Keskiviikkona aamupaino oli 112,6kg minkä johdosta heräsin todellisuuteen eli aloitan kunnon dieetin

12.05.2018 - 10:42

Kävin pitkästä aikaa keskiviikkona vaa'alla johon en ole oikeasti uskaltanut mennä. Kun viimeksi olen käynyt vaa'alla niin silloin painoni oli siinä 108kg - 110kg välissä ollessa enemmän 108kg luokkaa kuin 110kg. Keskiviikkona kun kävin vaa'alla niin se näytti jo 112,6kg ja tämän jälkeen tajusin että nykyinen ruokavalio tai yleisesti syöminen ei vain toimi. Olen ollut tässä kyllä sellaisessa semidieetti moodissa jo pidempään mutta olihan tässä näitä poikkeuspäiviä kuten vappu ja pääsiäinen jolloin tuli syötyä mitä tahansa. Onhan tässä kyllä viikonloppuisin tullut syötyä jo pidempään hieman eri tavalla kuin arkena mikä tietenkin vaikuttaa kaikkeen.

Ilmeisesti kun salilla tulokset on noussut tai pysynyt hyvinä niin en ole niinkään huomioinut omaa kuntoani ihan niin tarkasti kunnes nyt torstaina ja perjantaina jolloin aloin miettimään ihan oikean dieetin aloittamista. Päätin samalla aloittaa dieetin nyt tulevana maanantaina minkä johdosta aloin oikeasti ajattelemaan aterioitani jo perjantaina aikana. Perjantaina sain jo yleisen rungon kasaan aterioiden suhteen missä tulen ottamaan oikeastaan kaksi riskiä.

Dieetti ruokavalio

  • ateria 1: kaurapuuro
  • ateria 2: kanaa ja jotain
  • ateria 3: smoothie tai rahka & omena
  • ateria 4: munakas
  • ateria 5: prode shake

Ruokavalion riskit

Ensimmäinen suurempi riski on se, että en tule vaihtelemaan aterioita päivien aikana useasti jolloin tämä käytännössä tarkoittaa samalla ruualla menemistä pidempään. Minulla on omia kokemuksia mitä tässä voi tulla käymään kun lähtee syömään pidempi aikaisesti samoja aterioita päivästä toiseen. Kun ei vaihtele aterioita useasti tai edes viikko tasolla niin se on oikeasti sitä samaa päivästä toiseen. Hetken päästä se vain tuntuu tulevan korvista, silmistä, nenästä ja suusta vain ulos. Itse aloin huomaamaan tämän päivittäin kun söin töissä lounasta. Aluksi aterian syömiseen kuluva aika alkoi vain nousta eli aloin syömään hitaammin ja muutamien päivien päästä menetin käytännössä ruokahalua syödä koko ateriaa. Ateria ei vain enää maistanut oikeastaan millekkään vaan olin menettänyt maun koko ateriasta. Tämän johdosta minun piti alkaa tekemään hieman eri aterioita jotta sain ruokiin vaihtelevaisuutta.

Toinen ongelma voi olla se, että otan liian radikaalin linjan ja lähden syömään liian vähän. Toisaalta nyt tuntuu, että jos syön enemmän niin se tuo vain painoa lisää minkä johdosta ajattelin lähteä suoraan vain "kovalle" linjalle. Minun pitää saada nyt tuloksia aikaan jo ensimmäisen kolmen viikon aikana. Olen ollut tässä kuitenkin lähes koko ajan jolloin dieetillä tai semidieetillä niin nyt ajattelin, että en lähde aloittamaan pikkuhiljaa vaan suoraan vain kovat aseet käyttöön ja katson mitä tapahtuu.

Dieetin kulku ja tuloksien seuraaminen

Aloitan tämän dieetin siten, että nyt minulla on vaa'alta tulossa alla minkä lisäksi käyn nyt tänään ostamassa nauha metrimitan millä tulen mittaamaan reisistä, käsistä sekä vatsasta muutamia kohtia. Näin ollen saan lähtötilanteen paremmaksi millä voin seurata dieetin kulkua sillä tällä hetkellä haluan seurata tuloksia paremmin kuin aikaisemmin ja haluan myöskin seurata muutakin kuin vaakaa. Teen näistä tuloksista vielä huomenna jonkinlaisen lähtötilanne katsauksen ihan itseänikin varten.

Vaakaa en ala seuraamaan päivittäin vaan otan tietyt päivät viikosta jolloin katson painon sekä mittaan kropasta kohdat mistä seuraan nauha metrimitan kanssa muutoksia. Olen myöskin ajatellut että katson dieetin etenemistä kolme viikkoa minkä jälkeen teen tarvittavia muutoksia niin ruokavalion kuin treenien suhteen. Tällä dieetillä tulen myöskin lisäämään aerobista treeniä eli tämä ei tule olemaan vain ruokavalio dieetti sillä nyt tulen hakemaan niitä tuloksia.

Jos joku tavoite pitää heittää niin haluaisin päästä siihen 100kg tuntumaan tai mahdollisesti alle. Näin ollen olisin tyytyväinen siihen 98kg - 99kg pääsyyn mikä tarkoittaisi 12kg - 14kg muutosta jos tuo keskiviikkoinen paino pitää paikkaansa. Sitä mille aikavälille asetan tavoitteen niin en ole miettinyt vaan etenen fiiliksen ja muutoksien mukaan. Jos dieetin tarvii olla pitkä niin se on pitkä ja jos ei niin sitten se ei ole.  

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.