Kehonkoostumusmittaus marraskuu 2021 eli mitä vuodessa on tapahtunut

06.11.2021 - 12:45

Kävin tämän viikon torstaina kehonkoostumusmittauksessa ja huomasin että olin käynyt viimeksi kehonkoostumusmittauksssa käytännössä vuosi sitten. Tuolloin painoin 118.3kg ja rasvaprosentti oli 26.6% kun taas tällä kertaa paino oli 104.8kg ja rasvaprosentti 21.5%. Vuoden aikana paino on siis tippunut 14kg ja rasvaprosentti 5.1%. Paino on siis pysynyt samoissa luvuissa mihin kesän dieetin jälkeen pääsin kun sain tiputettua painoa seitsemässä viikossa 14kg. Käytännössä siis tuo seitsemän viikkoa tarkoitti 5% rasvaprosentin laskua.

Tärkein asia oli oli yleisen rasvaprosentin tippuminen 5.1%:lla 21.5%:tiin mutta tietenkin tuon haluaisi olla aina pienempi. Tavoitteeksi mittauksessa laitoin rasvaprosentti 15% mikä tarkoittaisi arvioissa että minun pitäisi pudottaa painoa vielä 8kg. Tällöin painaisin hieman alle 97kg eli 96.8kg jos arvioihin on uskomista. Tämän hetkinen tavoitteeni on päästä alle 100kg painoon ja pysyä siinä, mutta nyt tämän testin saaneena voisin asettaa tavoitteeksi tuon 15% rasvaprosentin.

Sitten kun lähtee vertailemaan lukuja tarkemmin keskenään niin eroja on huomattavissa. Käsien lihasmassa oli vuosi sitten 6.2kg ja 6.1kg ja nyt vastaavat lukemat olivat 4.9kg ja 5.1kg. Olen tämän asian kyllä huomannut jo pidemmän aikaa kuntosalilla, että käteni ovat kutistineet. Kun pistän kyynerlämppäreitä käsiini sillä ne menevät paljon helpommin käsiin sillä ne oikein sujahtavat paikoilleen. Vastaavasti rasvan määrä oli 1.5kg & 1.6kg ja rasvaprosentit 18.2% & 19.7% kun nyt luvut olivat 1.2kg & 1.2kg sekä 18.1% ja 18.2%. Nyt molempien käsien rasvaprosentit olivat lähes identtisiä kun viimeksi vasemman käden rasvaprosentti oli syystä tai toisesta paljon suurempi. Prosentit ja rasvat olivat tippuneet hieman mutta mielestäni 1kg:n lihasmassan lähteminen oli suhteessa suurempi luku.

Mitä jalkoihin tulee niin lihasmassa olivat 14.5kg & 14.3kg kun nyt vastaavat lukemat olivat 12.7kg & 12.6kg. Rasvan puolella luvut olivat 4.9kg & 5.1kg ja prosentit 24.4% & 25.3% kun nyt lukemat olivat 3.9kg & 3.7kg sekä prosentit 22.4% & 21.9%. Jalat ovat myös pienentyneet niin lihasmassan kuin rasvan osalta mutta mielestäni parempaan suuntaan kuin kädet. Jaloista on myöskin lähtenyt rasvaa kun taas käsistä enemmän lihasta. 3% rasvan laskeminen jaloista kun yleinen rasvaprosentti on laskenut 5% niin on mielestäni hyvin vaikka tuo myös kertaa mihin sitä rasvaa on jäänyt. 

Keskivartalo mikä on aina ollut kamalin niin siinä tulokset olivat laskeneet eniten vaikka siltä ei niinkään aina tunnu. Viimeksi keskivartalon rasvaprosentti oli 29.8% kun nyt se oli 21.8% eli hyvin lähelle kokonaista rasvaprosenttia. Viimeksi keskivartalossa oli rasvaa 18.4kg kun nyt vastaava lukema oli 12.5kg eli 6kg mikä on lähes puolet tiputtamastani 14kg:sta. Mitä jalat ja kädet olivat menettäneet lihasmassaa niin keskivartalo oli sitä saanut. Viimeksi keskivartalon lihasmassa oli 41.7kg kun nyt vastaava lukema oli 43.2g. Olen siis tiputtanut painoa yhteensä 14kg mistä 6kg oli keskivartalosta mutta vastaavasti olen saanut kasvatettua 1.5kg keskivartalon lihasmassaa. Tuo 1.5kg lihasmassan nouseminen keskivartalossa yllätti minut mutta vastaavasti jos kaikkia lukemia ajattelee niin toisaalta se ei yllätä sillä kädet ja jalat ovat ne mistä lihasmassaa lähtee helpoiten kun lähdetään tiputtamaan painoa.

Kehoskoostumusmittaus:

  • rasvaprosentti: 21.5%
  • oikea jalka: 22.4% 12.7kg
  • vasen jalka: 21.9% 12.6kg
  • oikea käsi: 18.1% 4.9kg
  • vasen käsi: 18.2% 5.1kg
  • keskivartalo: 21.8% 43.2kkg

https://www.tuomasvalimaa.net/blog/kehonkoostumusmittaus-marraskuu-2020

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.