Ketjukyykkyä pitkästä aikaa

03.07.2023 - 10:53

Nyt tuli palattua niin sanotusti normaaliin kun torstaina tuli tehtyä deficit maastavetoa ketjuilla, perjantaina penkkiä ketjuilla ja nyt lauantaina kyykkyä ketjuilla. En edes muista milloin viimeksi olen tehnyt tämän minun viime vuonna muodostuneen rutiinin viimeksi? Olen meinaan nyt alkanut hieman poikkeamaan tuosta ja tekemään asioita hieman eri tavalla. Myöskin nyt pari viime kyykky treeniä PTVGYM:llä olen tehnyt Pitäjänmäen PTVGYM:in sijaan Roihupellon PTVGYM:llä missä ei ole ketjuja.

Kyykky treenit olen kyllä tehnyt aikalailla ketjujen kanssa PTVGYM:llä vaikka maastavetotreeneissä olen enemmänkin alkanut jättämään ketjuja pois tämän vuoden puolella. Kuitenkin kun teen kaksi kyykky treeniä viikossa niin tämä jälkimmäinen PTVGYM:llä on ollut juurikin erikoinen ketjujen kanssa. Olen tehnyt liian kauan sitä että viikon molemmat kyykky treenit ovat olleet tai ovat olleet lähelle identtisiä. Ainoa ero on ollut päivän kunto eli olenko saanut kymmenen tai kaksi kymmentä kiloa enemmän tankoon vai en.

Tällä kertaa sävelet olivat selvät vaikka viimeksi olen kyykännyt ketjujen kanssa pitkän aikaa sitten. Menin ihan normaalisti nousujen kanssa ja katsoin mikä on päivän kunto. Kuitenkin huomasin jo oikeastaan hyvissä ajoin että nyt ei ole ihan niin hyvä päivä kun voisi olla. Myöskin asiaan vaikutti se etten ole kyykännyt ketjujen kanssa moneen viikkoon. Myöskin kun olen viime aikoina saanut kyykättyä 240kg painoilla niin se jotenkin vaikutti tekemiseeni ja siihen mitä odotin treeniltä. Odotin varmaan jostain syystä että saisin tehtyä jotain ennätyksiä tai lähelle ennätyksiä.

On ihan eri asia kyykätä ketjuilla kuin normaalisti eikä tuloksia voi ja kannata suhteuttaa. Kuitenkin jollain tavalla on hyvä suhteuttaa tuloksia keskenään mutta ei ihan yksi yhteen. Kuitenkin ketjujen kanssa asiaan vaikuttaa monet tekijät kuten ketjujen liikkuvuus kesken kyykyn sekä vastuksen tuoton kun tullaan ylös. Ketjujen kanssa saa siis tasapaino harjoittelua sekä painot nousevat alhaalta ylös.

Lähdin hakemaan 180kg plus ketjujen jälkeen 200kg plus ketjuilla samaa kahta toistoa. Kuitenkin huomasin ensimmäisen toiston aikana että turha tästä lähteä toista hakemaan. Mietin tämän jälkeen mitä teen. Jatkanko ja teen samaa vai otanko painoja pois ja teen pidempiä sarjoja 180kg plus ketjuilla. Tulin kuitenkin siihen tulokseen että parempi jatkaa 200kg plus ketjuilla sillä en ole kuitenkaan niillä tehnyt niin paljon. Ajattelin tekeväni niin monta ykköstä kuin vain nyt saan jos se vaikka auttaisi pitkässä juoksussa totuttautumaan 200kg plus ketjut painoihin.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä