Maastavetoa "runttaamalla" tuloksena pari sarjaennätystä

22.07.2023 - 16:52

Minulla oli poikkeuksellisesti tämän viikon maastaveto treeneihin kumpaankin suunnitelma. En nyt mitään ihan niin lukkoon lyötyjä suunnitelmia mutta ajatuksia mitä tulisin tekemään. Maanantaina oli jo kuitenkin sellainen tunne etten haluaisi mitään isoja painoja nostella niin tulin siihen tulokseen jo hyvin varhain että kokeilen 230kg painoilla kymmentä toistoa. Tämä on ollut minulla jo suunnitelmissa aiemminkin mutta olin vain "säästellyt" sen tekemistä.

Tuossa joku kuukausi - pari kuukautta sitten tein maastavedossa 220kg painoilla kymmenen toistoa. Se oli silloinen sarjaennätys 220kg painoilla ja samalla suurimmilla painoilla tehty kymmenen toistoa. Ainoa ongelma oli etten tajunnut sitä kuvata niin en yhtään tiedä miten se edes tuli. Ainoa asia minkä tiedän ja muistan niin olin hyvin kuollut sen sarjan jälkeen. En ollut meinaan tehnyt edes yli viiden toiston maastaveto sarjaa aikoihin. Tuo 220kg tehty kymmenen toistoa oli ensimmäinen yli viiden toiston sarja varmaan vuosiin.  

Olen jo pidempään keskittynyt maastavedossa enemmän tekniikkaan kuin sarjojen tekemiseen. Tämän johdosta olen käytännössä tehnyt vain 1 - 3 toiston sarjoja sillä olen ajatellut kahden tai kolmen toiston tekemistä kolmena tai kahtena ykkösenä putkeen. Jokainen toisto on ollut niin sanotusti sellainen omassa päässäni että tekisin ykkösiä enkä montaa toistoa putkeen. Tällä ajatusmaailmalla olen saanut kerättyä itseni parempiin toistoihin teknisesti mutta samalla se on sitten syönyt toistomääriä sarjoista.

On meinaan ihan eri tehdä maastavedossa pidempiä sarjoja kun lähtee tekemään toistoja yksi kerrallaan verrattuna siihen että alkaa "runttaamaan" toistoja putkeen. Niimpä pidemmät sarjat ovat loistaneet poissaololla kun kuitenkin olen halunnut myös keskittyä suurempiin painoihin. Yhdessä tämä kompo tehdä sarjoja ykkösinä ja vielä isoilla painoilla on vain johtanut siihen että toistomäärät ovat jääneet 1 - 5 toistoon.

Nyt tänä keväänä Vantaan Loaded:lla ollessani kuitenkin palasin niin sanotusti vanhaan "runttaus" tyyliin. Sain Vantaan Loaded:lla tehdyissä maastaveto treeneissä tuolla vanhalla tyylillä suhteessa enemmän painoja liikuteltua sekä myöskin pidempiä sarjoja noilla isommilla painoilla. Kuitenkin nuo runttaus tyylillä tehdyt maastaveto treenit jäivät Vantaan Loaded:lla käynteihin ja normaalisti PTVGYM:llä ollessa jatkoin tekniikka edellä meneviä maastaveto treenejä.

Kuitenkin nyt sitten tällä viikolla tein maanantaina maastavetoa 230kg painoilla kymmenen toistoa ja perjantaina 260kg painoilla viisi toistoa mitkä olivat kummatkin sarjaennätyksiä. Kummassakin maastaveto treenissä tein kaikki muut toistot ja sarjat ihan tekniikka edellä aina sitten noihin viimeisiin sarjoihin asti mitkä menivät "runttauksella".

Tällä kertaa tiedostin kummassakin treenissä että noiden sarjaennätysten jälkeen lopetin maastavedon siltä iltaa siihen enkä lähtenyt tekemään mitään ei suunniteltua. Varsinkin tuo perjantai-illan 260kg viisi toistoa tuntui jopa helpolle ja sen jälkeen olisi helposti lähtenyt tekemään toista. Kuitenkin tänä keväänä ja kesänä tehdyt erilaiset maastaveto sarjaennätykset ovat opettaneet että maltti on välillä valttia. 

Olin suunnitellut tekeväni yhden sarjan 230kg painoilla kymmenen toistoa sekä 260kg viisi toistoa mitkä tein ja päätin treenit siihen. Sarjaennätys on aina sarjaennätys ja niitä voi tulevaisuudessa tehdä lisää. Varsinkin jos niitä ei ole suunnitellut sen enempää että teen nyt kaksi kertaa x tai kolme kertaa x. Myöskin tällä viikolla olin tehnyt joka päivä jonkinlaisen sarjaennätyksen niin liika on kuitenkin liikaa välillä.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.