Hyvä kipu ja huono kipu

16.11.2016 - 12:06

Kuntosalilla kipu tulee yleensä kahdesta syystä, kun olet tehnyt liikettä väärin / huonosti tai rutistanut kunnolla. Väärin / huonosti tehdystä liikkeestä tullut kipu on kestänyt minulla pidempään ja on paljon tuskaisempia kuin hyvästä treenistä tullut kipu. Kivun kesto riippuu mihin paikkaan kipu on tullut ja minulla selkään kohdistuneet kivut ovat kestäneet pisimpään. Onneksi näitä kipuja tulee vain harvakseltaan ja yleensä silloin kun on yrittänyt isoilla painoilla tai väsyneenä. Kyykky ja maastaveto ovat liikkeitä joista saa helposti selkäkipuja huonosti tehdystä nostosta ja nämä liikkeet ovatkin ne liikkeet joissa otan varovaisemmin. Tietenkin jokaisesta liikkeestä väärin tehtynä saa paikat kipeeksi ja varsinkin treenaaja joka tekee liian suurilla painoilla. Hyvästä treenistä tullut kipu / särky on yleensä loppunut ennen treenin loppumista tai melko pian treenin loputtua. Itse olen saanut hyvästä treenistä johtuvia kipuja pitkistä sarjoista, tiputussarjoista sekä supersarjoista. Hyvästä treenistä tullut kipu / särky tuntuu, mutta silloin tiedän treenin menneen perille.

Olkapää & hauistreeni

  • Pystypunnerrus käsipainoilla 1x10 20kg, 3x10 40kg
  • Hauiskääntö maaten käsipainoilla 1x10kg, 3x10 15kg
  • Superina vipunosto sivulle (jalat yhdessä) 3x10 15kg, vipunosto eteen (jalat yhdessä) 3x10 12,5kg
  • Hauiskääntö suora tanko (jalat yhdessä) 3x10 40kg
  • Hauis ristitaljassa (jalat yhdessä) 3x10 40kg
  • Yhdenkäden hauis ristitaljassa sivuttain 3x10 20kg
  • Vipunosto takaolkapäille 3x10 10kg
  • Yhden käden vipunosto ristitaljassa takaolkapäille kaapelilla maaten 3x10 20kg
  • Pystysoutu tangolla (jalat yhdessä) 3x10 30kg

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.