Kuudessa viikossa 12kg pois

26.07.2021 - 17:36

Kesäloma alkoi tänään ja siitä kun aloitin dietin on kuusi viikkoa. Tuona aikana paino on nyt tippunut hieman yli 12kg tämän aamuiseen aamupainoon. Alkuperäinen suunnitelma oli pitää ja tehdä 30 päivän "hc" dieetti mitä jatkoin nyt ainakin parilla viikolla eli kuusi viikkoa. Ensimäisellä viikolla paino tippui 4kg, sitten 2kg minkä jälkeen tahti hidastui ja pysähtyi käytännössä kokonaan välillä. Kuitenkin nyt tilanne on se, että 4,5 viikon aikana sain tiputettua 10kg painoa ja näin kuuden viikon jälkeen 12kg.

Söin ensimmäisen kerran hiilaria lounaalla tuon 4,5 viikon jälkeen sushi buffetissa missä myös kävin viime viikon keskiviikkona. Tätä seurasi viime viikonloppuna perjantaina sekä lauantaina pitkästä aikaa punaisen lihan syöminen. Tietenkin olen nyt jauhenlihaa syönyt mutta mitään kunnon pihviä en ollut syönyt kuuteen viikkoon niin nyt ajattelin loman kunniaksi olevan hyvä aika. Perjantaina söin pihvin ranskalaisten kerta ja lauantaina paistoin parin munan munakkaan. Näiden parin pihvin lisäksi söin lauantai-iltana vielä pakastepizzan.

Tuo pieni syöminen auttoi saamaan kroppani jälleen toimimaan sillä juuri noiden syömisten seurauksena paino alkoi jälleen tippumaan. Heti sunnuntaiaamuna paino oli vähemmän kuin edellisenä aamuna vaikka olinkin syönyt tuon pizzan. Sunnuntaina tuli syötyä lohta lounaaksi eli palasin enemmänkin "normaaliin" etten siis jatkanu mitään ihmeellistä ruokailua vaan palasin normaaliin dieetti ruokailuuni. Tämän seurauksena aamupaino oli tänä aamuna 106.5kg mikä on yli 12kg vähemmän kuin kuusi viikkoa sitten.

Se miten tulen nyt loman aikana jatkamaan ruokailuja on vielä kysymysmerkki. Olen viimeaikoina huomannut, että minun pitää tehdä jotain muutoksia ruokailuihin sillä se miten olen nyt edennyt on alkanut tökkimään. Tökkimään ruuan sulatuksen ja aineenvaihdunnan kanssa ei niinkään mauan tai kyllästymisen takia. Yleisesti dieetillä enemmänkin kyllästyn siihen mitä syön jolloin ruoka ei vain mene enää alas, mutta nyt olen kuitenkin osannut vaihdella asioita vaikka muutokset ovat olleet pieniä.

Dieetti ruokailuni runko

Alapuolella dieetti ruokailuni runko mitä olen noudattanut kuusi viikkoa. Aamupalan paahtoleivän ja kaurahiutaleiden paikkoja olen välillä vaihdellut tai sitten olen syönyt samaa aamulla sekä illalla. Tähän päälle tietenkin kahvit / espresso mitä juon aamulla ja iltapäivällä sekä pre-workout & treenijuoma bcaa.

Aamupala:

  • 2 paahtoleipää
  • proteiinishake
  • jogurtti 

Lounas:

  • Jauhenlihaa / kana fileitä / lohta 200 - 300g
  • kurkkua, punaista & keltaista paprikaa, raejuustoa, feta-juustoa + mahdollisesti muita kasviksia

Välipala:

  • 2-3 näkkileipää / riisikakkua + graavilohi tai proteiinivanukas / rahka tai munakas & kinkkua
  • omena
  • + mahdollisesti raakasuklaata 1-2 palaa

Iltapala:

  • proteiini smoothie mustikoilla / mansikoilla
  • 20g kaurahiutaleita + chian siemeniä + hamppu proteiinia

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.