Joulukinkut on nyt ilmeisesti sulateltu ja kuntosalille palataan toukokuussa kesäkuntoa varten

16.11.2016 - 12:06

Menin tänään kuntosalille reilut puolituntia aikasemmin kuin olen nyt käynyt ja päästyäni perille huomasin kuntosalilla olevan vähän väkeä. Viimeksi torstaina on ollut näin vähän väkeä joulukuussa ja tämä varmisti sen asian, että suurin osa ihmisistä on lopettanut treenaamisen. Tammikuu on ohi joten kinkut on sulateltu ja toukokuussa palataan treenaamaan kesäkuntoa varten. Tämä on niin yleinen tapa suurella määrällä ihmisistä ja ihmettelen tätä. Miksi alkaa treemaan ja lopettaa se jo heti vai vähentääkö ihmiset vain treenaamista kerran pari viikossa tai jotain kerran pari kuukaudessa? Tässä systeemissä ei ole niinkuin mitään järkeä. Jouluna syödään vähän liikaa ja sitten se koitetaan kuluttaa kuntosalilla kuukaudessa tai tehdään joku uuden vuoden lupaus, että nyt alan treenaamaan. Treenaat kuukauden ja kunto nousee suhteellisen nopeasti ja sitten lopetat treenaamisen ja kaikki mitä olet tehnyt häviää. Toukokuussa huomataan, että ollaan ihan rapakunnossa ja kesään on kuukausi aikaa ja sitten taas aletaan paniikissa treenaamaan. Tämä tuntuu olevan niin yleinen tyyli, että huh huh. Kesällä ei sitten treenata ja kun töihin / kouluun palataan niin silloin taas vähän yritetään alkaa treenaamaan, mutta eihän se kestä kuukautta pidempään. En tiedä massan treenauksia, mutta kuntosalin väkimääristä osaa päätellä aika paljon. Alkuvuodesta näkee paljon uusia naamoja joita ei enään hetkenpäästä edes muista ja keväällä näkee yleensä vain perus naamoja keitä näkee ympäri vuoden. Nyt itse on vain parempi käydä kuntosalilla kun nyybät eivät ole tiellä kokoaikaa sekä painoja / laitteille pääsee ilman jonotuksia.

[[{"fid":"103","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"467","width":"350","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Eilen ajattelin mennä tänään aamulla juoksemaan, mutta iltaa myöden huomasin kropan olevan väsy sekä nukkuminen jäi 7 tuntiin. Aamulla herätessäni kroppani oli ihan poikki ja väsynyt mitä se oli kokopäivän aina ennen kuntosalitreeniä. Lähtiessäni kuntosalille olin väsynyt, mutta sitä väsymystä en enään huomannut kun aloitin treenamisen. Vedin koko treenin hyvillä painoilla ja vaikka minua puuskutti aika paljon niin minulla oli "hauskaa" koko treenin ajan. Minulla oli iloinen ilme koko kuntosalilla oloni ajan, mutta tämä johtui kyllä siittä, että treeni kulki taas tänään. Ennen treenin alkua mietin moneen kertaan olisinko tehnyt tänään sittenkin huomisen treenin eli olkapää & hauistreenin, jotta saisin huomenna tehtyä hyvän juoksutreenin. Päädyin kuitenkin tekemään selkätreenin tänään ja katson aamulla miten juoksu kulkee ja teen sen perusteella jonkinlaisen aamutreenin, koska se nyt on ihan sama miten se menee. Olen miettinyt 400m ja/tai 800m intervallitreeniä huomiseksi, mutta saa nyt nähdä mitä huomenna teen ja miten.

Selkätreeni

  • Supersarja maastaveto 3x8 130kg + good morning 3x10 60kg
  • Kulmasoutu käsipainolla 3x10 40kg
  • Supersarja alatalja kapea 3x10 60kg + alatalja leveä 3x10 60kg
  • Ylätalja 3x10 60kg

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.