyt tehdä treenistä mahdollisimman vaikean. Vaikeusastetta olen yrittänyt nostaa joko painoilla, toistomäärillä tai lyhentämällä taukoja. Tällä viikolla ei ole ollut mitään "punaista lankaa" vaan jokainen treeni on ollut ihan oma enkä ole yhtään miettinyt millaisia treenit ovat olleet viikon aikana ja olenko käyttänyt millaisia tekniikoita. Yleensä sorrun siihen, että alkuviikko näyttää viikon "punaisen langan" eli tavan millä vedän läpi kyseisen viikon treenit. Tällä viikolla tuollaista ei ole ollut vaan jokainen treeni on sisältänyt erilaisia elementtejä sekä olen käyttänyt erilaisia painoja.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.