Normaalia pidempi selkätreeni ja salivyö menee melkein yhden reiän kireämmälle

16.11.2016 - 12:06

Sain vanhan näytönohjaimeni myytyä huuto.netissä ja minun piti viedä se tänään postiin samalla kun menin kuntosalile kun eilen minulla oli välipäivä eikä minun pitänyt mennä illalla mihinkään. Eilen kello näytti jotain lähelle tai vähän yli 18:sta ja päätin yhtäkkiä lähtee viemään pakettia postiin juosten. Trikoot jalkaa, takki päälle sekä paketti reppuun ja eikun menoksi. Matkan ollessa lyhyt taisin yrittää juosta nopeasti vaikka halusin juosta matkan rennosti, mutta jotenkin lyhyt matka nosti tempoa. Menomatka oli meni vielä suhteellisen kevyesti, mutta matka takaisin oli raskaampaa ja huomasin alkuviikon juoksujen painavan. EIlen juoksumatkaksi tuli vähän yli 3km eli about 1.5km suuntaan. Näinkin lyhyen matkan mennessä huonosti päätin jättää tämän aamun lenkin väliin.

Tänään illalla oli vuorossa selkäpäivä kuntosalilla. Viimeviikolla selkätreeni meni vähän alakanttiin tai siis maastavedon mennessä huonosti selkäpäivä menee huonosti. Tein viimeviikolla 2x5 180kg ja tänään aloitin samalla tavalla. Kun olin tehnyt 2x5 180kg:lla mietin liikkeen jättämisen tähän, koska toinen sarja tuntui olevan jo vähän raskas. Pienen huilin jälkeen päätin kuitenkin tehdä vielä yhden sarjan vaikka yleensä nämä vielä yksi sarja / toisto maastavedossa on paha virhe. Tänään asia ei kuitenkaan ollut niin vaan kolmas sarja meni raskaasti, mutta alaselkä ei mennyt rikki / poikki  / katki joten ratkaisu oli oikea. En tiedä tuliko maastavedon yhdestä "extra" sarjasta vaikutus lopputreeniin vai miten, mutta treenin loppupuolella aloin tekemään extraliikkeita verrattuna normaaliin. Yleensä teen selkäpäivänä neljä liikettä maksimissaan viisi, mutta tänään tein seitsemän ja periaatteessa kahdeksan. Tuli myös huomattua maatavetoa tehdessä, että salivyö meinasi mennä jo yhden reiän taaksepäin eli pientä kutistumista on tapahtunut. En tiedä sitten onko tämä vaikuttanut salilla muutamien liikkeiden painoihin esim juuri maastavedossa vai onko syynä juoksu kilometrit. Yleensä kun minulla paino tippuu niin tulokset kuntosalilla lähtevät alaspäin jonka jälkeen ne joko nousevat takaisin ylös tai tippuvat vähän maksimipainoista. Painoilla ei ole nyt juurikaan väliä kun yritän saada vähän ylimääräisiä pois.

Selkätreeni

  • Maastaveto 3x5 180kg
  • Kulmasoutu tangolla 3x10 80kg
  • Shotgun row 3x10 16.25kg
  • Alatalja 3x10 80kg
  • Ylätalja 3x10 60kg
  • Alatalja leveä tanko 3x10 50kg
  • Vaakasoutu yhdellä kädellä 3x10 80kg
  • Vaakasoutu 3x10 60kg

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.