Käsitreeniä ja rintatreeniä erkoistekniikoilla supersarjoja, pakkotoistoja ja rest-pausea

16.11.2016 - 12:06

Pari hieman erilaista treeniä vaikka hieman niissä oli samaakin. Tiistaina oli vuorossa käsitreeni missä tuli tehtyä hauista ja ojentajia vuorotellen joko perusliikkeenä tai supersarjana. Keskiviikkona vuorossa oli rintatreeni missä tuli käytettyä enemmän perussarjoja vaikkakin pakkotoistojakin tuli käytettyä. Se mitä yhteistä näillä treeneillä oli olivat failureen tekeminen sekä myöskin pidemmät sarjat. Keskiviikon rintatreenissä vinopenkki tuli tehtyä kahdella setillä. Kahdella erilaisilla pidemmällä setillä. Ensimmäinen oli tiputussarja 5kg painoilla ja toinen oli 50 toiston sarja rest-pauseja käyttäen. Samanlainen setti minkä tein viimeviikolla, mutta onnistui paremmin tällä kertaa sillä sain kaksi 20 toiston rykäystä sekä yhden 10 toiston kun viimeksi tuli tehtyä aikalailla eri pituisia.

Käsitreenit olen nyt yleisellä tasolla tehnyt pienemmillä painoilla ja pidemmillä sarjoilla. Näin olen saanut todella hyvän poltteen päälle. Isoilla painoilla kun tunnun saavan heikommin hyvän tuntuman päälle, mutta välillä minun pitäisi kyllä käyttää isompiakin painoja. Ehkä seuraavassa käsitreenissä minun kannattaisi yhdistää isot painot ja pienemmät painot supersarjojen saralla tai sekoittaa isot painot ja pienet painot. Minulla on kyllä molempiin tapoihin mahdollisia suunnitelmia joten se ei kyllä tuota vaikeuksia kehittää erilaista käsitreeniä. Olen meinaan miettinyt jo hieman pidempään käsitreenin muuttamista erilaisempaa suuntaan, mutta en vain ole vielä toteuttanut tai testannut kyseistä menetelmää.

Rintatreenin puolella tein aika "perus" juttuja mitä olen nyt rintatreenissä tehnyt. Aluksi penkissä "kovia" kuuden toiston sarjoja failureen asti sillä viimeisessä kuuden toiston sarjassa taisin saada itse yhden toiston ja loput menivät enemmän tai vähemmän pakkotoistoilla. Sarjamääriä en laskenut eikä sillä ollut suurempaa merkitystä sillä en laskenut treenin minkään liikkeen sarjamääriä. Penkin jälkeen tein vinopenkkiä kaksi sarjaa erikoistekniikoilla. Ensimmäinen sarja oli tiputussarja 5kg kiekoilla ilman pysäytystä vaan tekeminen jatkui kokoajan. Painoja otettiin liikkeestä pois aina sitä mukaan kun oli tarve ja kun tein failureen tyylillä enkä toistomäärillä niin toistomäärät olivat loppua kohden pienet. Toistomäärillä olisin saanut enemmnä toistoja kaikilla painoilla kun failureen tyylillä jollain painoilla ei oikein tullut toistoja. Tiputussarjan jälkeen tein vielä yhden 50 toiston sarjan rest-pauseja käyttäen. Olen tätä tyyliä alkanut käyttämään hieman enemmän ja onhan tämä erikoistekniikka minulle uusi sillä aikaisemmin en ole sitä oikeastaan käyttänyt. Aluksi päätän jonkin yhteistoistomäärän minkä jälkeen alan sitä kohti menemään. Mieluiten aina saman verran toistoja minkä jälkeen noin kymmenen sekunnin tauko minkä jälkeen homma jatkuu ja tätä toistetaan siihen saakka kunnes yhteismäärä tulee. Tyylit voivat olla esim kymmenen toistoa tauko tai kaksikymmentä toistoa tauko alkuun mutta loppua kohden toistomäärät helposti laskevat ja taukoja tarvitsee ottaa tiheämmin.

Käsitreeni

  • Supersarja Hauiskääntö suoratanko + Hauiskääntö z-tanko kapeaote
  • Ranskalainen punnerrus
  • Supersarja Hauiskääntö ylätaljassa + Hauiskääntö alataljassa
  • Supersarja Ojentajapunnerrus tanko + Ojentajapunnerrus naru
  • Supersarja Hauiskääntö käsipainoilla vastaote + Hauiskääntö käsipainoilla hammer
  • Kapea punnerrus käsipainon päällä

Rintatreeni

  • Penkki
  • Vinopenkki smith
  • Alaristikkäistalja
  • Peck-deck seisten

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.