Jäykemmällä mustalla Slingshotilla penkkaaminen on tuottanut olkapääkipuja

22.09.2019 - 01:20

Varmaan jo aikaisemmin tajusin mistä "jatkuvat" olkapääkivut johtuivat mutta nyt lopulta kesällä tajusin asian. Ajattelin aikoinaan olkapääkipujen tulleen vain kovista penkkitreeneistä joita oli tullut tehtyä jo pidemmän aikaa. Kun lähes jatkuvasti penkissä on painot 200kg luokkaa tai jopa yli niin ajattelin olkapääkipujen johtuneen rasituksesta. Vaikka teinkin penkkiä lähes poikkeuksetta slingshottia käyttäen minkä pitäisi edes auttaa ottamaan yleistä rasitusta pois sekä helpottaa yleisesti penkkaamista.

Aikoinaan kun ostin ensimmäisen (keltaisen) Slinghotin niin tämän kanssa penkkaaminen ei ole tuottanut mitään ihmeellisiä ongelmia olkapäiden kanssa. Kuitenkin kehittynyt penkki ja suuremmat painot johtivat siihen, että hankin jäykemmän (mustan) Slingshotin ja jonkin ajan päästä alkoivat olkapäissä olemaan kipuja ajoittain. Kivuista huolimatta jatkoin penkkaamista keltasella sekä mustalla Slingshotilla riippuen mitkä painot olivat käytössä. 140kg - 180kg painoilla käytin keltaista Slingshottia ja 200kg ylöspäin mustaa Slinghottia.

Kun keltaisella Slinghotilla ei ollut aikoinaan mitään suurempia ongelmia olkapäiden kanssa niin en osannut heti yhdistää olkapää kipujen aiheuttajaa mustaan Slingshottiin. Samalla kun useasti painot penkissä olivat 200kg - 220kg ja välillä jopa paikoin 220kg - 240kg  niin itse ajattelin olkapää kipujen johtuneen painoista eikä niinkään Slinghotista. Ajoittain tulin kyllä miettineeksi  johtuvatko olkapääkivut juurikin jäykemmästä Slinghotista, mutta asia jäi vain sikseen. Kuitenkin nyt kesälomalla ja ennen kesälomaa otin paussia kovemmista penkkitreeneistä ja sitä kautta jäykemmästä Slinghotista niin yllätys yllätys kivut alkoivat kadota.

Taisin ottaa kesällä yhden kovemman penkkitreenin jäykemmällä (mustalla) Slinghotilla minkä jälkeen huomasin olkapäissä taas kipuja. Tämä oli suhteellisen selvä merkki siihen, että musta Slinghot oli olkapääkipujen aiheuttaja. Kun pidin taukoa jäykemmästä Slinghotista niin olkapääkivut katosivat ja kun taas käytin sitä niin olkapääkivut palasivat. Tämän pohjalta oli helppo tulla lopputulokseen olkapääkipujen aiheuttajasta.

Se miksi keltainen (löysempi) Slingshot ei ole aiheuttanut olkapääkipuja ja musta (jäykempi) Slinghot on juurikin Slingshotin jäykkyys. Mitä löysempi Slinghot on käytössä niin sitä helpommin tekniikan saa pidettyä kasassa kun taas jäykemmällä Slinghotilla tekniikan pitäminen on hankalampaa kun Slinghotin työntää kyynerpäitä vahvemmin kroppaa vasten. Näin ei tapahdu löysemmällä Slingshotilla jolla tekniikan pitämien kasassa on helpompaa kyynerpäiden pysyessä helpommin olkapäiden lähellä kuin suuntautuvan kroppaan.

Mitä ilmeisimmin kyynerpäät ovat lähteneet "seikkailemaan" kroppaa kohden Slingshotin jäykkyydestä johtuen jolloin tekniikka on alkanut hajoamaan. Tämän johdosta olkapää on ottanut vastaan jotain iskua mikä on aiheuttanut kivun alkamisen. Mitään muuta syytä en ole keksinyt sille mikä voisi aiheuttaa olkapääkipuja ihan näin kovalla prosentilla. Tietenkin syy voi olla myös toinen tai jotenkin useampi asia on vain vaikuttanut kipujen alkamiseen.

Ajattelin nyt jakaa tämänlaisen "löydön" ja tiedon omista Slingshot kokemuksista jos olet kiinnostunut penkkitreeneistä Slinghotin kanssa ja mietit sitä voiko siitä olla myös haittaa. Omalta osaltani voin sanoa, että liian jäykällä Slingshotilla treenaaminen voi aiheuttaa kipuja vaikka yleisellä tasolla Slinghotilla penkkaaminen vain auttaa pitämään paikat paremmin kunnossa pitämällä penkkitekniikan paremmin kasassa.

https://www.improveyourbench.co.uk/collections/slingshots
https://www.improveyourbench.co.uk/collections/slingshots/products/maddog-slingshot
https://www.improveyourbench.co.uk/collections/slingshots/products/full-boar-slingshot

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.