Kuntosalille uusia ideoita sekä niiden saaminen

16.11.2016 - 12:06

Uusien ideoiden keksiminen kuntosalille voi olla erittäin haastavaa varsinkin kun liikevarastot alkavat olla laajoja. Alkuvaiheessa uusia ideoita saa helposti kuntosalilta tai melkein mistä tahansa Youtube videosta. Monipuolisen ja oikeaoppisen treenaamisen jälkeen uusien ideoiden saaminen on aina vain vaikeampaa. Oikeaoppisesti liikkeitä pitäisi vaihdella about parin kuukauden välein, mutta käytännössähän tämäkin on omasta mielestä mahdotonta pitkässä juoksussa. Liikkeitä kun vain ei ole niin paljoa, että aina voisi vaihdella niitä. Tietenkin liikkeistä on erilaisia variaatioita paljon riippuen tietenkin liikkeestä, mutta silti en ole itse tätä tyyliä suosinut. En vain jaksa aina miettiä kokonaan uutta treeniohjelmaa parin kuukauden välein, kun minulle se on erittäin työlästä sekä vaikeaa. Nykyään vaihtelu voisi toimia hyvinkin kun liikevarastoista löytyy liike jos toinen, mutta minulla ei vain riitä siihen motivaatio. Suunnitellun liikevaihdoin tilaan olen vaihdellut yhtä tai paria varsinaista liikettä ja / tai tehnyt eri variaatioita liikkeistä. Pienet muutokset kuten esimerkiksi tangon vaihtaminen käsipainoihin, käsipainojen vaihtaminen taljaan sekä käsipainojen vaihtainen laitteeseen tuo jo paljon vaihtelua treeniin.

Kun haluan treeneihin jotain uutta niin haluan vaihtaa yhden tai useamman liikkeen. Kun vaihdan jotain liikettä niin pyrin tekemään jotain vähemmän tehtyä liikettä tai sitten kokonaan uutta liikettä. Uudessa liikkeen teossa on vain se vaikeus, että se pitää keksiä melkein aina keksiä. Tätä varten pitää mennä Youtubeen ja alkaa selaamaan useita videoita. Näissä videoissa on yleensä vain se vika, että melkein kaikki liikkeet ovat jo tiedossa ja uusia liikkeitä on vaikea löytää. Perusjamppojen videoista saa hyviä neuvoja perusliikkeisiin joiden avulla voi hioa tekniikkaa, mutta uusien ideioiden löytämiseen pitää katsoa pro-jamppojen treenausvideoita. Tässä on vain sekin asia, että en seuraa sceneä joten en tiedä oikein nimistä mitään. Tämä vaikeuttaa hyvien videoiden löytämistä, koska henkilön nimellä vain voisi löytää helpommin.

[[{"fid":"195","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"533","width":"400","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Viime viikolla tuli löydettyä yksi olkapääliike mitä minun piti viimeviikolla jo kokeilla, mutta tehdessäni pyramiidisarjoja jätin uuden liikkeen tekemisen täten väliin. Uuden liikkeen tekemisessä painoista ja liikeradoista ei ole oikein tietoa niin aloittaessa on vain aloitettava pienillä painoilla joten liikkeen tekemisessä menee yleensä normaalia enemmän aikaa. Tämän takia en alkanut tekemään uutta liikettä heti pyramiidisarjana sekä painoistakaan ei olisi ollut tietoa. Millä painoilla olisin aloittanut ja mikä paino olisi ollut maksimi kahdeksan toiston sarjaan? Liike mitä olin kokeilemassa on vipunostosta uusi variaatio vipunosto eteen z-tangolla istuen.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=5AxqBFCBGIc&t=11m42s]

Olkapää & hauistreeni

  • Pystypunnerrus 1x10 20kg, 3x10 40kg
  • Vipunosto eteen z-tangolla istuen 2x10 17,5kg, 2x10 22,5kg
  • Hauiskääntö z-tanko 4x10 42,5kg
  • Hauiskääntö maaten alataljassa 3x12 30kg
  • Vipunostot takaolkapäille kaapelilla 3x10 10kg
  • Hauis ristitaljassa 3x10 20kg
  • Supersarja vipunostot sivuille 3x10 12kg + vipunostot eteen 3x10 10kg
  • Vipunostot takaolkapäille 3x10 8kg

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä