Nykyinen "penkkiohjelma" leveämmällä otteella ja pysäytyksen kanssa

26.09.2019 - 10:33

Kirjoittelin tuossa vähän aika sitten olkapääkivuista ja kuinka olen päätynyt siihen tulokseen, että ne olisivat tulleet kun olen penkannut jäykemmällä Slingshotilla. Tämän ja osittain myöskin vaihtelun vuoksi aloin penkkaamaan hieman erilailla miten olen penkannut aikoihin. Oikeastaan kesällä aloitin penkkaamaan eräällä tapaa "järjestelmällisesti" ainakin siihen nähden miten olen ennen kesää penkkaillut. Ellei sitä lasketa järjestelmälliseksi jos ottaa lähes aina päivän kunnon mukaan maksimeilla tai lähelle maksimia.

Aloin tekemään penkkiä "kaksijakoisesti". Ensiksi tein penkkiä ihan normaalilla tyylillä 140kg painoilla. Päivästä riippuen tein viiden, kuuden tai seitsemän toiston sarjoja viisi kappaletta ja yleisesti pysäyttämällä. Tämän jälkeen nostin painot joko 160kg tai 170kg joilla tein vastaavat käyttäen löysempää (keltaista) Slinghottia. Slingshotilla tein kolmesta viiteen sarjaa ja toistomäärät olivat yleisesti kolmesta viiteen. Molemmilla tyyleillä normaalilla sekä Slingshotilla pidin painot sellaisissa rajoissa joilla pystyin tekemään "helposti" mikä tarkoitti yleisesti vähintään 140kg 3x5 ja Slinghotilla 160kg 3x5 pysäytyksellä.

Pysäytyksen lisäksi käytin leveämpää otetta tangossa mikä myöskin teki penkkaamisesta raskaampaa. Tämä oli pääsyy miksi käytin "maltillisempia" painoja kun tein pysäytyksellä ja leveämmällä otteella. Muutin tähän kyseiseen tyyliin kahdesta syystä. Ensinnäkin painot, toistomäärät sekä sarjamäärät ovat sellaisia ettei aina tarvitse spotteria eli penkissä pärjää ihan hyvin yksinkin. Tietenkin kun lähtee hakemaan jotain seitsemän toiston sarjoja tai jopa useampia niin silloin on minunkin syytä ottaa spotteri sillä seitsemän toistoa on enemmän kuin viisi.

Toinen syy oli saada penkki kohdistumaan paremmin rintaan. Tämä tapahtuu itselläni juurikin siten, että otan käyttöön leveämmän otteen sekä maltillisemman tekniikan mikä tarkoittaa omalta osalta pysäyttämistä. Tähän kun vielä lisää maltillisemmat painot niin se on jopa mahdollista. Olen tässä jo ihan tarpeeksi penkkaillut kovia painoja sekä sarjoja niin vaihtelu tekee vain hyvää. Myöskin suuret painot tietävät sitä, että rinta tekee oikeasti vähemmän työtä sillä yrität vain saada painot ylös tavalla tai toisella. Itse olen saanut penkin osumaan paljon paremmin 140kg 5x5 pysätyksellä kuin painoilla mitkä ovat lähempänä 200kg.

Kaiken tämän lisäksi loukkaantumisvaava laskee ja kipuja on myöskin vähemmän. Aikaa penkkaamiseen menee välillä vähemmän ja välillä saman verran kuin menisi normaalisti. Kaikki riippuu ihan siitä kuinka pitkiä taukoja on tarve pitää, kuinka monta sarjaa tekee sekä montako toistoa sarjoissa on. Pidemmät sarjat vaativat hieman enemmän taukoa kuin lyhyemmät sarjat jotta toistomäärät pysyvät samoissa eikä ne ala laskemaan sitä mukaan kun sarjoja tulee enemmän alle.

Laitan tähän alle vielä esimerkin koko penkkitreenistä. Ennen penkin aloittamista venyttelen sekä lämmittelen yläkropan läpi kuminauhalla ja ilman kuminauhaa erilaisilla liikkeillä. Tämän jälkeen siirryn penkin puolelle ja teen esimerkiksi seuraavat sarjat:

  • 60kg x5
  • 100kg x4
  • 140kg 5x5
  • 160kg 5x5

Hoidan lämmittelyn vallan kuminauhalla minkä johdosta laitan penkissä heti tankoon 60kg mikä ei tullu itselleni juuri miltään. Tämän johdosta en edes viitsi tehdä pelkällä tangolla sillä saan saman tehtyä 60kg painoilla minkä tekisin pelkällä tangolla. Kun penkki kehittyy tiettyyn pisteeseen niin silloin myöskin lämmittelyssä voi "skipata" tiettyjä painoja varsinkin jos lämmittelee yläkroppaa ennen penkin aloittamista. Ellen lämmittelisi etukäteen kuminauhan kanssa tai ilman niin ehkä sitten voisin ottaa penkissä pelkällä tangolla yhden sarjan mutta kuminauhalla tehtävä lämmittely on paljon parempi vaihtoehto kuin pelkällä tangolla sarjan tekeminen. Kuminauhalla lämmittely on monipuolisempaa ja sillä pystyy hakemaan lämmittelyä eri kohtiin kätevästi jolloin voi käydä koko yläkropan läpi 

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.