Intervallit alkavat painaa kuntosalitreenejä

16.11.2016 - 12:06

Sunnuntai ja pääti lähteä kuntosalille 12.30 aikoihin mikä on normaalia aikaisempi aika, mutta en jaksanut odotella tänään vaan halusin mennä aikaisemmin. Ehkä jos olisin syönyt ruuan ja mennyt myöhemmin kuntosalille tulokset olisivat olleet parempia, mutta ei niillä tuloksilla niin väliä ole. Sillä on paljon enemmän väliä kun treeni menee yleisesti hyvin ja käy ylipäätänsä treenaamassa kuin tuloksiin keskittyminen. Olen huomannut itse sen, että jos keskityn tuloksiin niin treenit alkavat menemään huonosti ja treenaamisesta tulee väkinäistä. Tänään kuitenkin huomasin juoksutreenien vaikutuksen kuntosalitreeniin ja varsinkin kolmansien sarjojen kohdalla. Kaksi sarjaa jaksaa tehdä ihan hyvin, mutta kolmannet alkoivat olemaan raskaita. Koska kuitenkin jatkan intervallitreenien tekemistä ainakin kuukaudesta puoleentoista niin nyt pitää alkaa tekemään kuntosalitreenejä eri tavalla tai muuten kuntosalitreenit jäävät torsoiksi. Pienemmillä enemmän toistoja ja sarjoja siinä on kaksi vaihtoehtoa tai sitten sekoittaa molempia tyylejä.

Rinta & ojentajatreeni

  • Penkki 1x10 70kg, 2x10 1x4 120kg
  • Vinopenkki käsipainoilla 3x10 35kg
  • Ranskalainenpunnerrus istuen 3x10 37,5kg
  • Dippi 20kg lisäpaino 1x10, 1x7, 1x8
  • Ojentaja päänyli käsipainolla seisten 3x10 26,25kg
  • Superina ojentajapunnerrus taljassa normi 3x10 60kg, ojentajapunnerrus taljassa normi leveä 3x10 60kg
  • Yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella 3x10 20kg
  • Supersarja beck-deck 3x10 50kg + Rintaprässi 3x10 80kg

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.