Lunta vain tulee vaikka välillä näytti jo kevään tulevan

16.11.2016 - 12:06

Katselin ennen kuntosalille lähtöä vähän ikkunastas pihalle ohi mennen ja ihmettelin maan näyttävän vähän valkoiselle. Eihän siellä nyt lunta ole satanut kun silloin kun tulin töistä kotiin niin oli vielä kuivailma. Olin jo vähän miettinyt meneväni tänään kuntosalille kävellen, mutta päädyin kuitenkin menemään autolla joka oli loppujenlopuksi loistava ratkaisu. Päästessäni pihalle huomasin maasssa noin 10cm lunta. Olin päässyt töistä kotiin jossain 17.15 aikoihin ja lähtiessäni kuntosalille kello näytti lähemmäksi 19.30 ja tänä aikana oli satanut paljon lunta jota tuli silloin taivaalta vain lisää. Autoa sai kaivaa lumen alta oikein urakalla pitkästä aikaa ja jos olisin mennyt tänään kävellen kuntosalille niin se olisi ollut lumessa ja pyryssä tarppomista. Sama homma oli vielä kuntosalin jälkeen, mutta lumipyry oli vähän laantunut, mutta kyllä sitä taivaalta edelleen tuli. Minulla oli huomenna tarkoitus mennä juoksemaan aamulla ihan pihalle, mutta nyt on hyvä syy mennä tuhlaamaan halliin kertoja joita pitäisi olla varmaan kolme jäljellä. Olin myös ajatellut juoksevani aamulla vähän pidemmän juoksulenkin, mutta tarkemman mietinnän jälkeen olen päätynyt vähän lyhyempään jotta illalla kuntosalilla jaksaa treenata.

[[{"fid":"131","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"179","width":"350","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Tänään oli vuorossa kuntosalilla selkäpäivä ja tein pitkästä aikaa maastavetoa ihan normaalisti. Olen nyt viimekertoina tehnyt "selän murskaajaa" joten ihan kunnon painoilla maastavetoa en ole tehnyt viikkoihin ja tämä näkyi tänään tuloksissa. 100kg ja 140kg:lla lämmittelyt menivät ihan hyvin, mutta kunnon sarjat 180kg:lla olivat raskaampia. Tein "vain" kaksi viiden toiston sarjaa enkä lähtenyt edes kokeilemaan kolmatta, koska se on tiedossa mitä silloin tapahtuu kun yrittää liikaa. Ensimmäinen sarja oli jo raskas ja toinen vielä raskaampi, mutta sain tehtyä sen vielä ihan hyvin. Jos olisin koittanut tehdä kolmannen sarjan niin lopputuloksena olisi ollut se, että olisin koittanut väkisin tehdä viiden toiston sarjan jonka seurauksena olisin paskonut alaselkäni. Nyt oli ihan hyvä ratkaisu jättää sarjat kahteen ja ensiviikolla sitten yrittää parempaa. Lopputreenin tein sellaisilla painoilla millä jaksoin tehdä hyvin kolme kymmenen toiston sarjaa enkä alkanut yrittämään millään isoilla painoilla. Tämä viikko on muutenkin tuntunut menevän vähän väsyneesti. Painaako viimeviikon max 60 sekunnin palautksilla viikko niin paljon vai onko vain viikko kun ei onnistu?

Selkätreeni

  • Maastaveto 1x5 100kg, 1x5 140kg, 2x5 180kg
  • Kulmasoutu 3x10 70kg
  • Vaakasoutu yhdellä kädellä 3x10 80kg
  • Ylätalja 3x10 60kg

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.