Kyykyssä pidempiä sarjoja ja sarjaennätyksiä

24.07.2023 - 15:02

Viime viikon trendi oli käytännössä pidemmät sarjat. Käytännössä kaikki viime viikon treenit sisälsivät normaalista poiketen myös yhden tai useamman pidemmän sarjan. Nämä pidemmät sarjat olivat sen päivän treenin se juttu. Olin jopa suunnitellut näitä etukäteen ennen salille menemistä mutta en nyt kuitenkaan liian paljon mutta kuitenkin jossain kohtaan sitä päivää. Myöskin otin aina tuohon kuitenkin päivän kunnon tarkistelun enkä vain lähtenyt paukuttamaan sitä mitä olen ajatellut tekeväni.

Varsinkin kyykyssä nämä eivät olleet nyt niin poikkeavia jos katsoo mitä viime aikoina olen kyykyssä tehnyt verrattuna vaikka maastavetoon tai penkkiin. Toisaalta penkissä tulee aina silloin tällöin tehtyä "aivopieruja" mutta maastavedossa ei niinkään. Viikon ensimmäisessä jalkatreenissä en niinkään hakenut pidempää tai pidempiä sarjoja mutta viikon viimeisessä treenissä lauantaina kaikki oli haettua.

Keskiviikkona tein käytännössä kyykky treeniä ihan normaaliin tapaan ja normaaleilla korotuksilla vailla sen suurempaan suunnitelmaa. Kuitenkin sitten kun pääsin lopulta 205kg painoihin niin sain ajatuksen tehdä pidempää sarjaa eikä vain aina jotain 1-3 toiston sarjoja. Myöskin 205kg kohdalla ajoin taas ajattelemaan että "normaali" 220kg - 230kg painoilla tehty 1-3 toistoa ei nyt edes auta sen kummemmin. Olen noita 1-3 toiston sarjoja 220kg - 230kg painoilla nyt tehnyt jo hieman liiaksi ja 240kg tarvitsee jo hyvän päivän että lähden edes tekemään.

Näin ollen sain päähäni jostain luvun kuusi. En tiedä mistä tuo luku kuusi tuli mutta päätin lähteä hakemaan kuutta toistoa 205kg painoilla. Ehkä kuusi tuli siitä että en nyt kymmentä saa ja kahdeksankin voisi olla vielä liikaa. Viisi toistoa on nyt aikalailla sellainen "normaali" mitä tulee tehtyä niin miksi ei nyt sitten kuutta? Päädyin siis tekemään sen kuusi toistoa enkä yhtään yli mikä on nyt ollutkin viime viikon trendi muutoksen. 

Keskiviikon kuusi toistoa 205kg painoilla tuntui vaikeammalle miltä se videolta näytti mutta olin kuitenkin tyytyväinen siihen enkä tuolloin viitsinyt lähteä hakemaan enempää sarjojakaan. Lauantaina kun oli viikon toinen jalkatreeni ja kyykky niin tuossa vaiheessa oli hieman pakottava tunne tehdä jotain sarjaennätystä. Olin viikon jokaisessa treenissä maanantaista perjantaihin tehnyt jonkinlaisen sarjaennätyksen niin ajatuksissa oli vain ajatus saada sarjaennätys myös lauantaina.

Ajattelin mitä tein keskiviikkona viikon ensimmäisessä jalkatreenissä ja yritin suhteuttaa sitä tähän toiseen treeniin. Päädyin suunnitelmaan tehdä 200kg painoilla kymmentä toistoa. Tuo tuntui sinällään hieman vaikealta kun olin juuri tehnyt vain 205kg painoilla kuusi toistoa ja kun viikko pari sitten tein ensimmäistä kertaa kymmenen toistoa 180kg painoilla. Siitä huolimatta lähdin hakemaan kymmenen toiston sarjaa 200kg painoilla.

Kuudennen toiston kohdalla tajusin viimeistään että kymmenen toistoa on utopiaa tällä kertaa niimpä ajattelin ottaa vielä yhden toiston jotta saan seitsemän toistoa. Tuo sarja oli jo sarjaennätys sillä se oli ensimmäinen kerta kun sain 200kg painoilla seitsemän toistoa. Kuitenkin jätin painot tankoon ja mietin pitkään samalla kun palauduin tuosta sarjasta että tekisinkö toisen sarjan? Noin 20 minuuttia myöhemmin olin saanut tehtyä toisen seitsemän toiston sarjan 200kg painoilla.

Tuon jälkeen olinkin jo enemmän puhki ja väsynyt minkä johdosta meinasin jo lähteä salilta pois. Näin en kuitenkaan tehnyt vvaan menin tekemään höntsää etureisikoukistus laitteeseen minkä jälkeen olinkin jo valmiimpi tekemään hack-kyykkyä ja pohkeita.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.