Maastavedossa 300kg kevennettynä

12.09.2018 - 16:21

Maanantaina oli "normaali" maastaveto päivä ja tällä kertaa en kyllä osannut odottaa treeniltä mitään. Olin kuitenkin viime viikolla tehnyt kaksi maastavetotreeniä ja muutoinkin viime perjantain ja lauantain treeneissä tuli käytettyä isoja painoja. Kun treeneissä käyttää isoja painoja niin tällöin se voi tarkoittaa sitä että seuraavissa treeneissä ei välttämättä jaksa käyttää yhtä suuria painoja. Muutenkin kun tein ensimmäistä kertaa pitkään aikaan kunnolla kaksi maastavetotreeniä viikon sisään ja maanantaina oli vain pari päivää viime maastavetotreeniin niin oikeasti ei tiennyt mitä odottaa.

Viimeksi käytin maastavetoa tehdessä kumilenkkejä keventääkseni maastavetoa ja antaa mahdollisuuden yrittää 300kg. Perjantaina epäonnistuin tekemään tämän ja sain tehtyä lopulta 260kg kaksi toistoa ja epäonnistumisen jälkeen todella nihkeästi 280kg. Tätä ennen tein 260kg painoilla kaksi yhden toiston nostoa viime viikon maanantaina niin ainakin viikon aikana tuli käytettyä painoja pelkästään maastavedossa. Tuohon päälle vielä kaikki kyykyt ja penkit useampaan kertaan niin painoja tuli ainakin käytettyä. 

Sunnuntaina oli välipäivä mutta minulle se ei tarkoita aina yhtään sen enempää. Välillä tuntuu sille, että välipäivän jälkeen treeni ei suju ja välillä tuntuu kuinka paljon paremmin tuntuu menevän kun on ollut ihan täysi välipäivä. En myöskään tiennyt ennen treeniä tekisinkö maastavedon ihan normaalina vai samalla tavalla kuin viimeksi eli kumilenkkejä käyttäen. Lopulta päädyin siihen ratkaisuun että halusin katsoa päivän kunnon ihan normaalilla tavalla. Aluksi kyllä mietin että olisin tehnyt kevennettyä maastavetoa kumilenkkien kerta mutta päädyin tekemään ihan normaalilla tyylillä.

Kaiken kaikkiaan maastavetoon meni aikaa mutta ainahan siihen menee kun sen tekee kunnolla ja päätyy itselle suuriin painoihin. Kun kuitenkin nostojen ja "sarjojen" välissä pitää pitää pidempiä taukoja jotta saa enemmän toistoja sillä lyhyillä tauoilla maastavedon tekemisessä ei ole mielestäni niinkään järkeä. Ainoa jos tekee pienemmillä painoilla tai muuten vain palautuu todella nopeasti. Niin tai näin niin ei se maastaveto ihan niin hyvin mennyt mutta kuitenkin meni ihan ok. Aluksi epäonnistuin nostamaan 260kg painon mutta pienen uudelleen latauksen jälkeen menin uudestaan ja sain sen ylös. Varmaan oli vain henkinen epäonnistuminen sillä toisella kerralla 260kg nousi mielestäni ihan hyvin. Ei helposti mutta ei ihan vaikeasti.

260kg noston jälkeen alkoikin sitten mietintä mitä tehdä seuraavaksi. Lopettaa maastaveto vai jatkaa 300kg painoihin? Päädyin nostamaan painot 300kg jolla yritin aluksi tehdä kaksi kertaa ihan normaalisti. Sain nostettua tanko siten että tiesin sen nousseen mutta painot eivät nousseet maasta yhtään. Sain siis vain tangon taipumaan hieman ja melkein noston lähtemään mutta jostain se oli taas kiinni ettei se noussut. Tämän jälkeen otin kumelenkit käyttöön ja yritin sitten kolmannen kerran yhteensä 300kg nostamista. Kumilenkkien avulla sain sen nostettua.

Kumilenkit auttoivat nostossa sen alun missä minun normaali nostaminen epäonnistui. Sitä kuinka paljon kumilenkit auttoivat niin en osaa sanoa eikä se niinkään itseäni kiinnosta sillä en vain laske tuota kumilenkki 300kg mihinkään tuloksiin. Tämä oli vain yksi tapa saada tuntumaa 300kg painoihin missä suurin ongelma taitaa kuitenkin olla henkisellä puolella. Tietenkin 300kg on paljon rautaa ja myöskin fyysinen osa ei ole ihan 300kg kunnossa mutta suurempi asia taitaa silti olla henkinen puoli. Siksi olen nyt yrittänyt kumilenkkien avulla saada nostettua suurempia painoja jotta niihin vain alkaisi tottumaan ja saisi avattua päätä myöskin näihin painoihin. Myöskin jos jatkan tätä kahden maastavetotreenin tekemistä viikon sisään niin minun on jotenkin kevennettävä treenejä. Tämä kumilenkeillä kevennetty maastaveto on mielestäni yksi hyvä tapa keventää maastavetoa.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?