Jollain ihmisillä tuntui olevan kiire katsoa jalkapalloa mikä näkyi "sähellyksenä"

16.11.2016 - 12:06

Perjantaina kuntosalille vähän aikaisemmin kuin normaalisti lähinnä jalkapallon takia. Varasin 1.5 tuntia pyöräilyihin salille / takaisin ja varsinaiseen treeniin. Perjantain treenit ovat kestäneet muita päiviä pidempään joten tästä syystä varasin nyt 1.5 tuntia. Parempi olisi ollut varata aikaa kaksi tuntia, koska tuohon aikaan kuului myös matkat vaikka ei niihin nyt niin kamalasti aikaa mene pyörällä. Kuntosalilla ei sillain ollut niin kamalasti porukkaa, mutta juuri silloin kaikki vinopenkit olivat varattuina kun minun piti aloittaa pystypunnerrus. Tästä johtuen teinkin sen smith laitteessa joka oli sinällään ihan hyvä, että sai vähän vaihtelevuutta. Pystypunnerruksen jälkeen pääsin tekemään hauista vinopenkissä. Mitä enemmän kello näytti ja niin siä tyhjempää kuntosalillakin oli. Kello 19 alkaneella Ranska - Saksa futispelillä oli varmasti vaikutusta. Ainakin jotkut tyypit lähtivät ennen peliä pois ja treenasit siten että aikataulu tähän sopi.

Tämä kyllä näkyi selvästi jamppojen treeniin kun katsoi miten he treenasivat. Nopealla rytmillä hirveää "kohellusta". Siinä ei ollut liikkeiden teko puhdasta vaan hirveää räpellystä. Itse olin päättänyt, että en ala katsoa kelloa vaan treenaan niin kauan kun treenaan ja katson siten paljonko kello on. Ajattelin siinä kun katsoi jamppojen tekemistä, että olisiko ollut vain parempi jättää tulematta?  Mielestäni ei ole järkeä edes lähteä treenaamaan jos aika taulu on niin tiukka ja pitää katsoa kelloa, että ehtii katsomaan televisiota. Olen kyllä itsekkin sortunut kellon katsomiseen aikataulun takia ja se on kyllä vaikuttanut treeniin nopeutuneina tauoilla ja / tai liikkeen väliin jättämisellä, mutta en ole sortunut ihan tuollaiseen "kohellukseen". Jos aikaa on vähän niin silloin vain suosittelen tehdä vain muutaman liikkeen kunnolla kuin yrittää tehdä monta liikettä nopeasti. Nopeasti tehtynä liikkeet jäävät puolitiehen eikä siten ota sinne minne pitäisi tai sitten loukkaantumis riski nousee.

Itse en siis katsonut kelloa vaan keskityin treeniin. Minun suunnitelma oli alkaa katsomaan peliä vasta sitten kun olin valmis enkä yrittänyt olla television ääressä kuin tuomari puheltaa pilliin. Viime kerralla kun katselin kelloa ja yritin olla kotona tiettyyn aikaan niin aloin vain hosumaan. En edes enään muista minkä takia minun piti olla kotona tiettyyn aikaan. Muistan vain sen, että katselin kelloa tiuhaan josta syystä aloin lyhentämään sarjojen välissä taukoja, että ei ainakaan tulisi kiire. Perjantaina en viitsinyt lähteä tälläiseen vaikka tietenkin välillä vilkailin kelloa vaikka yleensä sen takia, että katsoin taukojen pituuksia. Kun pääsin perjantaina kotiin niin peliä oli pelattu vasta 6 minuuttia joten en loppujenlopuksi missannut juuri mitään eikä olisi haitannut vaikka olisi missannut enemmänkin. Itse peli kun oli varsin tylsä ja ainoan maalinkin missasin olemalla juuri silloin suihkussa.

Olkapää & hauistreeni

  • Pystypunnerrus smith istuen 4x10 60kg
  • Hauiskääntö istuen pyramiidisarja 10kg x8, 12,5kg x8, 15kg x8, 12,5kg x8, 10kg x8
  • Vipunostot sivulle 4x10 12,5kg
  • Hauiskääntö z-tanko 4x10 27,5kg 7 puoliväliin, 7 keskeltä ylös ja 7 täyttä
  • Vipunostot eteen vasara 4x10 12,5kg
  • Vipunostot takaolkapäille kaapelilla 4x10 20kg
  • Supersarja hauiskääntö käsipainoilla normi + vasara 4x10 15kg
  • Vipunostot takaolkapäille 4x10 7,5kg

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.