Kyykky kulkee taas: Ketjukyykky sarjaennätys 180kg + ketjut

17.12.2023 - 11:40

Kesällä kyykky kulki todella hyvin ja sain tehtyä erilaisia sarjaennätyksiä kuten nostamassa kymmenen toiston sarjaennätyksen aluksi 180kg ja lopulta 200kg. Tuota ennen kymmenen toiston sarjaennätykseni oli 170kg minkä olin tehnyt joskus vuosia sitten. Tuon jälkeen en vain sitten tehnyt pidempiä sarjoja ja aloinkin keskittymään enemmän suurempiin painoihin ja maksimi ennätyksen saamiseen. Tein sitten tähän muutoksen kun aloin varmaankin toukokuussa tekemään pidempiä sarjoja pitkästä aikaa.

Olikohan sen toukokuun loppua vai kesäkuun alkua kun sain tehtyä lopulta 180kg painoilla kymmenen toistoa. Tätä ennen tein muutamia kertoja jotain kuuden - kahdeksan toiston sarjoja 180kg painoilla. Kesälomani aikana nostin sitten tuon kymmenen toistoa ensiksi 185kg minkä jälkeen 190kg ja loman jälkeen sitten 200kg. Samalla myös loman jälkeen ilman reenaamista niin sain myös tehtyä 140kg painoilla kaksikymmentä toistoa. Tuossa kaiken välissä tuli tehtyä myös erilaisia muita sarjaennätyksiä ja kovia sarjoja 200kg - 230kg painoilla.

Ennen kesää se taisi olla alkukevättä tai jotain kun kävin ensimmäistä kertaa treenaamassa Roihupellon PTVGYM:llä niin sain tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä 240kg painoilla kaksi toistoa. Samalla tämä oli ensimmäistä kertaa kun tein 240kg painoilla ilman spotteria. Sain hyvin pian seuraavien viikkojen aikana toistettua tuon 240kg kaksi toistoa Tampereen Loaded:lla mutta noiden parin treenin jälkeen en ole tehnyt 240kg painoilla. Kuitenkin noiden parin 240kg kyykky treenin jälkeen olen tehnyt monia kertoja 230kg painoilla yhtä tai useampaa toistoa.

Kesän ja alku syksyn hyvien menneiden treenien jälkeen tapahtui jotain varsinkin kyykyn osalta. Kyykkääminen alkoi tuntumaan yllättäen vaikealta ja treenit alkoivat menemään tuloksellisesti huonosti. Suurin ongelma näytti olivan henkinen puoli sillä jotenkin varsinkin treenien alkuun minun oli vaikea saada hyviä sarjoja tehtyä. Ongelmat alkoivat jo heti ensimmäisestä toistosta mikä tuntui että en pääse edes alas kyykkyyn. Tämä fiilis vain sitten pysyi minun päässä ja seurasi minua sarjoista toiseen minkä johdosta kyykky ei oikein sujunut kun jo henkinen kantti ei ollut hyvä.

Nyt parin viime viikon aikana kyykky on taas tuntunut luontevalta. Huomaan yhden eron ja se on se merkittävin. Nyt henkinen kantti on taas normaali ja tekeminen tuntuu luontevalta heti alusta asti. Kun henkinen kantti on valmiimpi jo treenin alussa niin silloin ei tule mietittyä mitään ihmeellistä treenin aikana. Samalla sitten kun aloin saamaan hyviä normaaleita treenejä taakse ja varsinkin kun sain kyykättyä hyvin suuremmilla painoilla niin henkinen kantti taas palasi tekemiseen.

En tosiaan tiedä mitä tuossa alku syksyn ja loppusyksyn aikana tapahtui varsinkin kyykyn osalta. Toisaalta näin kyllä myös muissakin treeneissä tuloksissa selvän tippumisen siihen mitä kesällä ja alkusyksystä vielä sain mutta siinä ei mitään ihmeellistä. Varsinkin kesän treenit olivat ennätyksiä ennätyksien perään niin kyllä se tuloksien tippuminen jossain kohtaan tulee tai siis tuli vastaan. Ei sitä paukuttamista vain pysty jatkamaan loputtomiin.

Toisaalta tein kyllä tuossa muutamia viikkoja sitten muutoksia kyykkyyn mistä kirjoittelinkin ja se on näyttänyt tuovan taas hyviä tuloksia ja hyviä treenejä kyykkyyn. Ensimmäinen mitä tein olin että aloin tekemään enemmän pysäytyskyykkyä. Tein alkuun vallan pysäytyskyykkyä minkä johdosta myös painot pysyivät kohtuullisina sillä tein sellaisilla painoilla joissa se pysäyttäminen onnistui. Samalla kun tein pysäytyksellä kyykkyä niin se tuntui tuovan voimaa kyykkyyn ihan samalla tavalla kuin pysäytyspenkki on tuonut penkkiin.

Olen kyllä tehnyt pysäytyskyykkyä myös normaaleissa treeneissä kuten teen nytkin vaikka lopulta tekisin ihan normaalia kyykkyä. Alun helpommat painot teen pysäytyksellä 60kg:sta 140kg - 160kg eli sellaisilla painoilla mitkä ovat vielä suhteellisen helppoja minulle. Kun teen nämä painot pysäytyksellä niin se auttaa minua löytämään sen kulman mihin asti minun pitää mennä ja pysäyttäminen auttaa myös kontrolloimaan tekniikkaa minkä johdosta tunnen paremmin päivän kunnon. Kun treenin ensimmäiset kyykyt on kontrolloituja niin tiedän helpommin onko minulla hyvä vai huonompi päivä eli millaisiin painoihin treenissä voisi mennä.

Toinen asia minkä tein oli että vaihdoin jalka-asennon leveämmästä asennosta kapeampaan. Tuossa olikohan se viime vuonna niin levensin jalka-asennon kun huomasin että kapeammalla otteella kyykyt jäivät helposti liian ylös kun oli heikompi päivä. Kuitenkin nyt tuossa kun muutamia viikkoja sitten kokeilin pitkästä aikaa kapeampaa otetta niin huomasin että kapealla otteella saan pidettyä selän paremmin pystyssä. Samalla huomasin että leveämmällä otteella kyykky alkoi helpommin kaatumaan eteenpäin ja vaikka pääsinkin paremmin alas niin selkä alkoi kaatumaan juurikin eteenpäin.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä