Kenny Loggins - Danger Zone ja treeni luistaa hyvin mutta auttaako oikeasti musiikki treenaamiseen?

10.01.2018 - 23:01

Periaatteessa voisin sanoa, että kun olen kuunnellut Kenny Loggins - Danger Zone biisiä Top Gun elokuvan soundtrackiltä treeniä tehdessä niin sarjat ovat menneet hyvin. Käytännössä asia ei ole ihan näin, että yksi biisi voi tehdä ihmeitä vai voiko oikeasti? Tuossa pari viikkoa sitten sain tehtyä penkkiä 210kg painoilla muutamia toistoja, tällä viikolla sain tehtyä penkissä 200kg painoilla 5, 7 ja 5 toiston sarjat sekä vielä nyt kyykyssä 170kg painoilla viiden toiston setin muutaman kolmen toiston sarjan jälkeen. Näillä tämänlaisilla sarjoilla voisin juurikin puollustaa Kenny Loggins - Danger Zone kappaleen olleen ainakin toimiva. Tietenkin treenit ovat aina yksittäisiä eikä sillä ole niinkään väliä soiko korvissa toistoa tai sarjaa tehdessä musiikki tai ei vai onko tällä oikeasti väliä?

Minulla on tässä muutamia esimerkkejä nyt lähiajalta jolloin voin antaa tukea sille että tietty musiikki olisi auttanut treenissä. Näin on kyllä tuntunut käyvän jo vuosien ajan muutamia kertoja mutta on myös niitäkin kertoja jolloin olen kokeillut kuunnella samaa biisiä kun on kulkenut niin toisella kerralla ei ole välttämättä kulkenut yhtähyvin. Olen kyllä treenannut ilman musiikkia yhtä hyvin kuin musiikin kanssa eikä siinä niin ole eroa. 

Ainut suurempi ero minkä olen huomannut musiikin ja ilman musiikkia treenaamisessa on keskittyminen. Ainakin pidempien sarjojen kohdalla käsitreenissä tai jalkatreenissä. Vastaavasti olen myös huomannut biisin vaikuttavan tekemiseen negatiivisessa mielessä kun biisi on ollut huono tai liian hidastempoinen. Kun kuuntelee musiikkia kuulokkeista treenin aikana niin tällöin on vain helpompi keskittyä tekemiseen kun kaikki ulkopuolinen hälinä ja ääni ei kuulu ja näin ollen olen pystynyt paremmin keskittymään.

Musiikista puolestaan voi olla myöskin haittaa siinä mielessä, että nopeatempoisempi musiikki voi tarttua toistojen nopeuteen negatiivisessa mielessä kuten myöskin hidastempoinen musiikki voi hidastaa tekemistä. Musiikki voi siis tarttua puoleen tai toiseen tekemisen nopeuden kanssa. Mielestäni tämä asia tapahtuu helpommin aerobisen puolella kuten juoksussa tai pyöräilyssä jossa tempoa tarttuu nopeuteen. Itse en ole kuitenkaan niin salilla kuin juoksemisessakaan lähtenyt tekemään treeniä musiikin tahdissa niin tätä ongelmaa ei ole tapahtunut itselleni. Olen kuitenkin kuullut joillekin tätä tapahtuneen ainakin juoksun puolelta jossa nopeatempoinen musiikki on nostanut juoksuvauhtia.

Niin tai näin niin olen jotenkin varma siitä asiasta että musiikilla tai biisillä ei ole niinkään väliä. Ainakin tällä viikolla minulla oli penkissä ihan eri motivaattori kuin Kenny Loggins - Danger Zone biisi. Tämä johdattaa minut juurikin pois siitä, että biisi vaikuttaisi tekemiseen ainakaan suuresti. Olen tehnyt liikkeissä ennätyksiä sekä musiikilla että ilman musiikkia ja pidemmät sarjat on myös tullut tehtyä musiikin kanssa sekä ilman. Olen kuitenkin siitä hieman varma, että musiikki auttaa ainakin henkisellä puolella hieman. Varsinkin kun on latautumassa tekemään jotain "ihmeellistä" sarjaa tai tekemään suurilla painoilla. Juurikin kun on valmistautumassa tekemään jollain suurilla painoilla niin ainakin minulla on helpompi keskittyä kun en kuule mitään ylimääräistä ja saan keskittyä vain olennaiseen eli keskittymiseen. Olen huomannut, että esimerkiksi penkissä, kyykyssä sekä mavessa minun on oikeasti keskityttävä ennen toistoa tai sarjaa tehdessä.

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.