Höpöhöpö jumppailu ellei nyt vaihtunut niin ainakin sekoittunut "treenaamiseen" pikkuhiljaa

10.04.2017 - 15:47

Viime aikoina on tullut treenannut enemmänkin "höpöhöpö" jumppaa kuin "oikeasti" treenaamista tai näin on ainakin välillä tuntunut treenin aikana. Treenin jälkeen asia onkin sitten ollut ihan toinen sillä treenit ovat menneet kuitenkin perille. Esimerkiksi jalkatreenien aikana tekeminen on tuntunut enemmänkin sille, että onko tässä nyt mitään järkeä mutta treenin jälkeen pienet tai suuremmat jalka särkemiset ovat iskeneet. Sama on ollut myöskin olkapäätreenien kanssa, että treenin aikana tekeminen on tuntunut hieman "löysellä" mutta treenin jälkeen pientä särkyä on tuntunut. Rinta ja selkätreenien kanssa asiat eivät ole olleet ihan näin yksinkertaisia tai selitteisiä. Myöskin nämä treenit ovat kuitenkin eronneet muista treeneistä siinä mielessä, että olen jonkin penkin tai maastavedon tehnyt suurilla painoilla tai lähelle maksimia.

Kuitenkin nyt parin viime päivän aikana tähän on tullut sinällään muutosta, että esimerkiksi lauantaina jalkatreenissä tein ihan maksimi suoritteen kyykyssä minkä jälkeen tuli kyllä enemmän "kikkailtua" tai hifisteltyä miten sen nyt haluaa ilmaista. Sunnuntaina tuli tehtyä sitten selkätreeni mikä oli nyt kauttaaltaan enemmän "runttaamista" suurilla painoilla. Tässä selkätreenissä en tehnyt maastavetoa vaan keskityin enemmänkin muihin liikkeisiin ja nyt menin enemmän painot edellä kuin tekniikka. Kunhan tekeminen osui selkään eikä ottanut hauikselle tai muualle.

Mitä nyt viime torstain selkätreenissä tuli enemmänkin tehtyä maastavetoa ja satsattua siihen niin lauantaina tuli tehtyä taas soutuliikkeitä enemmän ja keskityttyä niihin. Torstaina maastavedot meni taas heikosti ja sain tehtyä vain kaksi ykköstä 220kg painoilla minkä jälkeen tein viisi viiden toiston sarjaa 180kg painoilla mikä sekään ei ollut hyvin. Tulin jälleen huomanneeksi maastavedossa sen, että pidemmillä sarjoilla kun alan väsymään niin tekniikkani menee siihen suuntaan, että nostan perseen hieman liian aikaisin. Tyyli alkaa muistuttamaan ehkä enemmänkin suorin jaloin maastavetoa kuin normaalia maastavetoa. En tiedä sitten näyttääkö tekniikka sille miltä se tuntuu itse tehdessä, mutta tunnen sen jo toistoa nostaessa, että perse alkaa nousemaan hieman liian aikaisin. Sitä miten lähtisin tätä asiaa korjaamaan niin en vielä ole suunnitellut.

Lauantainakin minun oli tarkoitus vääntää jalkatreeni enemmän "runttaamalla", mutta päädyin sitten sekoittamaan kaikkea suuremmista painoista aina "hifistelyyn" sillä yritin hieman uutta ja vielä enemmänkin naisille suunnattua takareisiliikettä. Ei siinä mitään sillä liike oli hyvä mutta aluksi todella vaikea. Tein nimittäin takareisiä maaten alavinopenkissä käsipaino jalkojen välissä eli ihan tarkkaan samaa liikettä kuin takareisi maaten laite. Ainoa suuri poikkeus oli liikkeen vaativuus pitää käsipainoa paikoillaan sekä saada liike oikeasti menemään takareisille. Huomasin sen, että jos jalkoja vain liikutteli sinnepäin ja liike näytti ehkä ulospäin hyvälle niin ei se takareisille kyllä mennyt. Jouduin ottamaan alkuun monia sarjoja joissa löysin itselleni sopivan liikeradan sekä jalkojen kulmat. Ei tuota liikettä ihan tuosta vain tehdä suurilla painoilla vaan se pitää tehdä hyvin keskittyneenä ja pienillä painoilla.

 

#squat warmup 100kg #pausedsquats & normal #legday #legworkout #squats #gymlife #gym

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Kun olin käytännössä mennyt lauantaihin asti vielä tällä "höpöhöpö" jumppaamisella niin tämä oli ihan suunniteltu muutos lähteä hieman runttaamaan treenejä joko enemmän tai vähemmän. Myöskin tämä nykyinen "höpöhöpö" jumpaaminen on ollut ihan suunniteltu tapa tehdä asioita ja mitä olen vieläkin jatkanut ja mitä myöskin jatkan. Tuo tyyli on vain itse treenin aikana tuntunut niin "höpöhöpölle", että siksi olen sitä juuri tuollaiseksi kutsunut. Se mitä tapahtuu treenin jälkeen eli jos ja kun alkaa pienet säryt johtuen hyvästä treenistä niin ei tuo nyt ihan niin "höpöhöpö" jumppaakaan ole. Lähinnä kun se välillä tuntuu sille ja etenkin kun se näyttää tuollaiselle niin siksi kutsun tuota höpöhöpö jumpaksi mitä kyllä suosittelen kokeilevan. Tietenkin raja nyt kaikella eli ei tämä höpöhöpö jumppa ole kuitenkaan mitään kevyen viikon touhuja vaikka sille kuullostaa ja voi näyttää.

 

Some sets from 130kg 5x5 #squat #legday #legworkout #gym #gymlife

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Foamroller auttaa jalkatreenien sekä selkätreenien jälkeen palautumisessa

Olen jatkanut enemmän tai vähemmän Foamrollerin käyttöä treenien päätteeksi. Varsinkin jalkatreenien ja selkätreenien lopuksi tai viimeistään seuraavana päivänä olen käynyt rullaamassa paikkoja ja tämä on auttanut palautumaan. Lauantaina menin jalkatreenin päätteeksi rullaamaan Foamrollerilla muutamaksi minuutiksi ja jo tuo auttoi. Suurin piirtein ihan normaali käveleminen oli hieman hankalaa kun jalat olivat jumissa ja treeni tuntui. Kuitenkin ihan todella maksimissaan kymmenen minuutin rullailun jälkeen pystyin jälleen kävelemään normaalisti tai normaalimmin eikä jaloissa tuntunut mitään niin ihmeellistä jumiutumista. Minusta rullailuun ei tarvitse käyttää kuin joku 5 - 10 minuuttia niin paikat ovat jo paremmat. En tiedä kuinka paljon oikeasti Foamrollerilla pitäisi rullata ja miten mutta nämä omat rullailut edes sinnepäin ovat auttaneet ja olen mielestäni kehittynyt rullaamaan ihan ok.

Kuitenkaan mikään ihme parantumista Foamrollerilla ei tapahdu sillä muutin maanantaiaamun juoksulle menemisen ihan kuntosalille menemiseen. Maanantaiaamuna minun oli tarkoitus mennä aamulenkille, mutta tunsin jalkojen olevan hieman liian huonossa kunnossa lenkille menemiseen joten päädyin menemään kuntosalille. Kuntosalilla puolestaan tein ihan normaalin käsitreenin minkä lisäksi tein pienen intervallitreenin crostrainerillä ja vatsoja & kylkiä.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?