Maanantai näyttää olevan yleinen treenipäivä

16.11.2016 - 12:06

Rukkailin "hieman" treeniohjelmaa seuraavalle parille viikolle. Tämä tarkoitti tänään menemistä kuntosalille mitä kyllä hieman emmin vaikka olen hieman miettinyt sunnuntain siirtämistä takaisin maanantaille. Tämä päivä muistutti jälleen miksi alunperin siirsin maanantain sunnuntaille. Ajattelin alunperin mennä kuntosalille lähempänä kahdeksaa, mutta illalla ei ollut enään oikein mitään järkevää tekemistä ja muutenkin vain ajan kuluttaminen muuten tuntui tyhmältä idealta. Jos olisin alkanut vain kuluttamaan aikaa jotta olisin kuntosalilla kahdeksalta tämä olisi pilannut kokotreenin tai niin ainakin luulen. Keskittyminen ja valmistautuminen olisi luultavasti mennyt pilalle jos olisin venyttänyt odottamista. Olin sitten kuntosalilla puolelta suunnitellut tasan sijaan.

Olin hieman ajatellut, että maananantaina ei kävisi enään niin paljon väkeä kuin kesän jälkeen, mutta olin pahasti väärässä. Väkeä oli todella paljon, mutta minun onnekseni pääsin aloittamaan treenaamisen heti enkä joutunut odottelemaan. Kun kello näytti tasan kahdeksaa niin silloin myös väkeä oli vähemmän eli alkuperäinen suunnitelma tulla kahdeksalta olisi ollut parempi ajankohta. Tästä syystä en tykkää käydä maanantaisin kuntosalilla ihan vain väen määrän takia, koska koskaan ei tiedä kuinka paljon joutuu odottamaan pääsevänsä tekemään liikkeitä. Aamullakin toimiston alakerran pukuhuoneessa oli väkeä menemässä treenaamaan toimiston kuntosalille. Muina päivinä kun siellä on yleensä yksin lähtiessä lenkille ja tullessa lenkiltä. Maanantai yleinen treeni päivä.

[[{"fid":"293","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"299","width":"496","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Jalkatreenin aloitin tänään yhden jalan prässillä mitä kokeilin tehdä ilman kenkiä. Olen joskus aikoinani kokeillut tehdä jalkaprässiä ilman kenkiä, mutta silloin jaloissa tuntui heti teon jälkeen hieman kipua. Yhden jalan prässissä kun ei ole sellaisia painoja kuin normaalissa prässissä niin en tuntenut jaloissa oikeastaan mitään eroa kenkien käyttöön. Ehkä ainoa eroa oli pidossa sillä sukat liikkuivat helpommin prässissä eikä jalkoihin saanut samanlaista pitoa kuin kengillä. Huomenna näkee sitten tuntuuko jaloissa tämän päiväinen liikkeen tekeminen, mutta vielä en ole huomannut mitään. Muutenkin yritin tehdä tänään prässiä rauhallisella temmolla kuten yleisesti muitakin liikkeitä.

Seuraavaksi tein pohkeet istuen kun suunnitelmissa oli tehdä sumokyykky käsipainolla enkä halunnut tehdä sitä heti jalkaprässin jälkeen. Pohkeiden teossa hain myös rauhallista tempoa ja pieniä pitoja alhaalla sekä ylhäällä. Muutenkin olen yrittänyt tehdä pohkeet aina pienillä pidoilla, koska en tykkää "nytkytys" tyylistä mitä näen usein. Ylös alas ylös alas hirveällä temmolla on yleisin tyyli mitä näen pohkeiden teossa. Harvemmin näen muiden tekevän minkäänlaisia pitoja. Olen josksus kokeillut myös tehdä pitkiä pitoja jolloin pohkeiden teosta tulee enemmän venyttämämpi.

Sumokyykky käsipainolla oli päivän kolmas liike. Tämän liikkeen tykkään puolestani tehdä hieman nopea tempoisena, mutta en liian nopeana. En ole edes tainnut kertaakaan tehdä sumoa käsipainolla hitaana. Tämä voi myöskin johtua siitä, että sumokyykky käsipainoilla on uudempia jalkaliikkeitä mitä olen nyt tehnyt joten en ole tehnyt tätä liikettä vielä pitkään.

Sumon jälkeen vuorossa oli takareidet maaten johon tuli laitettua hieman liian vähän painoa. Ehkä 10kg  enemmän olisi ollut sopivampi, mutta nyt sain tehtyä liikettä hidastempoisena alusta loppun. Jos takareisiin tuli laitettua hieman vähän painoja niin etureidet menivät tämän jälkeen ihan erilailla. Lopetin jalkatreenin vakioksi muodostuneeseen etureisikoneessa korotus & tiputussarjaan ilman taukoja. Tällä kertaa hain lisähaastetta tekemällä korotukset 10kg sijasta 5kg korotuksina. Tiputukset pysyivät 10kg:ssa. Päivän paras, tehokkain ja kiusallisin liike.

Jalkatreeni

  • Yhden jalan prässi 3x20 75kg
  • Pohkeet istuen 3x20 75kg
  • Sumokyykky käsipainolla 3x20 25kg
  • Takareidet maaten 3x20 40kg
  • Etureidet: 5kg korotukset 7 toistoja, tiputus 10kg 7 toistoa alkaen 30kg päättyen 100kg

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.