Kyykyn aloittaminen niin sanotusti alusta on tuottanut tulosta

25.02.2018 - 10:20

Kesäloman jälkeen aloittamani "kyykky projekti" on tuottanut tulosta puolessa vuodessa. Halusin parantaa perus tuloksia kyykyssä niin aloitin kyykkäämisen "alusta". Ajattelin parantaa perustekniikkaa ja sitä myöden pikkuhiljaa nostaa kyykyssä painoja. Olen tätä tehnyt aikaisemminkin muutaman kerran, mutta tuolloin olen nostanut painoja liian aikaisin jolloin tekniikka on kärsinyt. Mielestäni hyvin yleinen ongelma kyykkäämisessä nostaa painoja tekniikan kustannuksella ja tätä huomaa varsinkin miehillä. Kun tekniikka on huonoa jo pienemmillä painoilla mutta tästä huolimatta nostetaan painoja niin tulos on vain vieläkin huonompaa. Itselläni tämän huomasi helposti etten saanut kyykkyä menemään tarpeeksi alas vaan perse jäi liian ylös kun en vain saanut tai uskaltanut mennä alemmaksi.

Taisin tehdä pidemmän aikaa kyykkyä 80kg - 100kg painoilla millä yritin saada vain mahdollisimman monta kymmenen toiston sarjaa. Pikkuhiljaa nostin painoja joko 5kg:lla tai 10kg:lla ylöspäin ja yritin tehdä vain mahdollisimman monta toistoa yhteensä mitä jatkoin aina kun yritin tehdä kyykkyä suuremmilla painoilla kuin edellisellä kerralla. Jos kyykätessä tuntui sille, että tällä kertaa piti ottaa pienemmillä painoilla niin silloin myöskin otin pienemmillä painoilla enkä yrittänyt väkisin tehdä samoilla painoilla kun viimeksi. Tämä oli avainasemassa kehityksessä tekniikan kannalta sillä tällä tavoin sain pidettyä tekniikan kasassa ja tehtyä parempia toistoja. Kun taas jos olisin aina yrittänyt tehdä vähintään samoilla painoilla kun viimeksi niin olisin lähtenyt vanhaan kaavaan liian helposti eli painot tekniikan kustannuksella.

Toinen avaintekijä mielestäni oli se mitä teen vieläkin suuremmilla painoilla, että yritän saada vain mahdollisimman monta toistoa enkä keskittyä tiettyihin toisto- tai sarjamääriin. Tämä tarkoittaa sitä, että teen niin monta toistoa per sarja kun vain pystyn. Mikä tarkoittaa käytännössä sitä, että toistomäärät vaihtelevat sarjojen välillä. Ensimmäisellä sarjalla voi tulla esimerkiksi seitsemän toistoa, seuraavalla viisi kuten sitä seuraavalla minkä jälkeen voi tulla vielä kolme toistoa. En siis lähde hakemaan mitään kolme kertaa seitsemän tai kolme kertaa viisi sarjoja vaan haen aina sen verran toistoja kun vain saan. Miksi säästellä ensimmäisessä tai ensimmäisissä sarjoissa jotta voit saada tasaisemmin toistoja seuraavilla sarjoilla? Säästely kun ei oikein toimi ikinä kuntosalilla.

Mitä toistomääriin tulee niin yleisesti toistomäärät ovat olleet yhden ja kymmenen toiston välillä. Pienemmillä painoilla olen hakenut välillä kymmentä toistoa ja mitä suurempiin painoihin olen mennyt niin olen katsonut ihan päivän kunnon mukaan ja ensimmäisien toistojen perusteella montako toistoa haen. Yleisellä tasolla olen halunnut saada vähintään kolme toistoa per sarja mutta jos yhden tai toisen toiston jälkeen on tuntunut sille, että on parempi jättää sarja siihen niin olen myös näin tehnyt. Jos sarja on "jäänyt" yhden - kolmen toiston mittaiseksi niin tämän jälkeen olen miettinyt teenkö lisää lyhyitä "sarjoja" vai laskenko painoja. Myöskin muutaman lyhyemmän sarjan jälkeen olen laskenut painoja jotta olen saanut vielä yhden tai useamman pidemmän sarjan. Yleisesti olen käyttänyt sellaista tyyliä, että olen tehnyt hieman suuremmilla painoilla kolmen - viiden toiston sarjoja minkä jälkeen olen laskenut painoja ja yrittänyt tehdä seitsemän - kymmenen toiston sarjoja.

Tämä kaikki on tietenkin tarkoittanut myöskin sitä, että kyykkäämiseen on mennyt todella paljon aikaa. Suuremmat painot tarkoittavat pidempiä taukoja sarjojen välillä ja samalla myöskin sitä, että painoja täytyy nostaa pikkuhiljaa jolloin myöskin sarjojen määrä kasvaa. Muutenkin kun ei tee mitään "normaalia" kolme kertaa kymmenen vaan sarja määrät voivat olla mitä ovat niin se vie vain aikaa.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.