Iltarutiinit kuntosalitreenin jälkeen ja aloin tekemään liikkuvuusharjoittelua

06.10.2021 - 10:35

Lähes kuukausi sitten kirjoittelin minun puolen tunnin kävely & "treeni" aamurutiinista ja hyvin pian tuon kirjoituksen jälkeen aloin tekemään myös "iltarutiinia" sekä muutin myöskin "aamurutiinia". Taisi mennä päivä tai pari tuon kirjoituksen jälkeen kun aloin tekemään illalla samoja asioita kuin aamulla paitsi ilman tuota puolen tunnin lenkkiä. Teen töiden jälkeen ja ennen kuntosalille menemistä päivän toisen lenkin ja en nyt näe enää tarvetta käydä kolmatta lenkkiä päivän aikana. Kesällä ja lomalla tein tätä mutta en ihan joka päivä.

Illalla kuntosalilta kotiin päästyäni alan tekemään sellaista iltapalaa minkä pitää hieman aikaa jäähtyä tai laittaa kylmään kuten puuron keittäminen tai smoothien tekeminen minkä laitan jääkaappiin "iltarutiinien" ajaksi. Tämän jälkeen aloitan iltarutiinit joihin kuuluu minuutin lankutus, liikkuvuus harjoite olkapäille & jaloille sekä reisien että pohkeiden venyttely ja rullailu ja tai lihashuoltovasara. Aloitin "iltarutiinissa" uutena asiana liikkuvuusharjoittelun mitä varten minun piti katsoa muutamia Youtube videoita miten ja mitä siinä kuuluu tehdä sillä en ole ikinä tehnyt liikkuvuusharjoittelua.

Hyvin nopeasti otin nuo kaksi liikkuvuusharjoittelua mukaan myös minun "aamurutiiniin" sillä liikkuvuusharjoittelua ei voi tehdä liian vähää. Lankutuksen jälkeen jään maahan makaamaan selälleni ja pidän käsiäni 90 asteen kulmassa pitämällä niitä lattiassa tiukasti kiinni. Välillä siirrän käsiä ylöspäin tai alaspäin pitäen niitä kokoajan lattiassa kiinni. Varsinkin vasen puoli tuottaa ongelmia kun taas oikea puoli tuntuu olevan normaali. En sitten tiedä onko vasemmassa puolessa vain enemmän kipuja vai onko se pelkästään huonompaa liikkuvuutta?

Toinen liikkuvuus harjoite on venyttelyn jälkeen kyykkyasennossa oleminen. Minulla on liikkuvuus ollut niin pahasti vialla että jo ilman mitään pelkkään syväkyykkyasentoon meneminen tuottaa suuria haasteita. Salilla kun minulla on tanko käytössä niin silloin pääsen kyykkyyn mutta ihan normaalisti kyykkyasentoon meneminen tuottaa ongelmia. Tälläisistä lähtökohdista olen siis lähtenyt liikkeelle.

Tämän johdosta teen kyykkyasento liikkuvuusharjoitetta siten että pidä pöydästä kiinni kun menen kyykkyyn. Tämän johdosta pystyn menemään alemmaksi sekä tuomaan painoa eteenpäin sillä nilkkojen liikkuvuudessa on myöskin ongelmia. En ole vielä nilkkaan etsinyt parempaa liikuvuusharjoitetta vaan yritin kehittyä tuossa kyykkyasennossa. Olen huomannut pääseväni jo paremmin normaaliin kyykkyasentoon ilman, että pidän kiinni mistään ja myöskin siinä pystyn itseäni pitämään. Kuitenkin pitämällä kiinni pöydästä pääsen alempaan kyykkyasentoon sekä asento on varmempi pitää yllä. Tämän lisäksi voin tuota kyykkyasentoa enemmän eteenpäin millä toivon olevan vaikutusta nilkkojen liikkuvuuteen.

Avain tähän kaikkeen on se, että nämä harjoitteet ja venyttelyt ovat lyhytkestoisia. Kun teen ne kaksi kertaa päivässä niin se lisää määrää ja siihen käytettyä aikaa minkä johdosta ne voi rauhallisin mielin pitää lyhyinä. Toisekseen oma lähtötasoni on ollut niin venyttelyssä kuin liikkuvuudessa tosi tosi heikko. Olenkin jo vähän aikaa huomannut venyttelyssä tapahtuneen paljon parannusta sillä pääsen mielestäni helpommin asentoihin ja muutoinkin tunnen olevani vetreämpi. Mitä puolestaan muutaman viikon liikkuvuusharjoitteluun tulee niin mielestäni olen kehittynyt siinäkin paljon vaikka se ei siltä näytä ulospäin. Mielestäni tämä on heti alkanut näkyä kuntosalilla kyykkyä tehdessä.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.