Kovin penkkipunnerrus ja kyykky pysäytyksellä 105kg:na

09.09.2024 - 17:57

Kesäloman aikana aloin "rikkomaan" kuntosalitreenejä sillä tavalla että lähdin enemmän pois kaavamaisista treeneistä. Samoin olen tehnyt aikaisempina vuosina että juurikin lomalla ja muutenkin siihen kesällä olen vaihtanut tyyliä miten olen kuntosalitreenejä suorittanut. Tämä on johtunut periaatteessa kahdesta eri syystä mutta käytännössä yhdestä syystä. Ensinnäkin olen käynyt kesäisin treenaamassa PTVGYM:llä enemmän tai toisekseen olen käytännössä kesän aikana poissa kotoa kuudesta kahdeksaan viikkoa.

Kun arki niin sanotusti muuttuu eli päivät eivät ole niin sanotusti sitä "normaalia" ja olen enemmän eri paikoissa treenaamassa niin tämän johdosta on helpompi päästä "rutiineista" eroon. Silloin kun arki on hyvinkin samankaltaista ja kun käy samoihin aikoihin samassa paikassa treenaamassa niin silloin sortuu helposti kaavamaisuuteen. Kun kesällä jätän vähemmälle lähi ketjusalia niin tämän johdosta minulla vaihtuu tietyt asiat joiden avulla voin enemmän rikkoa treeniä.

Normaalisti käyn lähi ketjusalilla kolmesta neljään kertaa viikosta minkä lisäksi käyn sitten kahdesta kolmeen kertaa viikosta PTVGYM:llä. Tällöin olen suunnitellut että teen tietyt liikkeet ja treenit lähi ketjusalilla ja loppuviikosta teen tiettyjä asioita PTVGYM:llä joita en voi tehdä lähi ketjusalilla. Tästä tulee eräällä tapaa kaavamaisuutta vaikka kuitenkaan treenit eivät ole ihan samanlaisia mutta eräällä tapaa ovat. Toisaalta olen treenit tällä tavalla suunnitellut että saan sitten tehtyä erilaisia treenejä paikasta riippuen ja tämä on kyllä toiminut.

Tämä on sitten muuttunut kesällä kun olen käynyt enemmän PTVGYM:llä treenaamassa sekä kun olen lähtenyt Vammalaan niin siellä sekä Tampereella käydessäni voin tehdä erilaisia treenejä. Myöskin Vammalassa olessa niin puitteiden takia en halua tai voi tehdä tiettyjä treenejä niin siksi haluan tehdä erilaisia treenejä siellä. Myöskin kun paikka ja ympäristö muutenkin muuttuu niin on hyvä välillä muutenkin tehdä erilaisia treenejä ja se on myöskin helpompaa eri ympäristössä. Se sitten että kesällä käyn enemmän PTVGYM:llä johtaa taas siihen että minun ei tarvitse aina treeneissä tehdä niitä tiettyjä liikkeitä koska käyn siellä lähes päivittäin. Näin ollen voin tehdä rauhassa lyhempiä treenejä tai muuten vain erilaisia treenejä koska olen kuitenkin PTVGYM:lle taas pian menosssa.

Mistä päästäänkin sitten viime viikkoiseen mikä sopii hyvin esimerkiksi siihen mitä olen nyt viimeisien kuukausien aikana tehnyt. Maanantaina kävin normaaliin tapaan lähi ketjusalilla tekemässä penkkiä ja käsiä vaikka olin kyllä alunperin suunnitellut käyväni PTVGYM:llä kahdesta eri syystä. Ensinnäkin olisin halunnut mennä PTVGYM:lle penkkaamaan sillä molempien lähiketjusalien penkit tai yleisesti penkkaamis mahdollisuudet ovat huonoja sekä toisekseen olin vastaanottamassa uutta Recliner-sohvaa niin pidin etäpäivän niin minulle ei olisi tullut ihan niin paljon ajoa päivälle.

Tiistaina puolestaan päätin sitten mennä PTVGYM:lle tekemään maastavetoa kun minulla oli aamulla suuhygienisti ja pidin taas etäpäivän. Alkuviikon ensimmäiset treenit olen pitänyt kevyinä ja sitten viikon jälkimmäiset treenit PTVGYM:llä ovat olleet sitten raskaampia ainakin painollisesti. No tiistaina viikon ensimmäisestä maastaveto treenistä tulikin sitten raskaampi kuin kuvittelin ja jälkeenpäin on myös helppoa sanoa niin viikon parempi maastaveto treenikin.

