Kyykky 230kg sarjaennätys vaikka alunperin ei pitänyt noin isoilla tehdä

03.07.2023 - 10:53

Tämän viikon keskiviikkona tein kyykyssä 230kg painoilla uuden sarja ennätyksen vaikka alunperin ei ollut edes tarkoitus mennä noin suuriin painoihin koko kyykky treenissä. Maanantaina tein maastaveto sekä räkkiveto treenin vastustusnauhoja käyttäen mikä myös sujui. Tiistaina oli vuorossa penkki treeni vastustusnauhoilla mikä kanssa sujui hyvin. Sitten keskiviikkona oli vuorossa jalkatreeni ja kyykky niin siinä ei ollut tarkoitus tehdä mitään vastustusnauha treeniä koska en niitä ole koskaan tehnyt ja muutenkin aloin ajatteleen.

Viime viikon keskiviikkona 200kg kyykky ei oikein sujunut ja otin kaksi kahden toiston sarjaa 200kg painoilla. Kuitenkin tuosta huolimatta vähensin painoja ja tein sitten 180kg painoilla kahden toistoa ja 190kg painoilla viisi toistoa. Lauantaina olikin sitten vuorossa kyykky treeni Vantaan Loaded:lla missä tein kyykky ketjuilla. Tuolloin sain tehtyä 180kg painoilla plus ketjut kolme kolmen toiston sarjaa mikä taisi olla sarjaennätys mutta minkä kyykkytoistot jättivät parantamisen varaa.

Kuitenkin tämän viikon keskiviikkona ennen treeniä ajattelin kaikenlaista ja otin asioita huomioon. Ajattelin mitä olin tehnyt viime viikolla kummassakin kyykky treenissä sekä tietenkin mietin mitä olin juuri maanantaina sekä tiistaina tehnyt ja millaisilla painoilla. En oikein tiennyt kuntoani sekä minulla saattoi olla jopa liian kovat odotukset treenin suhteen?

Ennen salille menoa siis ajattelin tehdä pienillä painoilla pidempiä sarjoja tai muuten en menisi ihan niin suuriin painoihin. Ajattelin siis ottaa löysemmät remmit mukaan niin ei tulisi sitten edes lähdettyä väkisin isoihin isoihin painoihin vaan pysyttäytyisin siinä päivän kunnossa. Kuitenkin siinä vaiheessa kun pakkasin salikassia niin tuo suunnitelma oli unohtunut sillä heitin salikassiin jäykemmät siteet mukaan ihan normaalisti ja ajattelin että katson nyt mitä treeni tuo tullessaan.

Lämmittelyt menivät hyvin ja kun lämmittelyt menevät hyvi niin tiedän jo vähän paremmin millaisiin painoihin voisin päästä treenissä. En tuntenyt mitään kipuja enkä myöskään että paikat olisivat jumissa sillä jos tunnen jo lämmittelyssä jumia tai että paikat eivät ole ihan 100% kunnossa niin se on jo merkki siitä että kyykky ei tule oikein onnistumaan. Välillä olen saanut "extra" lämmittelyllä tuon kurssin kääntymään mutta yleensä takaraivoon jää jokin mikä estää saamasta kunnollista treeniä.

Minulla kyykky treenissä pään pitää olla valmiina jotta saan tehtyä kunnollisen kyykky treenin. Oli sitten kyseessä pienet tai suuret painot niin jos takaraivossa on jokin pieni epävarmuus niin huomaan sen joko painoissa tai tekniikassa. Yleensä vaikka saan laitettua painoa tankoon niin siitä huolimatta tekniikka voi olla huonoa. Tämä johtaa siihen että kyykyt eivät mene tarpeeksi alas kun minulla ei ole itseluottamusta kyykätä. Kun minulla on tuo pieni epäluottamus kyykkyäni kohtaan treenatessa niin se vaikuttaa kaikkiin painoihin eli vain isoihin.

Sain kyykky treenissä tehtyä hyvän kahden toiston sarjan 210kg painoilla niin sen jälkeen nostin painot 230kg ja lähdin hakemaan kolmea toistoa. 230kg painoilla olin kerran elämässäni tehnyt kolmen toiston sarjan kun yleensä kolmen toiston haku on jäänyt kahteen toistoon. Nyt kuitenkin tuo 230kg on alkanut tulemaan useammin kuin aikoinaan milloin se oli lähinnä kerta siellä ja kerta täällä. Nyt kuitenkin sain kolme toistoa tehtyä minkä jälkeen meinasin lopettaa treenin siihen.

Päätin kuitenkin sitten tehdä toisen ja pidin lähdes 15min tauon. Tuntui sille että jälkimmäinen kolmen toiston sarja 230kg painoilla tuli nopeammin ja paremmin. Tunsin että minulla oli paljon enemmän itseluottamusta lähteä tekemään jälkimmäistä sarjaa kuin sitä ensimmäistä vaikka olinkin jo väsyneempi tai ainakin väsyneemmän oloinen. Mietin myös kolmannen sarjan tekemistä mutta todella hyvin vähän aikaa sillä olin tuon jälkimmäisen sarjan jälkeen vielä enemmän puhki.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.