Jalkatreeni ilman kyykky pitkästä aikaa

20.09.2018 - 22:55

En ollut tehnyt viikon ensimmäistä jalkatreeniä ilman kyykkyä aikoihin ja tällä viikolla näin tapahtui pitkästä aikaa. Lomalla tein pienen muutoksen normaaleihin jalkatreeneihin siinä mielessä, että en kyykännyt viikossa kahta kertaa vaan tein kyykyn pelkästää viikon ensimmäisessä jalkatreenissä. Näin ollen viikon toinen jalkatreeni oli enemmän tai vähemmän "kikkailua". Oikeastaan lomalla viikon ensimmäinen jalkatreeni oli etureisipainotteinen ja viikon toinen jalkatreeni takareisipainotteinen niin tämä asia myöskin puoltaa kyykyn jättämistä yhteen kertaa per viikko.

Tämän viikon syy kyykyn jättämiseen väliin oli alaselän kunto. Lauantaina jouduin jättämään kyykyn tekemisen vähemmälle kun alaselässä tuntui painetta mikä tuntui kyykkyä tehdessä pahalle. Oikeastaan ei olisi pitänyt kyykätä ollenkaan vain jättää koko kyykky väliin kun huomasin alaselän paineen. Tätä samaa painetta / tuntoa huomasin vielä maanantaina selkätreenin aikana niin jo tuolloin ajattelin jättää kyykyt väliin tältä viikolta. Ihan varmuuden vuoksi.

Kun viikon ensimmäisen jalkatreenin se juttu on ollut kyykky niin kyykyn jättäminen kokonaan pois jalkatreenistä tuntui hyvin oudolle. Oikeastaan sille, että nyt ei treenaisi jalkoja ollenkaan. Olin kuitenkin hyvin väärässä ja vaikka treeni tuntui olevan aika höpöhöpöä niin treenin jälkeen minulle tuli hieman heikko olo. Tämä tuli täytenä yllätyksenä sillä kuvittelin treenin olleen aika perustekemistä vailla sen suurempia asioita.

Vaikka jätin kyykyn väliin ja aluksi se tuntui hyvin huonolle asialle niin hyvin nopeasti huomasin saavani jalkatreenin menemään kunnolla perille. Sain paljon erilaisemman tuntuman jalkoihin mitä treeneissä missä ole tehnyt kyykyn. Kun aloitin treenin tekemisen "kunnolla" sellaisilla liikkeillä joilla normaalisti olen lopettanut treenin niin nämä liikkeet vain tuntuvat erilaisille. On aivan erilaista tehdä liike ensimmäisenä liikkeenä kuin viimeisenä liikkeenä.

Tällä kertaa myöskin keskityin tekemään liikkeissä jokaisen toiston enkä lähtenyt vain tekemään toistoja toiston perään. Kun tiesin jättäväni kyykyn väliin eikä minulla ollut treeniin suunnitelmissa mitään ihmeellistä korvaavaa liikettä niin päätin keskittyä tekemiseen enkä painoihin. Ensimmäisinä liikkeinä tein etureisille etureisilaitteen mitä seurasi takareidet istuen. Molempia laitteita tein joku 15 - 20 minuuttia kahdenkymmenen toiston sarjoilla. Sarjamääriä en laskenut mutta 15 - 20 minuuttiin saa monta sarjaa. Painot olivat suhteellisen jopa pienet jos suhteuttaa muihin liikkeisiin millä normaalisti tekee. Sopivat painot millä saa tehtyä kahdenkymmenen toiston sarjoja kontrolloidusti niin tämä riitti saamaan todella hyvän tuntuman niin etureisiin kuin takareisiin.

Näiden parin liikkeen jälkeen tein vielä liikkeen pari etureisille sekä takareisille mitä seurasi pohkeiden tekeminen supersarjana. Aika perustekemistä siis mutta tuntuma jaloissa oli jotain sellaista mitä en olisi oikein uskonut saavani kun käytössä ei ollut suuria painoja eikä mitään ihmeellisiä erikoistekniikoita. Suurin syy treenin onnistumiselle olikin varmaan se, etten ole tehnyt tämän tapaisia treenejä pitkään aikaan sekä kun keskityin tekemään toistot toisto kerrallaan enkä vain hakkaamaan paljoa toistoja.

Olen kuitenkin sitä mieltä, että kunnon jalkatreeni tarvii oikeasti kunnon liikkeitä vapailla painoilla. Jokin kyykky liike tai sumo maastaveto suuremmilla painoilla on kyllä "must". Vaikka sain hyvän tuntuman jalkoihin ja muutoinkin erilaisen jalkatreenin niin siitä huolimatta treeni kaipasi suurempaa liikettä. Tämä on vain oma näkemyksenä jalkatreenejä kohtaan että oikeita tuloksia tehdään isoilla liikkeillä ja suuremmilla painoilla.

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.