Hienoa päästä välillä "katettuun" pöytään jolloin ei tarvitse itse miettiä treenien sisältöä

16.11.2016 - 12:06

Kahden viikon lomasta noin puolet oli käytännössä mennyt kun palasin Ruotsista takaisin Suomeen. Ruotsissa ollessa en huomannut juurikaan väsymystä vaikka kävin kaksi kertaa päivässä treenaamassa. Tämän lisäksi kävin vielä tiistaina sekä keskiviikkona pyörimässä kaupoissa sekä kauppakeskuksissa. Tästä huolimatta väsymys iski käytännössä ”vasta” perjantaina kun palasin kodin kautta Vammalaan.

Torstaina tuli tehtyä vielä kaksi treeniä ennen kuin palasin laivalle. Laiva oli perjantaina noin 10.10 Helsingissä mistä menin sitten ratinkan kautta bussilla kotiin. Kotona ehdin oleen noin tunnin verran. Söin nopeasti, laitoin reissulla olleita vaatteita pesuun ja pakkasin autoon tavarat mitkä lähtivät mukaani. Ihmettelin vain sitä kuinka paljon enemmän tavaraa otin mukaani Vammalaan kuin millä selvisin Ruotsissa. Tosin tällä kertaa mukaan lähti myöskin tavaraa mikä on menossa jäteasemalle joten suurin osa roinasta on roskiin menevää.

Perjantai oli treeneistä välipäivä, mutta silti päivään mahtui kaikenlaista minkä perusteella päivää ei nyt ihan lepopäivän statuksella ehkä voisi sanoa. Huomasin väsymyksen ensimmäistä kertaa kunnolla ajaessani Vammalaan päin. Jouduin pysähtymään Linnatuulessa sillä minua väsytti suhteellisen paljon. Jo oikeastaan pihalla käynti paransi olotilaa. Kävin kuitenkin ostamassa ED-energiajuomaa sillä tarvitsin jotain virkistävää. Tämä kyllä auttoi sillä olin tämän pysähdyksen jälkeen paljon virkeämpi. Tuo väsymys ei kuitenkaan hävinnyt mihinkään vaan on jatkunut joka ikinen päivä. Vaikka treenasin Ruotsissa kaksi kertaa päivässä niin tällöin en ollut niin väsynyt kuin mitä olen ollut. Paikkoja kyllä särki ja varsinkin jalkoja, mutta mitään tälläistä väsymystä ei ollut.

Kaksi välipäivää pariin viikkoon mikä sisälsi kuusitoista treeniä. Ei sinällään mitään uutta itselleni, mutta en kyllä lähtisi ihan suoraan suosittelemaan kyseistä rytmiä. Olen vain ajan saatossa itse tottunut tämänkaltaiseen rytmiin treenata. Tämä ei tullut niinkään yllätyksenä vaan osasin tähän varautua ja juuri tälläistä talvilomaa itse asiassa suunnittelin. Juuri siksi kun tiesin tämänkaltaisen rupeaman tulevan niin pidin väliviikon helmikuun loppupuolella. Kuitenkin tässä tämän viikon jälkeen pitää kuitenkin alkaa hieman rauhoittumaan ja miettimään kevyempää viikkoa tai väliviikkoa sillä edes itse en kestä ihan tälläistä koko aikaa.

Tällä hetkellä takana on kolme treeniä Peltzin kanssa. Samalla nämä kolme treeniä ovat olleet kolme erilaista treeniä aikoihin sillä olen päässyt treenaamaan ilman miettimistä. Ilman miettimistä sillä saralla, että minun ei ole tarvinnut miettiä mikä lihasryhmä on mille päivälle ja mitä itse treenit sisältävät. Olen mennyt ihan Peltzin rytmien ja treenien mukaan jolloin minun on pitänyt vain ilmestyä kuntosalille oikeaan aikaan.

Tämän kaltainen treenaaminen on helppoa ja kätevää kun voi keskittyä vain tekemiseen. Yksi liike kerrallaan minkä jälkeen sinulle sanotaan mitä on vuorossa. Tällöin voi vain keskittyä koko ajan liikkeen tekemiseen eikä missään kohtaan tarvitse itse miettiä mitä seuraavaksi?

En nyt sanoisi, että nykyaikana treenin miettiminen toisi mitään ongelmia ja olisi mikään rasite. Toista se oli alkuvuosina jolloin liikevarasto oli suppeampi enkä oikein tiennyt mitä tehdä seuraavaksi. Tälläinen on vain itsellekkin välillä mukavaa, että voi vain tehdä ja toinen kertoo mitä. Vielä kun tähän lisää sen, että Peltzi on hieman katsonut myös painojen perään jolloin aina on pitänyt tehdä kunnon painoilla enkä ole päässyt näin ollen helpolla.

Juuri tämänlaista halusinkin ja toivoinkin kun mietin aikoinaan mitä talvilomani tulisi sisältämään. Ruotsissa en päässyt tekemään liikkeitä ihan loppuun asti kun minulla ei ollut varmistajaa. Jouduin yksin treenatessa hieman varomaan, ainakin tietyissä liikkeissä ei voinut vetää ihan loppuun asti. Tämä oli tiedossa eikä tuo nyt alkanut harmittamaan vaikka en voinut ihan loppuun asti esimerkiksi penkkejä tai hack-kyykkyä tehdä. Tämän asian tämä toinen viikko talvilomasta ”paikkaa” hieman tätä asiaa ja nyt on todellakin tehty liikkeet loppuun saakka pakkotoistoja käyttäen.

Yritän tässä nyt muistella kolmen viimeisimme treenin sisällön. Ensimmäinen treeni oli etureisitreeni / pohkeet, toinen treeni oli käsitreeni ja viimeisin selkä / takareisitreeni.

Etureisitreeni

  • Hack-kyykky
  • Supersarja Jalkaprässi + etureisilaite
  • Supersarja Pohkeet istuen smith + pohkeet jalkaprässissä

Käsitreeni

  • Supersarja Ranskalainen punnerrus + Hauiskääntö talja tanko
  • Supersarja hauiskääntö tuettuna vinopenkissä z-tanko + Hauiskääntö istuen hammer 
  • Supersarja ojentajapunnerrus tanko + Ojentajapunnerrus niskan takaa
  • Supersarja hauiskääntö z-tanko scott + hauiskääntö käsipaino scott

Selkä- & takareisitreeni

  • Maastaveto
  • Supersarja takareisipotku + Takareidet istuen
  • Ylätalja
  • Yhden jalan takareidet
  • Supersarja kulmasoutu maaten vinopenkissä + Kulmasoutu taljassa naru

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.