Kuudes viikko käyntiin pitkillä sarjoilla joten päätin jatkaa pitkien sarjojen tekoa

16.11.2016 - 12:06

Perjantain jälkeen mietin hieman miten jatkan treenaamista. Oikeastaan vaihtoehtoja oli kaksi: jatkkaa kahdenkymmenen toiston sarjoilla tai pitää hieman kevyempi viikko jonka jälkeen olisi parempi aloittaa kymmenen toiston sarjat. Suoraan kahdestakympistä kymppiin vaihtaminen ei käynyt mielessä, koska muutenkin palautuminen on ollut välillä mitä on. Oikeastaan ainoa asia minkä takia mietin sarjojen pituuksien vaihtamista oli maksimipainojen mahdollinen tippuminen. Mitä enemmän aloin asiaa miettimään niin sitä varmemmin tiesin jatkavani pidemmillä sarjoilla. Tällä hetkellä mitkään maksimi painot eivät merkitse mitään vaan pääsiaa on saada hyviä / raskaita treenejä. Muutenkin olen tehnyt pitkään 3x10 seteillä kuntosalitreenejä niin nyt on aika tehdä pidempiaikaisesti 3x20 seteillä treenejä ja jopa mahdollisesti nostaa sarjojen määrän neljään.

Sunnuntaina tuli siis aloitettua kuudes viikko kahdenkymmenen toiston sarjoilla. Lauantaina pidin täyden välipäivän ja torstain sekä perjantain treenit tuntuivat vielä kropassa. Yhden päivän täysi välipäivä taisi taas auttaa sillä sunnuntaina treeni kulki hyvin ja suhteellisen kevyesti. Alaristikkäistaljaa tein hieman pienemmillä painoilla ja hain samalla hieman hitaampaa tempoa. Dipin tekemisen olen jättänyt muutamina kertoina väliin ihan sen takia kun minulla ei siinä oikein onnistu pidemmät sarjat lisäpainoilla. Tietenkin ilman lisäpainoja voisi liikettä tehdä ja voisin saada tehtyä kolme kahdenkympin sarjaa. Olen vain tottunut tekemään dippiä lisäpainoilla ja ilman se tuntuu jotekin erilaiselta. Dippi on yleisesti aloittanut minun ojentajatreenin joten tauko on tehnyt myös hyvääkin. Yleisesti treeni oli melkein samankaltainen viimeviikkoiseen nähden, mutta eihän aina voi vaihtaa kaikkia liikkeitä.

Rinta & ojentajat

  • Lattiapunnerrus 3x20 27,5kg
  • Ranskalainenpunnerrus 27.5kg
  • Alaristikkäistalja istuen 3x20 20kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru tuettuna vinopenkissä 3x20 40kg
  • Yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella 3x15 20kg
  • Beck-deck 3x20 40kg

[[{"fid":"285","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Tänään tuli käytyä epänormaaliin tapaan kuntosalilla tekemässä jalkatreenin. Myöskin tänään sunnuntaiseen tapaan treeni meni mielestäni "helposti" vaikka vähän tätä hainkin. Syy sille miksi kävin tänään salilla oli huominen ja intervallitreeni. Tämän vuoksi hain hieman kevyempää jalkatreeniä jotta pystyisin huomenna juoksemaan. Huomenna olisi ollut mahdoton mennä kuntosalille intervallien jälkeen ja keskiviikkoon sitä en siirtänyt sen takia kun olisi tullut kolmen päivän putki. Mitään muuta treeniä en lähtenyt siirtämään lauantaille. Yksi vaihto on ok, mutta kaksi muutosta samalle viikolle voi vaikuttaa treeneihin negatiivisesti. Ainakin kun on tottunut käymään tiettyinä päivinä kuntosalilla. Tietenkin silloin kun käy jokatoinen tai muuten vaihtuvilla väleillä niin tällöin ei ole väljä vaihtaa useampia päiviä.

Jalkatreeni oli tänään painoilla mitattuna "kevyt", mutta toistot tekivät tehtävänsä. Treeni ei ollut yhtä raskas kuin viimeksi, mutta tähän vaikuttaa askelkyykky - työnnön vaihto sumokyykkyyn. Tämä vaihto tapahtui kahdesta syystä. Ensinnäkin halusin hieman kevyemmän treenin johon tämä sopi paremmin ja halusin myös vaihtaa jotain viime kertaisesta. Jalkapäivät kun ovat sellaisia treenejä joissa ei nyt niin kamalasti ole hyviä liikevaihtoehtoja. Varsinkin kun hain jalkatreenistä kevyempää.

Jalkatreeni

  • Yhden jalan prässi 3x20 75kg
  • Pohkeet istuen 3x20 75kg
  • Sumokyykky käsipainolla 3x20 20kg
  • Takareidet istuen 3x20 50kg
  • Etureidet: 10kg korotukset 8 toistoja, tiputus 10kg 8 toistoa alkaen 30kg päättyen 100kg

 

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.