Kunhan ihmettelen muiden treenaamista rajoituksien aikana

26.03.2021 - 00:17

Itse menetin jo heti ensimmäisessä max tunnin kuntosalitreenissä treenimotivaation eikä se ole tuosta mihinkään muuttunut vaan päin vastoin. Nykyisin tuntuu sille, että on pakonomaista käydä tekemässä kolmena iltana se tunnin kuntosalitreeni minkä jälkeen on normaalia enemmän aikaa tehdä jotain. Tunti ei itselleni riitä jos mietitään asiaa ihan miltä kannalta tahansa. En ehdi lämmittelemään kunnolla, kello tikittää kokoajan niin se laittaa kiirehtimään sekä ehdin oikeasti tekemään yhden liikkeen "kunnolla" minkä jälkeen yksi tai kaksi liikettä nopeasti.

Tuollainen ei tunnu ainakaan itselleni treenille mutta joillekkin tuo kolme kertaa viikossa tunnin treeni on jopa normaalia. En sitten tiedä vaikuttaako 15-vuoden kuntosalilla käynti asiaan sekä se, että voimatasot ovat korkeat ja liikkeissä pitää oikeasti käyttää painoja jotta tekeminen tuntuu jossain ja sitä oikeasti haastaa itseään. Olen alusta saakka ollut sillä kannalla, että en tee treeniä minkä voin tehdä kotona tai pihalla tai ala tekemään kiireellä yhtään mitään. Kiirehtimällä mitä näen useiden nyt tekevän kuntosalilla loukkaa itsensä hyvin nopeasti, tekeminen on enemmänkin sähläämistä eikä liikkeissä kerkiä nostamaan painoja ja sitä kautta itsensä haastaminen on vaikeaa.

Tietenkin kuntosalilla voi pitää ylläpitävää treeniä, mutta sitä ei nyt tiedä kauanko tämä jatkuu ja koska nyt tulee täysi paussi? Siksi itse olen nyt keskittynyt pitämään maksimivoimia päällä sillä haluan kuitenkin haastaa itseeni samalla kun pidän voimatasoja yllä. Myöskään en voi käyttää kotitreeneissä painoja ja kotona tehtävät treenit on muutenkin erilaisia. Jos olisi enemmän kertoja viikossa tai jopa puolituntia enemmän treeniaikaa niin tuolloin voisin tehdä cardiota, vatsoja sekä pienempiä liikkeitä.

Niin tästä pääsenkin varsinaiseen ihmettelyyn kun lukee randomisti ihmisten IG postauksia niin jotkut tekevät jopa kevyitä viikkoja, monilla motivaatio on huipussaan ja hyvä sekä treenit kulkee. Itselläni ei ole treenimotivaatiota minkä johdosta myöskään treenit eivät kulje kun ei oikein kiinnosta oikein mikään enkä varsinkaan tee mitään kevyitä viikkoja. Miksi tarvii tehdä kevennettyjä viikkoja jos ja kun pääsee kuntosalille kolmena päivän viikossa tekemään tunnin treenin? Siinä on mielestäni aika huonossa kunnossa tai treenit ovat jotenkin väärin jos nyt tarvitsee tehdä kevennettyjä viikkoa.

Itse en tee kevennettyjä viikkoja ikinä vaan katson treenit ja päivät kunnon mukaan. Jos kroppa ei kykene treenissä ihan niin hyvin kuin haluaisin niin sitten teen sellaisilla painoilla kun jaksan mutta sitten joko lyhennän taukojen pituuksia tai lisään sarjoja. Vaikka käyttäisin siis pienempiä painoja niin se ei tarkoita, että tekisin kevyemmin. Näin siis kun käyn kuntosalilla "normaalisti" kuutena päivänä viikossa minkä sisältää kaksi penkkitreeniä, mavetreenin sekä kaksi jalkatreeniä kyykyillä. Voimatasot eivät yleisesti tipu treenien välillä kamalasti ja välillä jopa loppuviikko menee alkuviikkoa paremmin. Tämän lisäksi treenit sisältävät myös loput liikkeet sekä cardiot ym ym. Nyt kun kuusi treeniä viikossa on muuttunut kolmeen maksimissaan tunnin treeniin niin kun kuulen jonkun pitävän väliviikkoa tuntuu vain todella ihmeellistä asialta.

Sitä tulee vain ihmeteltyä, että valehteleeko suurin osa ihmisistä ja mainostaa sitä positiivisuutta vai onko oikeasti niin kuin minulla, että treenimotivaatiota ei ole. Tiedän ihmisiä joilla ei ole treenimotivaatiota, eivät käy ollenkaan kuntosalilla nyt mutta sitten on nämä "some" persoonat joilla tuntuu kulkevan lähes aina. Sitten kun ei kulje niin tulee kamala avautuminen missä tekstiä on pienen romaanin verran. Itselläni puolestaan positiiviset ja onnistuneet treenit ovat vähemmistä ja lähes joka treeni menee paskasti ja olen pettynyt.

Ei kannata ottaa kuitenkaan mitään vakavasti eikä varsinkaan näitä omia höpötyksiäni koska itselläni ei olle tosiaankaan yhtään motivaatiota ja aika on muutenkin pitkää...

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä