Maastavetoa vastustusnauhoilla sekä ketjuilla Tampereen Loaded:lla

19.10.2024 - 10:34

Viime viikon lauantaina tuli käytyä Tampereella Hifihuoneen HIFI & HIGH END messuilla Tätä Tampereen reissua varten muutin koko viikon treenien järjestystä sillä suunnittelin tällä kertaa mitä haluan tehdä Tampereen Loaded:lla minkä lisäksi piti myöskin hieman miettiä mitä on järkevää tehdä. Lähinnä nyt siltä kannalta että aluksi on meno Tampereelle minkä jälkeen piti käydä ensiksi syömässä ja sitten Hifihuoneen Hifi & HIGH END messuille. Ennen kuin pääsisin Tampereen Loaded:lle niin minulle tulisi paljon kävelyä ja seisomista ennen treeniä.

Normaalisti teen jalkatreenin kyykyllä lauantaisin minkä olisin ihan hyvin voinut tehdä myöskin Tampereen Loaded:lla sillä jalkalaitteet ja puitteet ovat loistavat. Kuitenkin tulin siihen tulokseen että voisin tehdä joko selkätreenin maastavedolla tai sitten rinta- & olkapäätreenin penkillä. Kuitenkin asiat alkoivat sitten loksahtelemaan paikoilleen kun edellisellä viikolla tuli sovittua tutun kansa penkki treeni PTVGYM:llä maanantaina. Näin ollen selkätreeni maastavedolla oli tämän jälkeen ainoa järkevä vaihtoehto.

Ensinnäkin maastaveto alustat ovat Loaded:lla paremmassa kunnossa kuin PTVGYM:llä minkä lisäksi alustoilla voi käyttää vastustusnauhoja maastavetoa tehdessä toisin kuin PTVGYM:llä. Pitäjänmäen PTVGYM:llä on kyllä alusta mihin voi laittaa vastustusnauhat kiinni maastaveto alustalle mutta yksi metallitappi on ollut hukassa jo parisen vuotta niin sitä ei ole voinut käyttää. Myöskin Pitäjänmäen PTVGYM:in ketjuista puuttuu tangon kiristys ruuvit minkä johdosta ketjuja ei ole niin helppo laittaa tankoon kiinni niimpä tein Tampereen Loaded:lla myöskin maastavetoa ketjujen kanssa.

Suuri syy oli tosiaan siihen että halusin tehdä selkätreenin Tampereen Loaded:lla oli tuo että pääsin tekemään maastavetoa vastustusnauhoilla sekä ketjuilla kunnon välineillä ja painoilla. Se on ihan eri tehdä maastavetoa kun paikka on tasainen kun taas Pitäjänmäen PTVGYM:n epätasaiseen maastaveto alustaan. Tämän lisäksi vielä kun maastaveto alustassa on suoraan vastustusnauhoille tarkoitetut paikat eikä vastustusnauhojen kanssa tarvitse kikkailla niin se vain helpottaa niiden käyttämistä ja halua käyttää vastustusnauhoja.

En ollut aikoihin tehnyt vastustusnauhoilla maastavetoa ja tein nyt muutenkin todella raskailla vastustusnauhoilla niin en noussut painoissa mihinkään ihmeellisyyksiin. Muutenkin halusin saada toistoja ja sarjoja aikaiseksi niimpä en edes sitten kuvitellut tai suunnitellut suurempia painoja. Päädyin tekemään 220kg painoilla yhden toiston vastustusnauhoilla minkä lisäksi sitten 220kg painoilla plus ketjut niin kolme kahden toiston sarjaa. Olinko tuohon tyytyväinen? En.

Maastavedon jälkeen pääsin sitten "lasten" puolelle tekemään Arsenal Strenghtin loistavilla selkälaitteilla selkätreeniä. Juuri tämä oli myös yksi syy miksi halusin tehdä selkätreenin Tampereen Loaded:lla. Ainakin verrattuna Pitäjänmäen PTVGYM:iin niin siellä ei oikein ole vaihtoehtoja ainakaan laitteille. Kaikki Pitäjänmäen PTVGYM:in selkälaitteet eivät sovellut minulle mutta siellä on myöskin hyvät tuettu t-soutu, hyljesoutu, ylätaljalaite sekä ylä- & alatalja ovat mielestäni hyviä. Kuitenkin Tampereen Loaded:lla on kaikenlaisia vetolaitteita joissa saa käytettyä erilaisia käden ja selän kulmia.

No ei ne kaikki laitteet Tampereen Loaded:llakaan ihan loistoa ole ja sen näkee tuosta videostakin. Minulle itselleni on aina tuottanut tuo seisten t-soutulaite ongelmia. En saa pidettyä asentoa kun laitan laitteeseen hieman enemmän rautaa. En tiedä johtuuko se siitä että en pääse tekemään laitetta usein vai olenko vain heikko? Se voi johtua suoraan siitä että olen heikko enkä saa pidettyä asentoa kasassa vaan kaadun eteenpäin painojen mukana.

Oli kyllä taas ihan mukana käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa. Puitteet ja treeni oli taas kerran hyvää minkä lisäksi meininki ja kanssa treenaajat tuntuivat olevan mukavia. Myöskin heti taas huomasi Tampereen ja Pääkaupunkiseudun eron kuntosalilla. Ei ego liftaamista, vähemmän kännykän rämpläämistä sekä kunnon treeni oli taso mikä tahansa niin kunnolla tehtiin asioita. Pääkaupunkiseudulla kun tuijotetaan sitä puhelinta ja tehdään liian isoilla painoilla ego liftaamista. Tämä sama myöskin kyllä näkyy sm-kisoissa sillä eihän kisoissa pääkaupunkiseutulaiset oikein pärjää joten salikulttuuri on syy ja seuraus.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.