Keskiviikkona oli sitten vuorossa viikon ensimmäinen kyykky treeni lähi ketjusalilla ja se nyt meni ihan ok. Tein pysäytys kyykkyä 200kg painoilla ja se jotenkin tuntui erittäin raskaalle mutta luulen että juurikin paikalla oli merkitystä sillä kyykky ei oikein tunnu sujuvan lähi ketjusalilla. Kyykyn jälkeen tein sitten reisikoneita etureisille sekä takareisille pysäytyksillä minkä lisäksi loppuun pohkeita. Aika tuollainen perus jalkatreeni lähisalilla.

Torstaina oli vuorossa viikon toinen penkki treeni PTVGYM:llä mitä en kyllä oikein suunnitellut etukäteen yhtään. Maanantaina penkki tuntui menevän raskaasti mutta toisaalta viikon ensimmäinen penkki treeni tuli tehtyä lähi ketjusalilla missä nyt muutoinkin penkki treeni menee heikommin jo välineiden ja ilmapiirin johdosta. Kuitenkaan en tiennyt yhtään mitä odottaa torstain penkki treenistä mikä lopulta meni ihan hyvin. 

Pari viikkoa sitten penkkasin pitkästä aikaa Turun PTVGYM:llä 180kg painoilla toiston ja 200kg painoilla epäonnistumisen kun nyt kesäloman jälkeen olen tehnyt suunnitellusti jotain sarjoja tyyliin 3x3, 4x4 tai 6x6. Kuitenkin tuolloin pari viikkoa sitten tuo Turku PTVGYM treeni oli viikon kolmas penkki treeni ja muutenkin tunsin olevani jo väsynyt. Niimpä ajattelin tuolloin että kokeillaan nyt kun ei oikein helpolle tunnu. Jotenkin nyt torstaina oli jotain vastaavaa ja siinä kun oli hyvää varmistusta saatavilla niin miksi ei?

Ensiksi tuli otettua 180kg ja sen jälkeen 185kg pysäytyksellä tietenkin. Tämä taisi olla nyt ensimmäistä kertaa ikinä kun penkkasin 105kg:na 185kg pysäytyksellä. Normaalia penkkiä olen kyllä 100kg:na saanut 200kg ja 105kg:na 210kg nostettua mutta nuo eivät olleet mitään pysäytyspenkkejä. Tuon 185kg noston jälkeen tein vielä 150kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa.

Perjantaina piti olla viikon kova maastaveto treeni mutta se nyt kyllä jäi tekemättä ja olisi ollut parempi etten olisi lähtenyt ollenkaan kuntosalille. Siinä ennen PTVGYM:lle lähtöä niin autoin kaveria kantamaan hieman huoneja hänen asuntoonsa niin meikä oli tuon keikan jälkeen kyllä ihan poikki. Ei sitä siinä huomannut kun kanniskelin ja autoin tavaroiden kantamisessa mutta sitten kun pääsin kotiin niin iski kyllä sellainen väsymys päälle että oikein mietin treenin väliin jättämistä.

No PTVGYM:lle pääsin sitten lopulta puoli yhdeksän aikaa perjantai-iltana eikä siitä treenistä kyllä oikeasti tullut mitään. Jo 220kg tehty maastaveto tuntui niin väsyneeltä että olla ja pois. Siitä huolimatta kaivoin jotenkin yhden toiston 250kg painoilla ja se treeni oli kyllä siinä. Hieman nyt vielä ylätaljaa loppuun tein mutta joo. Olisi ollut vain parempi jättää treeni väliin.

Lauantaina olikin sitten vuorossa jalkatreeni ja viikon toinen kyykky. En kyllä nyt tiennyt yhtään mitä odottaa treeniltä kun olin vielä enemmän poikki perjantai-iltana kotiin päästyäni. Olin jo taravoiden kuskaamisesta väsynyt niin vielä treeni siihen päälle niin olin vielä väsyneempi. En meinaan sitten yhtään tiennyt miten olin tuosta perjantaista palautunut mutta näköjään loistavasti sillä sain kyykättyä ensimmäistä kertaa ikinä 240kg itse ollessa 105kg.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.