Lihashuollon väliin jättäminen johti päänsärkyihin joten aloitin käymään hieronnassa viimein

28.11.2020 - 12:18

Kävin viime viikolla hieronnassa ensimmäistä kertaa sitten helmikuun. Minulla oli ollut päänsärkyä ja huimausta viikon verran ja jotain oli tehtävä. Heti alkuun kun huomasin päänsärkyä ja huimausta otin yhteyttä lääkäriin ja sieltä sain vastauksena nämä perus asiat. Huomasin kuitenkin viikon jälkeen, että päänsärkyä ja huimausta jatkui mutta oli kuitenkin vähentynyt siitä mistä se alkoi. Mietin jo lääkäriin menemistä mutta päädyin varaamaan ajan hierontaan heti seuraavalle päivälle. Samalla päätin ottaa itseäni niskasta kiinni ja alkaa käymään hieronnassa tietyin ajoin.

Lihashuollossa hierontaa ei korvaa mikään vaikka kaupoista, marketeista ja verkkokaupoista saakin erilaisia apuvälineitä lihashuoltoon. Itse omistan foam rollerin sekä kolmipalloisen hieronta rullan joita aina silloin tällöin olen käyttänyt. Välillä olen käyttänyt niitä aktiivisesti ja välillä ne ovat vain jääneet pölyttymään johonkin kaappiin tai nurkkaan. Yhdessä vaiheessa tein aktiivisesti kuntosalilla foam rollerilla 10 - 15 minuutin loppurullailun treenin päätteeksi mutta syystä tai toisesta se jäi. Tuolloin käydessäni hieronnassa hieroja sanoi, ettei paikat ole ihan niin jumissa kun tein lihashuoltoa itsenäisesti hieronnan ohessa.

Lihashuollon jäädessä todella vähälle tai olemattomiin sekä etätöiden alettua ja jatkettua työasennot eivät ole olleet mitään optimaalisia. Kotona kun olen tehnyt töitä milloin missäkin eikä minulla ole mitään varsinaista tai oikeaa työpistettä missä tekisin töitä. Tämä yhdistelmä vain pääsi siihen pisteeseen, että minun oli kertakaikkiaan mentävä hierontaan. Kuntosalitreenaaminen varsinkin isoilla painoilla sekä tietokoneella tehty etätyö eivät ole vain hyvä yhdiste kropalle.

Käydessäni viime viikolla hieronnassa hierojan kommentti oli vain että selkä ja niska ovat kovat kuin kivi. Varsinkin vielä oikea puoli oli paljon huonommassa kunnossa. Olin ollut pitkään aikaan huonoimmassa kunnossa ollut asiakas mikä oli hierojalle tullut vastaan. Samalla siinä sitten mainitsin asiasta, että olen päättänyt alkaa käymään hieronnassa aktiivisesti ja kysyinkin sitten kuinka usein minun on käytävä? Riittääkö kuukauden välein? Vastauksena tuli että ei. Pitää käydä alkuun kahden viikon välein että minut saadaan auki ensi vuoden alkuun mennessä. Sitten tahdin voi muuttaa kerran kuukaudessa.

Olen siis jättänyt lihashuollon huomioimatta enkä ole oikeastaan tehnyt sitä vaikka olisi ollut tarpeen. Jotenkin kroppa vain tuntui ettei se nyt niin paha ole mutta todellisuus oli aivan toinen. Ilman alkaneita päänsärkyjä en olisi vieläkään päässyt hierontaan vaan paikat menisivät kokoajan pahempaan suuntaan. Nyt minulla on jo toinen aika varattuna ja se on käytännössä tasan tarkkaan pari viikkoa viime käynnistä.

Näin itse huonona esimerkkinä voisinkin sanoa, että hieronnassa kannattaa ehdottomasti käydä jos ja kun tekee etätöitä kotona ja treenaa vähänkin enemmän. Tuo on vain huono yhdistelmä mikä minulla kostautui päänsärkyyn ja sitä kautta minun piti alkaa tehdä asialle jotain. Liian taas mutta kuitenkin ja se jää nähtäväksi kuinka paljon todella aktiivinen hieronta saa minut voimaan ja kuinka paljon se auttaa treeneihin ja muutenkin olemukseen. Minulla ei ole ikinä edes jalkoja hierottu joten luulisin niiden olevan todella jumissa. 

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Lainasin kaverilta Ranskalaisen Ei sanaakaan bluray:n (Tell No one) ja kun olin sitä alunperin katsomassa huomasin että Panasonic UB820 4K bluray soitin näytti laitteen näytössä vain stop. Yritin painaa Panasonic UB820 4K bluray soittimen kaukosäätimessä valikko ja play näppäimiä minkä jälkeen poistin levyn soittimesta ja putsasin sitä. Tämän jälkeen laitoin Ei sanaakaan bluray:n takaisin Panasonic UB820 4K bluray soittimeen mutta lopputulos oli sama ja taisin tehdä levy puhdistuksen vielä toistamiseen.