Maastavetoa ketjuilla auttaa loppuvetoon mutta tulokset junnaa paikoillaan?

05.02.2023 - 17:36

Lauantaina oli vuorossa maastaveto treeni PTVGYM:llä ketjuilla minkä jälkeen lohko maastavetoa. Viimeksi viikko sitten lauantaina tein deficit maastavetoa ketjuilla minkä jälkeen lohko maastavetoa ja tällä kertaa tein sitten normaalilla tyylillä maastavetoa minkä jälkeen lohko maastavetoa. Ajattelin kokeilla kuinka paljon viime viikkoinen deficit vaikuttaa normaaliin tyyliin kun välillä tuntuu että deficit tyylillä eli olemalla korkeammalla maasta niin saan paremmin vedettyä. Saan paremmin asennon?

Deficit tyylillä kun on itse korokkeen päällä niin sitä pitää mennä reilusti alas että pääsee maastavedon aloitusasentoon. En sitten tiedä keskitynkö vain aina paremmin deficit tyylillä tehtyihin toistoihin vai mikä siinä on että se tuntuu menevän paremmin teknisesti kuin normaali maastaveto. Aina silloin tällöin tuntuu sille että perse jää liian ylös kun lähde tekemään normaalia maastavetoa. Oikeasti tunnen sen että nyt syystä tai toisesta en lähtenyt tarpeeksi alhaalta mutta välillä tuntuu sille että jos lähden liian alhaalta niin en saa nostoon tarpeeksi voimaa? Henkimaailman asioita ja minun pitäisi nyt katsoa muutama nosto videolta mitkä on onnistunut niin tietäisin asian varmaksi.

Tällä kertaa keskityin menemään alas ja nostamaan jokaisen toiston alhaalta. Tein jokaisen sarjana eli tällä kertaa en lähtenyt hakemaan ykkösiä. Kun olin saanut ensimmäisen toiston tehtyä niin lähdin rauhassa tekemään toista toistoa enkä lähtenyt yrittämään sitä heti "liikkeestä" vaan yritin saada samanlaisen toiston kuin ensimmäinen. Se tekee toisen toiston tekemisestä vaikeamman kun tekee käytännössä kaksi ykköstä kuin heti suoraan kaksi toistoa putkeen. Kuitenkin jos ja kun haluaa vahvemmaksi niin asiat on välillä tehtävä vaikeamman kautta eikä sillä tyylillä millä se on helpoin.

Päädyin saamaan tällä kertaa 260kg painoilla plus ketjut kaksi toistoa minkä jälkeen yritin kyllä nostaa 280kg ilman ketjuja mutta se oli yhtä tyhjän kanssa se yritys. Kaikki paukut menivät tuohon 260kg plus ketjut eikä tuota 280kg nostoa voi sanoa edes yritykseksi. Jos haluan nostaa enemmän ja tai useammin suurempia painoja niin pitää alussa hieman tehdä vähemmän toistoja ja palata suurempiin nousuihin painojen kanssa. Olen nyt palannut taas pienempiin nousuihin painojen kanssa ja se kostautuu sitten jossain vaiheessa mutta toisaalta treeniin saa nostoja alle eikä treenistä tule parin toiston epäonnistumista.

Tämän jälkeen mietin hieman kannattaako minun edes tehdä maastavetoa lohkojen päältä kun tunsin olevani aikas puhki. Päädyin vain jatkamaan mutta pidin hieman pidemmän tauon mitä olen pitänyt kun vaihdan maastavedosta lohko maastavetoon ja se kannatti. Sain lopulta tehtyä 290kg painoilla kaksi toistoa vaikka ei sille tuntunut. Tuon jälkeen mietin hetken aikaa että olisiko parempi lähteä kotiin mutta päädyin jatkamaan treeniä normaalisti vaikka väsymys alkoi todellakin painamaan. Minulla oli tässä vaiheessa tyhjä olo minkä lisäksi voimat tuntuivat olevan poissa. Minulla oli tässä kohtaan ihan hirveä nälkä sillä tuo tyhjän olon tunne oli aika kamala. Tuntui että kropassa ei ole enää mitään ja olisi vain parempi lähteä kotiin syömään.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.