Käsitreenit ei vain kiinnosta enään mutta en oikeasti tiedä miksi

15.11.2019 - 22:58

Jälleen kerran taas yksi käsitreeni juuri takana. Ennen kuin menin salille tekemään selkä- & käsitreenin aloin miettimään, koska olen viimeksi tehnyt kunnolla käsitreenin? Tuohon kysymykseen en tiennyt vastausta ennen treeniä enkä myöskään nyt treenin jälkeen. Yhdessä vaiheessa tein torstaisin olkapää- & käsitreenin minkä jälkeen aloin tekemään käsitreeniä joko selkä- tai rintatreenin yhteydessä. Jo tuolloin olkapäätreenin kanssa tehty käsitreeni painottui enemmän olkapäätreenin puolelle kuin käsitreenin. Nyt kun olen tehnyt käsitreenin selkätreenin tai rintatreenin yhteydessä niin käsitreenin osuus on vain pienentynyt.

Kesälomalla tein käsitreenin sekä olkapäätreenin kahdesti viikossa aina viikon molempien selkä- & rintatreenin yhteydessä. Tuolloin "käsitreenit" sisälsivät yleisesti kahdesta neljään hauis- & ojentajaliikettä riippuen ihan fiiliksestä sekä mitä olin ennen käsitreenin aloittamista tehnyt. Nykyisin käsitreenit ovat sisältäneet yleisesti yhden taljaliikkeen sekä yhden tanko tai käsipainoliikkeen hauikselle sekä ojentajille. Kyseiset liikkeet ovat olleet yleisesti hieman pienempiä liikkeitä sekä pienempiä painoja minkä johdosta suuremmat liikkeet ja painot ovat jääneet väliin.

Sitä miksi tähän tyyliin olen päätynyt niin siitä en ole ihan 100% varma. Jotenkin minulla on vain mennyt into treenata käsiä kunnolla ja treenit ovat enemmänkin ylläpitäviä. Ranskalainen punnerrus varsinkin suuremmilla painoilla on jäänyt pois liikkeistä kuten kapea penkkiä tai dippi. Varsinkin ojentajien puolella treenit ovat keskittyneet siis enemmänkin taljassa tehtäviin liikkeisiin. Hauiksin puolella taas käsipainoilla tehdyt liikkeet ovat jääneet hieman vähemmälle vaan olen keskittynyt enemmänkin taljaliikkeisiin tai tangolla tehtäviin liikkeisiin.

Kuten kun luettelen eri liikkeitä niin niistä alkaa huomaamaan, että käsitreenit sisältävät suhteellisen paljon liikkeitä joita on helppo ja nopea tehdä. Ristikkäistaljassa on helppo nostaa sekä laskea painoja sekä vaihtaa liikettä vaihtamalla narua, kahvaa tai tankoa. Varsinkin supersarjat ovat helppo ja nopea suorittaa ristikkäistaljan ylä- sekä ala-asennoissa. Laittaa narun ylhäälle ja tangon alhaalle niin vähintäänkin supersarja on helppo toteuttaa.

Se on kuitenkin ihmeellistä, että vaikka käsitreenit eivät sisälläkkään kuin muutaman liikkeen per treeni niin treenin jälkeen käteni kramppaavat helposti. En tiedä tarkalleen mistä tuo johtuu mutta viimeistään kun alan pesemään hampaita niin käsi alkaa kramppaamaan jolloin hampaiden pesusta ei tule mitään. Näin ei ole kyllä käynyt enään hirveästi viimeaikoina johtuen kuitenkin siitä etteivät treenit ole sisältäneet hirveästi mitään, mutta vielä silloin kun tein kädet oikeasti niin tätä tapahtui useasti. Meneekö treeni vain niin hyvin perille vai onko minulla esimerkiksi suolan puutetta / nesteytyksen kanssa ongelmaa? Käsitreeneissä saan kyllä jo hauikseen sekä ojentajiin pumpin päälle heti ensimmäisen tai toisen sarjan jälkeen mikä puoltaa sitä asiaa, että käteni hermottuvat helposti sekä "osaan" treenata käsiä.

 

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.