Jokatoinen päivä jalkapäivä

30.12.2018 - 10:00

Näin sen ei ihan pitänyt mennä tai sitten piti mutta en tajunnut asiaa ihan näin. Tällä hetkellä olen tehnyt nimittäin jokatoinen päivä jalkatreenin ja jokatoinen joko selkätreenin tai rintatreenin. Jalkatreeni, selkätreeni, jalkatreeni, rintatreeni, jalkatreeni ja selkätreeni ja tälläistä sykliä olen nyt käyttänyt. Olen tällä hetkellä jättänyt oman olkapäätreenin sekä käsitreenin kokonaan pois joita olen sitten hieman lisäillyt selkätreenin ja rintatreenin yhteyteen. Toisaalta tämä on toiminut mutta oikeastaan ei sillä olen jo saanut muutaman paikan rikki enkä ehdi kunnolla palautua jalkatreeneistä.

Nyt kun kerran pääsen tekemään hack-kyykkyä niin teen hack-kyykkyä ja muutoinkin jalkatreenit kuten muut treenit tulee tehtyä eri tavalla kuin normaalisti. Kun normaalit rutiinit on pois niin treenaaminen on erilaista ja käytännössä vielä rennompaa. Kun jalkatreenit eivät keskity kyykkyyn, rintatreenit penkkiin eikä oikeastaan selkätreenit maastavetoon niin olen saanut enemmän rentoutta ja tietenkin vapautta treeneihin.

Toisaalta kun jalkatreenit eivät ole keskittyneet tällä hetkellä kyykkyyn niin ne ovat kylläkin keskittyneet hack-kyykkyyn. Toisin sillä erotuksella, että en ole lähtenyt hakemaan kovia sarjoja tai yrittänyt katsoa millaisilla painoilla jaksan tehdä. Taino ensimmäisessä jalkatreenissä tuli kylläkin tehtyä suurimmilla painoilla hack-kyykkyä mitä nyt sain aikaan. Tämän jälkeen painot ovat olleet paljon pienemmät kahdesta syystä. Ensinnäkin paikat eivät ole kestäneet ja kun treenaa kipeillä jaloilla niin se vain verottaa paljon tekemisestä. Toinen asia on tietenkin palautuminen kun olen kuitenkin tehnyt hack-kyykkyä jokatoinen päivä niin ei tuosta vain palaudu helposti.

Sinällään oli sitten hack-kyykyssä käytössä 120kg tai 40kg niin tekeminen on tuntunut samalle. Kun olen tehnyt hack-kyykkyä ihan tuntuma edellä niin se on ihan sama millaiset painot on käytössä kunhan liike osuu kunnolla perille. Kun paikat ovat paremmassa kunnossa ja jalat ovat paremmin palautuneet niin treeni tarvii kovempia painoja. Kun paikat eivät ole kunnolla palautunut ja jaloissa on mahdollisia kipuja niin treeni ei tarvitse suhteessa samoja painoja. Tietenkin järkevänä olisin tehnyt erilaisia treenejä tai jättänyt jalkatreenejä väliin kun huomasin että jaloissa tuntuu kipuja enkä ole ehtinyt kunnolla palautumaan.

Toisaalta olen huomannut sen asian, että kun ei käytä suuria painoja koko aikaa tai ei tee raskaampia liikkeitä jalkatreeneissä niin jalkatreenejä pystyy tekemään tiheämmin. Kuitenkin olen sitä mieltä, että jalat kehittyvät paremmin kun käytössä on raskaampia liikkeitä sekä käytössä on suuremmat painot. Tämä ihan sen takia, että jalat ovat suurin lihasryhmä ja suuri lihasryhmä tarvitsee kehittyäkseen suuria painoja. Pelkkä tuntuma sekä pumppi ei takaa kehittymistä mutta ei myöskään suuret painot yksinään. Siksi pitää löytää balanssi raskaiden liikkeiden sekä pienempien liikkeiden kanssa ja löytää ne liikkeet jotka tuntuvat menevän perille paremmin.

Joulun sekä välipäivien treeneissä minulla on ollut vain yksi raskaampi liike eli hack-kyykky minkä lisäksi olen täyttänyt treenin kevyemmillä liikkeillä. Tämän takia ole voinut tehdä jalkatreenejä hyvin tiheästi sillä palatuminen on ollut helpompaa tämänkaltaisista treeneistä. Hack-kyykyn lisäksi minun jalkatreenit ovat nyt sisältäneet enemmänkin reisikoukistuslaitteita ja juuri sellaisia laitteita joita en pääse normaalisti tekemään. Kaikki raskaammat liikkeet eritoten vapaapainoliikkeet ovat siis jääneet pois treeneistä. Enemmänkin sen takia etten ole palautunut treeneistä ja haluan palautua nopeammin treeneistä ja olen ollut aika väsynyt hack-kyykyn jäljiltä. Myöskin kun jalat eivät ole 100% kunnossa niin parempi vain käyttää laitteita joilla pystyn tekemään treenit vähemmän kivuliaasti.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.