Ketju "fetissi" PTVGYM:llä

20.03.2022 - 22:37

Aktivoiduin ja sain itsestäni irti tänä vuonna kun ensiksi kävin tekemässä selkätreenin PTVGYM:llä minkä jälkeen hommasin 10-kerran kortin. Olen käynyt tänä vuonna seitsemän kertaa treenaamassa PTVGYM:llä joista jo kuusi kertaa tuosta 10-kerran kortista eli paljon aikaisemmin kuin kuvittelin. Luulin alunperin käyväni PTVGYM:llä kerran viikossa joskus kaksi mutta nyt olenkin käynyt pari kertaa viikossa. Tällä tahdilla tuo 10-kertaa tulee kalliimmaksi kuin kuvittelin niin tuossa pääsiäisen jälkeen pitää hommata oikea jäsenyys sillä säiden ja kelien parantuessa luulen käyväni jopa kolme kertaa viikossa. Ken tietää.

Joka tapauksessa seitsemän treeniä tänä vuonna PTVGYM:llä joista kuudessa olen käyttänyt ketjuja ja yksi meni "vain" vastustusnauhoilla. Maastavetoa ketjuilla, maastavetoa ketjuilla, kyykkyä ketjuilla, penkkiä ketjuilla, kyykkyä ketjuilla, räkkivetoja nauhoilla sekä kyykkyä ketjuilla. Näiden tämän vuoden treenien lisäksi kävin viime vuoden lopulla ensimmäistä kertaa PTVGYM:llä ja silloinkin tein kyykkyä ketjuilla. Näiden treenien lisäksi olen käyttänyt Tampereen Loadedilla ketjuja tänä kerran ja viime vuonna kerran. Tästä huomaa sen, että eräänlainen "fetissi" on syntynyt.

Viime vuonna aktivoiduin käyttämään vastustusnauhoja penkissä, maastavedossa sekä räkkivedossa useasti. Sain treeneihin kauan kaipaamaa piristystä sekä tulokset ja tekniikka lähti myös nopeasti ylöspäin. PTVGYM:llä sekä Loadedilla kun on mahdollisuus ketjuihin niin tietenkin olen niitä kokeillut ja syystä tai toisesta olen niihin jotenkin "kiintynyt" kun treeni kuin treeni tuntuu pitävän liikkeen ketjuilla. Kun käyn salilla missä on mahdollisuus tehdä asioita joita ihan kaikkialla ei voi tehdä niin tykkään niitä mahdollisuuksia myös käyttää. 

En ole tutkinut tai ottanut selvää miten ketjut auttavat treeneihin ja paljonko ne oikeasti painavat. Kyykky on ollut raskain liike tehdä ketjuilla sillä ketjut ovat vähiten maassa ja liike rata on suurin. Penkissä sekä maastavedossa suurin osa ketjuista on maassa eikä ketjut nouse maasta ilmaan missään vaiheessa mikä tekee niistä kevyemmän. Kuitenkin kaikissa liikkeissä ketjujen merkitys on sama eli vastus on alhaalla pienin ja ylhäällä suurin. Myöskin mitä enemmän ketjut ovat irti maasta niin setä enemmän se vaikuttaa liikkeen tasapainoon minkä johdosta kyykky on myöskin vaikein liike tältä osalta. Kun ketjut ovat irti ilmassa lähes kokonaan niin tasapainon kanssa pitää olla tarkkana.

En ole itse miettinyt ja laskenut kokonaispainoja liikkeissä millä olen oikeasti tehnyt vaan olen miettinyt asiaa vain painot plus ketjut. Vaikka ketjut nyt painaisivat sen 16kg tai 20kg niin se ei tarkoita sitä että ne vastaavat 20kg painoa sillä vastus on ihan erilainen kuin 20kg painoilla. Sanotaanko nyt kun olen kyykännyt 140kg painoilla plus ketjut niin en mieti tai laske tuota 160kg, 170kg tai 180kg kyykyksi vaan 140kg plus ketjut. Ainoa asia mitä mietin on se, että jos olen viimeaikoina kyykännyt noin 160kg painoilla niin saatan pystyä käyttämään ketjujen kanssa 140kg tai mahdollisesti 150kg painoja. Sama koskee esim maastavetoa eli jos olen saanut tehtyä 240kg painoilla viime aikoina niin 220kg painot plus ketjut ovat mahdollinen.

Ketjuilla tehdessä myös tekeminen näyttää hienommalta kun tangossa on kiinni ketjut niin se on vain plussaa. Ainoa ongelma on vain se, että haluaisin ainakin kyykätä suuremmilla painoilla käyttäen ketjuja kuin mitä olen nyt tehnyt. Penkissä olen ketjuja käyttänyt vain kerran ja sekin treeni oli vain enemmänkin testaamista. Maastavedossa puolestaan olen käyttänyt 200kg, 220kg, 230kg, 240kg sekä 250kg painoja ketjuja käyttäen niin tuollaisiin lukemiin voin olla tyytyväinen.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.