Kymmenen kilometrin lenkki ja treeniviikko päätökseen olkapäätreenillä

16.11.2016 - 12:06

Lauantaina vuorossa oli kymmenen kilometrin lenkki. Ajattelin tämän menevän paremmin kuin viimeksi viidentoista kilometrin lenkillä jolloin kymmenen kilometrin kohdalla alkoi reisissä tuntumaan. Ajattelin viiden kilometrin lyhyemmän matkan olevan ihan normaali juosta. Ajattelin ongelman olevan lähinnä juuri tuon yli kymmenen kilometriä. Toisin kuitenkin kävi sillä kymmenen kilometrin lenkillä jossain puolessa välissä neljän, viiden tai kuuden kilometrin kohdilla reisiin alkoi tulla samanlaista tuntumaa mitä tuossa viidentoistakilometrin lenkissä. Toisin kuitenkin hieman vähemmän kivuliasta, mutta kipua kuitenkin. Ajattelin kuitenkin kevyemmällä, että kevyemmällä kropalla olisi parempi juosta eikä toisinpäin. Nyt tuntuu sille, että minulla on vain ongelmia ja ongelmia pidempien lenkkien kanssa enkä varsinaista syytä tiedä. Toisaalta minulla oli jälleen torstaina ollut kamala jalkatreeni missä tein esimerkiksi sadan toiston hack-kyykky sarjan. Veikkaisin juoksulenkki ongelmieni johtuvan lähinnä kyykyn pitkistä kahdenkymmenen toiston sarjoista sekä tälläisistä hulluilta sadan toiston sarjoista.

Nyt kropan ollessa elopainoltaa kevyemmässä tilassa pidempien lenkkien pitäisi kaiken järjen mukaan mennä paremmin. Kaksi viimeistä lenkkiä on kuitenkin sanonut toisin. Vielä muutama viikko sitten kun juoksin vajaa tai noin yhdenksän kilometrin lenkkejä niin mitään ongelmia ei tullut vastaan. Ei se yhden kilometrin lisäys yhdeksästä kymmeneen voi olla tuo tekijä vaan luulen kuntosalin jalkatreenien olevan se ongelma. Minun on kuitenkin nyt tarkoitus alkaa pikkuhiljaa muuttamaan myös jalkatreenejä niin pitää katsoa sitten miten nuo muutokset vaikuttavat lenkkeilyyn. Tällä hetkellä juokseminen ainakaan kymmenen kilometrin tai pidempien lenkkien osalta ei ole suotavaa. Parempi olisi varmaankin juosta jotain viiden - seitsemän kilometrin lenkkejä ja rauhallisella temmolla.

Sunnuntaina olkapäätreeni päätti treeniviikon

Sunnuntaina oli vuorossa olkapäätreeni. Ei mitään ihmeellistä ollut luvassa sinällään mutta kokeilin uutta lämmittelyä aloittaa treeni supersarjalla takaolkapäitä kuten viimeksi plus tähän päälle vielä sata toistoa vipunostoja sivulle istuen. En tiedä onko minulle tullut nyt jokin boomi tehdä sadan toiston sarjoja tai ylipäätänsä pidempiä sarjoja siis viisikymmentä tai yli. Pari kertaa olen tehnyt rintatreenissä vinopenkkiä viidenkymmenen toiston sarjoilla ja nyt tuli tehtyä hack-kyykkyä se sata toistoa. Tällä kertaa tein kuuden kilon käsipainoilla sata toistoa kahdenkymmenen toiston setteinä rest-pausea käyttäen. Polte oli se asia mitä tuossa ilmeni ja kyllähän se pitkä sarja olikin missä täytyi olla viimeiseen toistoon saakka tarkkana tekniikan kanssa.

Minun ensimmäiset rannesiteet alkoivat tällä viikolla temppuilemaan ja kun viime vuoden lopulla ostamani Gaspit hajosit kolmen kuukauden aikana niin perjantaina hankin sitten Schiek rannesiteet. Vähän aikaa sitten tulin ostaneeksi Schiek treenivyön joten merkki oli tuttu sitä kautta ja kun vyö on ollut hyvä hankinta niin ajattelin myöskin rannesiteiden olevan kestävämmät kuin Gaspin. Kun kerran juuri oli ostanut uudet rannesiteet niin tämän takia halusin sitten kokeilla myöskin niitä. Tällä kertaa melkein ainoa vaihtoehto mitä halusin tehdä oli pystypunnerrus. Vaihtoehtoja oli monia, mutta päädyin hyvin nopeasti tekemään Arnold pystypunnerrusta käsipainoilla eli pystypunnerrusta kääntäen. Päädyin tähän ratkaisuun siksi, että tätä liikettä voi tehdä hieman pienemmillä painoilla mikä on parempi olkapäille kun niiden kanssa on ollut välillä hieman ongelmia. Enkä nyt muutenkaan halunnut tehdä pystypunnerrusta isoilla painoilla ainakaank käsipainoilla. Smiht-laitteessa olisin sitten tehnyt pystypunnerrusta jos sitä olisin normaalilla tyylillä tehnyt kun mielestäni se säästää enemmän olkapäitä.

Olkapäätreeni

  • Supersarja Vipunsotot takaolkapäille istuen + Vipunostot takaolkapäille pää tuettuna penkissä
  • Vipunostot sivuille istuen
  • Arnold pystypunnerrus
  • Vipunostot sivuille
  • Takaolkapääsoutu selän takana smith
  • Vipunostot eteen tuettuna vinopenkissä

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.