Neljäs viikko parinkympin sarjoilla päätökseen

16.11.2016 - 12:06

Torstaina oli kuntosaliviikon päättävä treeni ja eilen oli ensimmäinen juoksu sitten viime maanantain. Jos nyt lähdetään juoksu asioista liikkeelle niin parin viikon aikana en ole paljon yhtään käynyt juoksemassa ihan sen takia, koska olen tällä välin käynyt paljon pyörällä töissä. Kun olen polkenyt 3 - 4 kertaa viikossa töihin ja tehnyt kahdenkymmenen toiston sarjoja kuntosalilla niin olen jättänyt juoksemista vähemmälle. Ihan vain sen takia kun olen huomannut palautumisen olevan hitaampaa pidemmillä sarjoilla pidemmällä aikavälillä. Ajattelin palaumisen pysyvän samanlaisena pidemmillä sarjoilla pienemmillä painoilla kun suuremmilla painoilla kymmenen toiston sarjoilla. Takana on nyt neljä viikkoa kahdenkymmenen toiston sarjoilla ja sanoisinko huomanneeni eron palautumisessa parin ensimmäisen viikon jälkeen. Juuri tämän takia olen nyt helposti voinut jättää välipäivän "kevyet" juoksut väliin sekä "normaalit" juoksut olen jättänyt väliin juuri pyöräilyn takia. Liika on kuintekin liikaa ja se ei palvele pitkällä aikavälillä mitään vaan kaikki tulokset lähtevät alaspäin.

Eilen juoksun trendi oli sama mitä se on ollut pidempään eli rauhallinen juoksu / hitaasti juokseminen. Rauhallisella juoksemisella pystyy sitten juoksemaan vaikka enemmän, mutta pääasia tälle on energian ja voimien säästäminen kuntosalilla. Kun en ole juoksija niin minun ei kannata keskittää treenejäni juoksuun vaan juoksemiset ovat vain plussaa. Vaikka kuntosalillakaan en ole mikään kilpailija niin siellä tulokset ja tekeminen ovat suhteessa paremmat kuin juoksemisessa. On tullut koitettua treenatata juoksemista ja kuntosalia yhtäaikaa kovaa, mutta tämä on johtanut siihen, että pian ei ole jaksanut treenata kummassakaan hyvin. Kuntosali vaikuttaa juoksemiseen negatiivisesti ja juokseminen vaikuttaa kuntosaliin negatiivisesti. Treenaat kovaa toisessa niin se on toisesta pois. Olenkin löytänyt nyt hyvän tasapainon juoksun ja kuntosalin välille juuri hiljaa juoksemisella. En ole juossut moneen kuukauteen lujaa vaan käynyt juoksemassa rauhallisen juoksun jonka seurauksena olen jaksanut treenata kuntosalilla. Tähän mahtuu tietenkin yksi poikkeus mikä oli tuo 25.6km juoksu vaikka juoksikin sen hiljaa, mutta matkan puolesta siitä tuli rankka.

Eilinen juosu oli rauhalinen / hidas vaikka keskivauhti oli nyt hieman nopeampi mitä se on ollut. Tämä johtuu myös siitä kun peruskuntoni on noussut niin pystyn juoksemaan hieman nopeempaa rasituksen pysyessä samana kuin hiljaisemmalla juoksulla. Tunnen tällä hetkellä olevani alle 1.55 puolimaraton kunnossa mikä on viimevuotista tulosta 1.58.23 noin 3.5 minuuttia nopeampi. Vaikka tunnen olevani nyt ennätyskunnossa en silti ole menossa Vantaan puolimaratonille. Asiaa pitää katsoa ensivuonna uudestaan.

[[{"fid":"283","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"409","width":"331","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Torstaina oli poikkeuksellisesti viikon viimeinen kuntosalitreeni vuorossa mikä on normaalisti perjantaisin. Olin ajatellut tekeväni erilaisen olkapäätreenin mihin lopulta päädyin. Olkapäätreenistä tuli lopulta melkein identtinen viimeviikkoiseen verrattuna, mutta osittain tämä johtui vinopenkkien ollessa varattuina. Muutenkin torstaina oli yllättävän paljon väkeä siihen nähden mitä torstaisin on ollut. Kaikkia muita treenejä olen nyt vaihdellut viikottain, mutta olkapäätreenit ovat pysyneet aikalailla samanlaisina ja tähän pitää tehdä korjaus ensi viikolla. Olen nyt vain tykännyt vaihdella liikkeitä viikottain jotta ei tulisi samanlaisia treenejä putkeen. Tällöin treenaaminen monipuolistuu ja voi tehdä useita erilaisia liikkeitä jotka sitten vaikuttavat erilailla.

Hauiksessa en tehnyt tällä kertaa yhtään tuettua / keskitettyä liikettä ja muutenkin tein hieman suuremmilla painoilla kun pienemmillä. Hieman suuremmalla tarkoitan painoja joilla jaksoin tehdä juuri ja juuri kaksikymentä toistoa.En sitten tiedä vaikuttiko liikkeet vai oliko se juuri painot niin tuntuma verrattuna parin viime viikon treeneihin oli suuri. Eilen sain paljon paremman tuntuman hauikseen mitä olen saanut parilla aikaisemmalla kerralla. Suurin vaikutus taisi kuitenkin olla eri liikkeet eli olen käyttänyt "huonompia" liikkeitä, koska tuntuma ei ole ollut samanlainen. Tai sitten treenit ovat ottaneet hyvin kummallakin tavalla, mutta vaikutus on ollut erilainen. 

Olkapää & hauistreeni

  • Yhden käden pystypunnerrus tangolla 3x20 20kg
  • Around the worlds 3x40 10kg
  • Hauiskääntö käsipainoilla istuen 3x20 15kg
  • Hauiskääntö z-tanko 3-osainen 3x 10kg
  • Vipunostot sivuille istuen 3x20 5kg
  • Yhden käden hauiskääntö ristikkäistalja 4x10 20kg
  • Vipunostot takaolkapäille 3x20 2,5kg

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.