Oikea jalkatreeni pitkästä aikaa PTVGYM:llä

28.10.2023 - 11:37

Eilen perjantaina tuli tehtyä pitkästä aikaa oikea jalkatreeni missä ensimmäisen liikkeen jälkeen alkoi tehdä jo pahaa. Oikeasti tein kyllä hieman vastaavan kovan jalkatreenin edellisenä lauantaina Roihupellon PTVGYM:llä missä tuli käytyä pitkästä aikaa. Ensiksi tein normaaliin tapaan kyykkyä mitä seurasi sitten vyökyykky, vaaka jalkaprässi ja heiluri hack-kyykky. Tuo kyseinen jalkatreeni oli aikalailla sitä luokkaa mitä nyt noita kovempia jalkatreenejä olen tehnyt. Niitä tulee aina silloin tällöin tehtyä mutta ero nyt eiliseen on silti merkittävä.

Yleensä kun olen käynyt tekemässä jalkatreenin PTVGYM:llä, Tampereen Loaded:lla tai Vantaan Loaded:lla niin yritän tehdä ne erilaisena ja mahdollisimman raskaina. Kuitenkin ne eroavat tuohon eilen tehtyyn jalkatreeniin siinä että olen tehnyt ne yksin ja pidemmillä tapauksilla. Tällä kertaa minulla oli kaveri mukana ja teimme yhdessä treeniä minkä johdosta tauot olivat lyhyemmät ja pystyin tekemään myöskin pakotettuja toistoja sekä sarjat kunnolla loppuun kun oli se varmistus jokaisessa liikkeessä ja sarjassa.

Yksin kun tekee jalkatreeniä niin ihan oikeasti ei silloin kaikkea saa irti treenistä juuri siitä syystä että liikkeissä jättää niitä toistoja tekemättä. Kun yksin teen kovemman jalkatreenin niin tiedän ja tiedoston aina sen että en tee ihan 100% loppuun sarjoja kun en voi. En vain voi tehdä ihan niin loppuun kuin haluaisin sillä silloin jäisin laitteeseen jumiin enkä pääsisi sieltä pois. Myöskin sarjojen väliset palautumiset ovat juuri sen pitätuiset koko ajan kuin toinen tekee. Tietenkin tämän voi karsia pois yksin treenaamisessa tarkalla kellotuksella.

Kun teen yksin kovempia jalkatreenejä niin silloin myös pidän tietoisesti pidempiä taukoja sarjojen välillä jotta saan käytettyä suurempia painoja sekä että saan tehtyä monta pidempää sarjaa. Jos pitäisi saman pituiset palautukset kun treenaan yksin ja mitä esimerkiksi eilen niin silloin minun pitäisi tehdä pienemmillä painoilla ja lyhyemmillä toistomäärillä. Itse olen yrittänyt pitää mahdollisimman isoja painoja käytössä sekä eräänlaista pysäytystekniikkaa että toistot eivät menisi ihan vain tempo edellä.

En tiedä näkyykö se kunnolla tuossa treenivideossa mutta yritin pitää edes hieman pysäytyksiä liikkeissä ettei ne mennyt ihan nonstop tempo edellä treenaamiseksi. Eilen tuli myöskin heti huomattua ero Roihupellon PTVGYM:in hyvän vyökyykyn ja Pitäjänmäen PTVGYM:in surkean vyökyykyn välillä. Minulla oli niin paljon vaikeuksia löytyy hyvä tekniikka Pitäjänmäen PTVGYM:in vyökyykky laitteella. Myöskin tuntui niin epäluotevalta tehdä koko kyykky liikettä vyökyykyssä kun se ei oikein tunnu luontevalta kyykyltä. Roihupellon PTVGYM:llä oli paljon parempi vyökyykky mitä on oikeasti mukavat tehdä. Pitäjänmäen PTVGYM:in vyökyykkyä tulee vain tehtyä kun haluan tehdä vyökyykkyä vaikka itse laite on huono.

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.