Hyvä käsitreeni perusliikkeillä suoria sarjoja ja kontrollia käyttäen

17.12.2017 - 12:51

Tuli tehtyä torstaina todella loistava käsitreeni siinä mielessä kuinka hyvin perille se meni. Itse treeni ei ollut mitenkään erikoinen sillä treeni sisälsi pelkkiä suoria sarjoja. Treeni ei sisältänyt erikoistekniikoita kuten ei myöskään pitkiä sarjoja joita käyttämällä olen yleensä hyvät käsitreenit treenannut. Itse olen vain todennut sen, että erikoistekniikot kuten supersarjat, triplasarjat tai giant-sarjat yhdessä tai muutoin vain pitkien sarjojen kanssa ovat helpompi tapa saada kädet oikeasti treenannut kunnolla. Kunnolla tarkoitan sitä, että treenin aikana ja varsinkin treenin jälkeen sen hauiksessa että ojentajissa treeni tuntuu kunnolla ja mahdolisesti kädet alkavat kramppaamaan tunti / tunteja treenin jälkeen. Tuo on ollut merkki itselleni siitä, että käsitreeni on mennyt perille.

Käsitreeni yleisesti tehtynä isoilla painoilla ja runttaavalla tyylillä on ollut itselleni todella heikko treenimuoto. En vain saa isoja painoja osumaan käsiin oikeisiin kohtiin vaan kädet menevät enemmänkin huonompaan kuntoon negatiivisesssa mielessä. Nivelet ottamat sellaisia iskuja vastaan, että alkaa tekemään kipeää ja ylipäätänsä treeni ei edes tunnu käsissä sitten yhtään tai jos tuntuu niin enemmänkin kipeällä tavalla eikä oikealla.

Se mitä tällä kertaa tein oli aika perustekemistä aikalailla perusliikkeillä. Sarjojen toistomäärät olivat siinä kahdentoista luokassa ja jos olisi mennyt enemmän niin jätin sarjat "kesken" sillä nyt oli tarkoitus tehdä suoria sarjoja. Painot yritin ottaa "semi" suuriksi siinä mielessä millä jaksaisi tehdä noin viisi - kuusi sarjaa käyttäen enemmän kontrollia. Varsinkin hauiksen puolella yritin tehdä liikkeet siten, että yläasennossa pidin pienen pidon ykskaks. Ihan siis niinkuin mielessä laskien ykskaks eikä kunnolla laskien yksi kaksi. Liikevalinnat puolestaan menivät siten, että aloitin treenin dipillä minkä jälkeen tein hauiskäännö suoralla tangolla kädet leveämmällä otteella ja tämän jälkeen ranskalaisen punnerruksen maassa makaamalla. Näin sain treenin alkupäähän "raskaammat" liikkeet vaikka nämäkin liikkeet tein suhteessa samoilla painoilla muihin liikkeisiin nähden.

Ojentajien puolella dippi kyllä meni enemmän "runttaamiseksi" minkä jälkeen aloin katsomaan enemmän liikkeiden kontrollia kun taas hauiksen puolella kaikki liikkeen menivät kontrollilla ja ylhäällä pito ykskaks tyyliin. Periaatteessa saan kyllä runttauksen osumaan ojentajille ihan ok tietyissä liikkeissä niin nämä liikkeet on hyvä ottaa alkuun minkä jälkeen lopput liikkeet voi tehdä enemmän kontrollilla. Kuten tässä treenissä tuli huomattua kuinka hyvin ojentajapunnerrus tangolla otti todella loistavasti perille kun tein sen viimeisenä liikkeenä ja kontrollia käyttäen. Minulla ei todellakaan ollut mitkään suuret painot vaan paljon pienemmät millä normaalisti tekisin suoria sarjoja.

Mielestäni käsitreenissä kannattaa ottaa huomioon se miten treenin tekee ja valita liikkeet ja niiden järjestys sen mukaan. Kuitenkin dippi, ranskalainen punnerrus sekä kapeapenkki olivat sellaisia liikkeitä jotka kannattaa tehdä treenin alkuvaiheessa jotta niistä saa kaiken hyödyn irti. Varsinkin ranskalainen punnerrus on liike mitä näen suurimmat osan ihmisistä tekevän huonolla tekniikalla. Ranskalainen punnerrus on kyllä sellainen liike, että sen saa osumaan hieman heikommallakin tekniikalla, mutta paremmalla tekniikalla se on kokonaisvaltaisempi liike mitä ottaa paremmin perille. Taljapunnerruksissa on käytännössä sama periaate, että paremmalla tekniikalla liikkeen saa paremmin osumaan perille, mutta vastaavasti taljapunnerruksen osuvat kyllä hyvin perille viimeistelevinä liikkeinäkin koska ne ovat vähemmän teknisempiä liikkeitä.

Hauiksen puolella minulla itselläni ei ole mitään väliä missä järjestyksessä oikeastaan minkäkin liikkeen tekee. Treenaan itse hauisliikkeet muutoinkin pienillä painoilla niin minun ei ole otettava tätä asiaa huomioon. Kuitenkaan en aloita hauista "teknisemmillä" hauisliikkeillä mitä itse tiedän vaan lähden liikkeelle yleensä perusliikkeistä tangolla tai käsipainoilla. Jos minulla on vuorossa volyymipainotteinen käsitreeni niin tällöin saatan aloittaa taljaliikkeellä mutta tällöin teen sen todennäköisesti supersarjana ojentajaliikkeen kanssa. Minusta hauiksen puolella kaikki taljaliikkeet on hyvä tehdä viimeisenä koska mielestäni ne ovat kevyempiä tai helpompia liikkeitä tehdä väsyneempänä. 

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.