Kyykky tuntuu parantuneen lähinnä itsestään vaikka olen säätänyt jalkojen asentoa

12.06.2017 - 10:00

Nyt on tullut treenattua niin erilaisia jalkatreenejä jo hieman pidempään niin en ole oikein kartalla miten tai missä vaiheessa kyykky on oikeasti muuttunut. Yhteen aikaan tuli tehtyä paljon kyykkyä joko pienemmillä painoilla ja pidemmillä sarjoilla tai isommilla painoilla ja lyhyemmillä sarjoilla. Kuitenkin jos käytin pienempiä painoja tai suurempia painoja niin en pitänyt omasta kyykky tekniikastani. Oikeastaan mitä enemmän lisäsin tankoon painoja niin sitä enemmän tekniikka alkoi hajoamaan. Yritin säädellä kyykyn tekniikkaa jalkojen leveydellä sekä jalkaterien kulmilla. Luulin jo edistyväni tässä ja löytäneen paremman tyylin kyykätä mutta taisin olla ihan väärässä.

Pari jalkatreeniä sitten kun kyykkäsin sain 150kg painoilla kaksi viiden toiston sarjaa minkä jälkeen seuraavalla kerralla sain 160kg painoilla kolme toistoa ja kaksi toistoa. Tällä kertaa lauantaina sain erilaisia sarjoja erilaisilla painoilla kuten yhden toiston 170kg painoilla ja 150kg painoilla seitsemän toistoa. Ei siinä sillään mitään kun olen kyllä jo aiemmin saanut vastaavia painoja nostettua mutta en ihan noin monia toistoa tai ainakaan mielestäni tuollaisella tekniikalla. Näiden kolmen jalkatreenin erona aikaisempiin jalkatreeneihin oli se, että muutin jalkaterien asentoa kapeammalle eli vähemmän ankka-asentoa.

Ennen näitä kyseisiä jalkatreenejä tein kyykyssä muutaman viikon ajan kahdenkymmenen toiston sarjoja 100kg ja 120kg painoilla. Jo nämä setit tuntuivat niin hyvälle ja "helpolle" kuin kyykyt näitä aikaisemmin. Jos taidan muistaa oikein niin pidin näissäkin sarjoissa tai treeneissä jalkoja "nykyisessä" jalkaterien asennossa kuin aikaisemmin. Olen siis vaihtanut jalkaterien asentoa kyykyn teossa takaisin hieman kapeampaan kulmaan. Kuitenkaan tämä yksin ei selitä sitä miksi kyykky on omasta mielestäni parantanut.

Yksi suurin syy tai asia minkä olen nyt huomannut on se, että reisiin ei satu kun aloitin kyykyn. Yhdessä välissä tunsin reisissä kipua aina ensimmäiset neljä - viisi sarjaa helposti ennenkuin homma alkoi kunnolla toimimaan. Nuo jalkojen säryt kyykyn aikana taisi olla aikaa jolloin tein jalkatreenissä sekä kyykkyä että jalkaprässiä kovilla painoilla. Juurikin jalkaprässin tekeminen jollain 400kg painoilla tai yli taisi ottaa jalkoihin sinällään väärällä tavalla, että se tuntui kyykyn teossa. En ole enään aikoihin tehnyt jalkaprässiä noin suurilla painoilla ja olen muutoinkin tehnyt jalkaprässiä erilailla kuin noihin aikoihin niin luulen tuon vaikuttaneen positiivisesti kyykyn tekemiseen. 

 

150kg 2x5 #squat #legworkout #legday #gym #gymlife

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Kuitenkin joku vaikuttava tekijä kyykyn parantumiseen on tapahtunut sillä en usko vain jalkaterien asennon vaikuttavan ihan niin paljon vai voiko? Toisaalta uskon siihen, että voi sillä olen huomannut sen mitä minulle tapahtuu kyykyssä sekä maastavedossa kun teen liikkeen jalkaterät suorassa. No oikeastaan kyllä rauta on noussut mutta tekniikka on ollut niin huonoa, että paikat ovat tulleet vain kipeäksi tai olisi voinut tulla. Siksi olenkin heti lähtenyt korjaamaan asentoa kun olen huomannut siinä jotain mikä lisää loukkaantumisen riskiä.

Tämän asian takia olenkin yrittänyt seurata nyt kyykyn tekniikkaa siinä mielessä, että miten se selkä siellä menee? Yksi asia on saada asento hyvin alas ja tarpeeksi alas mikä tuottaa minulle jostain syystä paljon vaikeuksia. Toinen asia on sitten selän asento niin alhaalla kuin ylhäällä ja etenkin nostovaiheessa. Yhteen aikaan kun vein kyykyn niin alas kun sain niin tietyssä kohdassa selkä alkoi kaartumaan eteenpäin jolloin rasitus alkoi kohdistumaan enemmän ja enemmän selkään. Kun selkä alkaa kaartumaan ala-asennossa eteenpäin niin siinä käy sitten helposti siten, että nosto alkaa myös voimakkaasti selällä joten selkä ottaa enemmän rasitusta kuin itse jalat. Tätä näkee aika usein ihmisen tekevän suurimmaksi osaksi vahingossa ja mikä pahinta tätä asiaa ei itse huomaa. Minulla on tästä juurikin kokemuksia ja olen tämän huomannut vain jos olen nähnyt noston itse videolta tai minulle on sanottu asiasta. Tietenkin selällä noston kyllä tuntee selässä ja tämä pitäisi huomata mutta ala-asennossa selän notkahtaminen eteenpäin on vaikeampi huomata.

Tällä hetkellä yritän vain löytää sitä hyvää tekniikkaa millä rauta liikkuu ja tekeminen pystyy hyvin reisissä. Plussaa on tietenkin se, että jos saan maksimipainoja nostettua tai isommilla painoilla pidempiä sarjoja. Siksi nyt yritän jos vaikka tällä nykyisellä tekniikalla saisin edes nykyisen tasoisen 200kg noston jossain vaiheessa niin olisin enemmän kuin tyytyväinen. Kunhan kyykkäämiset menisivät ihan tarpeeksi alas eikä tule mitään selkä kipuja niin kaikki on hyvin.

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.