Ketjukyykkä PTVGYM:llä sekä Loaded:lla samalla viikolla

22.08.2022 - 16:49

Viime viikolla olin käymässä kotona ei suunnitellusti. Minun oli tarkoitus olla vielä täällä maalla parisen viikkoa putkeen minne jälleen palailin viime viikon lauantaina. Tämän johdosta kävinkin sitten treenailemassa Pitäjänmäen PTVGYM:llä keskiviikkona jalat sekä perjantaina selän missä molemmissa treeneissä käytin tietenkin ketjuja. Sunnuntaina oli vuorossa sitten ihan suunniteltu Tampereen Loaded keikka missä tein myös jalkatreenin ja kyykyn ketjuilla. Viime viikko oli nyt ensimmäinen kerta ikinä kun treenasin ketjuilla kolmessa treenissä viikon aikana sekä tein kyykky treenin sekä PTVGYM:llä että Loaded:lla.

Viime viikon maanantai oli matkustus päivä ja tiistaina kävin hieronnassa niin siihen tuli sitten pari päivää lepoa. Niimpä ajattelin keskiviikkona PTVGYM:llä että nyt kulkee mutta näin ei kyllä sitten käynyt. Päin vastoin olin pettynyt kun en saanut tehtyä sellaista treeniä mitä lopulta odotin. En odottanut ennen treenin alkua mitään kuten en yleensä mutta siinä treenin aikana aloin sitten päivän kuntoon nojaten tekemään omia johtopäätöksiä ja suunnitelmia. Kun kuitenkin on huono niin minkäs sille mahtaa eli treeniä vain lisää.

Mielestäni olin nyt ensimmäistä kertaa ikinä keskiviikkoiltana PTVGYM:llä tai ehkä toisen nyt kun aloin ajatteleen. Käyn pääsääntöisesti perjantaisin ja lauantaisin sekä joskus torstaisin. Mielestäni salilla oli aika hiljaista siihen nähden, että oli keskiviikko kun yleensä keskiviikko on yksi vilkkaimmista päivistä kuntosaleilla. Myöskin sitten perjantaina jolloin kävin tekemässä selkätreenin oli vieläkin hiljaisempaa ja tietyt naamat mitkä ovat usein perjantaisin niin ei nyt näkynyt. Mitä tulee sitten sunnuntaihin Loaded:lla niin se oli vieläkin hiljaisempi PTVGYM:llä käyntejä mutta se ei niinkään yllättänyt. Mitä olen nyt kahdeksan kertaa kesän aikana Loaded:lla käynyt niin ne ajat kun olen siellä ollut niin ovat olleet hiljaisia.

Keskiviikkona PTVGYM:llä pääsin kyykyssä 200kg painoihin plus ketjut joilla minun oli tarkoitus tehdä pari kahden toiston sarjaa. Sain ensimmäisen onnistumaan eli kaksi toistoa mutta jälkimmäinen tuntui menevän niin vaikeaksi että päädyin tekemään vain yhden toiston. Tämä todellakin harmitti sillä olen aikoinaan saanut 200kg painoilla plus ketjut yhden toiston ja kaksi toistoa niin nyt saamalla kaksi kertaa kaksi niin se olisi ollut ennätys. Mitä jälkeenpäin videoista katselin toistoa niin kyllä sieltä ehkä se toinen olisi tullut jos sitä olisi lähtenyt hakemaan mutta tunne oli taas kerran niin raskas että oli vain parempi lopettaa.

Sunnuntaina Loaded:lla en tiennyt mitä odottaa kyykyltä. Toisaalta halusin saman kuin keskiviikkona PTVGYM:llä mutta toisaalta tiesin että keskiviikkona vedin niin paljon kuin jaksoin. Tuossa välissä tein maastaveto treenin ja lauantaina tuli hieman penkattua. Tämä oli myös itselleni ensimäinen kerta ikinä kun kyykkäsin toista kertaa viikon sisään ketjuilla niin en todellakaan tiennyt mitä odottaa. Päädyin tekemään 180kg painoilla plus ketjut kolme kahden toiston sarjaa mitä olivat taistelua sillä videoita katsoessa tekniikka ei mennyt enää ihan alas mitä enemmän tuli toistoja alle. Ensimmäisen sarjan jaksoin ihan ok mutta pari jälkimmäistä kakkosta ei oikein mennyt alas.

Niin PTVGYM:llä ensiksi 200kg plus ketjut kaksi toistoa ja yksi toisto sekä sunnuntaina Loaded:lla 180kg plus ketjut kolme kahden toiston sarjaa. Sinällään voi olla tyytyväinen, että sain aika "vakioksi" muodostuneet sarjat kyseisillä painoilla. Kuitenkin toisaalta pitää olla pettynyt etten saanut enempää toistomäärää keskiviikkona 200kg painoilla plus ketjut vaikka minulla oli siinä pari huolia välissä. Sitten tietenkin sunnuntaihin pitää olla pettynyt kun en uskaltanut ja saanut laitettua samoja painoja kuin keskiviikkona.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.