Miksi suomalainen media hehkuttaa Topi Raitasta?

05.07.2024 - 17:20

Suomalaisella medialla on aina omat kultapoikansa ja tyttönsä. Jääkiekon puolelta he ovat Patrik Laine, Jesse Puljujärvi, Kasper Kapanen joiden tulokset ja saavutukset eivät yllä mainitsemisen arvoisiksi. Sitten puolestaan Mikko Rantanen, Sebastian Aho, Juuse Saros, Miro Heiskanen, Esa Lindel & Roope Hintzin tapaiset pelaajat pelaavat omaan rooliinsa nähden loistavasti ja pärjäävät NHL:ssä muiden tähtien tavoin. Kuitenkin media hehkuttaa vain näitä pelaajia jotka eivät NHL:ssä vain pärjää. Samaa voi sanoa monesta muusta urheilijasta eri lajeissa eli he ketkä eivät oikeasti pärjää niin heitä hehkutetaan kuten Topi Raitanen.

Topi Raitanen voitti pari vuotta sitten Euroopan mestaruuden ja hän oli huipulla. Kuitenkin heti seuraavana vuonna jo alku vuodesta kaikki huomasi että heikon valmennuksen johdosta Topi Raitasen tulokset vain heikkenivät ja heikkenivät. Kun vuorossa oli MM-kisat niin Topi Raitanen oli lopulta karsintaryhmän toiseksi viimeinen vaikka koko ajan huudettiin median ja Topi Raitasen suusta että aikaa on. No eipä ollut tai oli aikaa mutta vääriä asioita tehtiin huonon valmennuksen johdosta.

Uusi vuosi ja uudet kujeet? No eihän tietenkään ja kenelle ne eivät tulleet yllätyksenä? Suomen medialle. Tulokset olivat alkukaudesta jo heikot ja kun vuorossa oli EM-kisat niin  yllätyksenä Topi Raitanen pääsi sentään alkueristä finaaliin. No kuitenkin finaalissa sijoitus oli normaali eli sama kuin edellisenä vuotena MM-kisoissa eli toiseksi viimeinen. Mitään ei ollut opittu vaikka viime vuonna tilanne oli sama ja tänä vuonna on vuorossa Olympialaiset ja EM-kisat joissa olisi voinut jopa pärjätä kun siellä on aikaisemminkin pärjätty.

No mitä tapahtui EM-kisojen jälkeen? Kamalasti huudeltiin että tulossa oleviin Paavo Nurmi Games tapahtumaan sitten tulee onnistuminen ja kerätään paljon ranking pisteitä että Olympialaisiin päästään. No eipä tullut yllätyksenä että heikot tulokset jatkuivat paitsi Suomen medialle joilla odotukset olivat korkealla. Ilmeisesti nyt Topi Raitalalla on yksi kisa minkä avulla voi päästä Olympilaisiin. Uskooko oikeasti joku että Topi Raitanen on onnistumassa sitten yhdessä kisassa kun hän on jo kaksi vuotta pelkästään epäonnistunut?

Topi Raitasen uran on mennyt valmennuksen takia alamäkeen jo toista vuotta. Miten oikeasti Euroopan mestarista saadaan urheilija joka ei enää pärjää ollenkaan? Janne Ukonmaanaho on onnistunut pilaamaan Euroopan mestarin uran vaikka kovasti sieltä huudellaan että kyllä se lähtee taas sujumaan. Sitä myöskin ihmettelen että suomalainen media hehkuttaa Topi Raitasta mutta esimerkiksi Joonas Rinteen uutta suomenennätystä ei niinkään. Suomalaisella medialla on omat lellikit eikä tuloksilla ole hirveästi väliä. Siinä missä Joonas Rinteen ura on menossa ylöspäin niin Topi Raitasen vain alaspäin.

Paljon onnea vain Ella Junnila sekä Joonas Rinne uusista Suomen ennätyksistä. Ella Junnila oli jo loistava EM-kisoissa ja odotan häneltä myös hyvää sijoitusta Olympialaisista. Odotan Ella Junnilalta top-8 sijoitusta Olympialaisissa ja uutta Suomen ennätystä vielä tänä vuonna.

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.