Jalat yhdessä perjantai

16.11.2016 - 12:06

Ennen perjantain kuntosalitreeniä oli taas sellainen fiilis, että tiesin treenin menevän hyvin ennekuin olin salilla. Hyvä treeni fiilis ennen treeniä ei aina lupaa hyvää treeniä. Onhan niitäkin päiviä ollut milloin ennen treeniä on tuntunut hyvälle ja tiennyt, että nyt treeni tulee menemään hyvin, mutta jo ensimmäinen liike mennyt huonosti. Mutta ei eilen vaan treeni meni hyvin alusta loppuun. Eilen kuntosalilla oli hiljaista jopa normaalia perjantaita hiljaisempaa en sitten tiedä mistä johtui ja sitten kun menin treenin jälkeen Ison Omenan Citymarkettiin niin siellä oli hirvee tungos. Olkapäätreenin jälkeen oli mukava kanniskella kauppakassia kävellessäni kotiin, mutta onneksi kauppakassi painoi todella vähän.

Treenistä tuli jalat yhdessä päivä sillä tein kahdeksasta liikkeestä kuusi jalat yhdessä. Aloitin jalat yhdessä tyylillä hauiskäännössä jonka jälkeen kokeilin tehdä vipunostot sivuille samalla tyylillä ja tämän jälkeen tyyli jäi vaan päälle. Olen aikaisemmin tehnyt eri liikkeitä jalat yhdessä tyylillä yksittäin aina silloin tällöin, mutta en ole koskaan tehnyt yhtenä päivänä näin montaa liikettä jalat yhdessä tyylillä.

Se miten tyyli vaikuttaa tekemiseen riippuu liikkeestä. Toiset liikkeet eivät tarvitse niin paljoa tasapainoa tai tukea kuin toiset. Kun tekee liikettä normaalilla asennolla eli hartian levyisellä otteella niin liikkeeseen saa paremman tasapainon sekä tuen ja sitä kautta voi lisätä enemmän rautaa. Jalat yhdessä tekniikalla pitää keskittyä paremmin tasapainoon, saa huonomman tuen sekä liike kannattaa tehdä normaalia pienemmillä painoilla. Itse en ole huomannut niin suurta vaikeus eroa eteen tehtävissä liikkeissä normi asennolla ja jalat yhdessä tyylin välillä. Sivuille tehtävät liikkeet jolloin tarvitaan enemmän tukea ovat haasteellisempia tehdä jalat yhdessä kuin normaalilla tyylillä.

Olkapää & hauis

  • Pystypunnerrus ilman tukea smith 3x10 45kg
  • Hauiskääntö käsipainoilla (jalat yhdessä) 3x10 20kg
  • Vipunosto sivulle (jalat yhdessä) 3x10 15kg
  • Vipunosto eteen (jalat yhdessä) 3x10 12,5kg
  • Hauiskääntö z-tanko (jalat yhdessä) 3x10 37,5kg
  • Hauis ristitaljassa (jalat yhdessä) 3x10 30kg
  • Yhdenkäden hauis ristitaljassa 3x10 30kg
  • Pystysoutu tangolla (jalat yhdessä) 1x10 30kg, 3x10 40kg

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.