Habitare & Hifimessut 2023 kokemuksia

17.09.2023 - 12:15

Eilen lauantaina tuli sitten käytyä jälleen kerran Habitare & Hifimessut 2023 Messukeskuksessa. Odotukset olivat aikalailla sitä samaa mitä tuli todettua viime vuoden Habitare ja Hifimessuista eli sitä samaa mitä tuli todettua edellisiltä kerroilta ja edellisiltä kerroilta. Habitare ja Hifimessut ovat vuodestan toiseen aikalailla samat mutta mielestäni hiipuvalla ja heikentyneellä meiningillä. Varsinkin Hifimessut ovat vuosi toisensa jälkeen vain huonontuneet ja Habitare on aikalailla samankaltainen mutta mielestäni muutamia vuosia sitten siellä oli enemmän. 

Hifimessut 2023

Jos aloitetaan Hifimessuista jotka ovat olleet minulle alkuperäinen syy mennä vuosia Habitare sekä Hifimessuille kun ne ovat olleet samaan aikaan. Vuosi toisensa jälkeen muistan ja tajuan vain sen asian että Habitare puoli on paljon parempi ja monipuolisempi kuin Hifimessut. Hifimessujen laatu itselleni sattuu vain osumaan jos siellä sattuu olemaan hyviä messutarjouksia joita ei ole vuosiin ollut tai koekuuntelussa jotkin sellaiset laitteet tai varsinkin kaiuttimet jotka oikeasti voisin ostaa. Näinkään ei ole ollut pariin viimeiseen vuoteen.

Hifimessut ovat ja olivat taas kerran Holiday Inn puolella hotellissa mikä merkitsee portaissa kävelyä, hikeä, ahtaita huoneita ja huonoa ilmaa. Tälläkin kertaa Hifimessujen puolella silloin kun siellä olin niin oli niin paljon väkeä että yleensä kaikki huoneet olivat ihan tupaten täynnä. Ei sinne mahtunut heti menemään ja kun kävin sitten kurkkaamassa mitä siellä oli niin valtaosa huoneista ei ollut odotuksen arvoista.

Messutarjouksia oli mutta ne eivät olleet minulle tällä kertaa ja valtaosa näytillä olevista tuotteista vaikutti muutenkin olevan ihan normaalilla hinnalla. Tähän asiaan ei yhtään edesauttanut sekään asia että juuri kesällä ostin NAD C298 päätevahvistimen eli käytännössä en ollut edes ostamassa tai hankkimassa mitään hifiä. Näin ollen minua ei niinkään oikein edes todella kiinnostanut mitä siellä olisi ollut messutarjouksissa.

Yksi ongelma oli myöskin se että messutarjoukset tuntuivat olevan kuunteluhuoneiden juuri siellä kohdassa minne oli vaikea mennä kun huoneet olivat täynnä. Osassa huoneista messutarjoukset tai informaatio mitä laitteita huoneesa oli niin ne olivat juuri siellä väen toisella puolella. Sinne olisi pitänyt joko odottaa ja mennä väkijoukon läpi. Ei siis monessakaan tapauksessa mitenkään kovin suunniteltu asia.

Yksi asia mitä näin tänä vuonna hieman enemmän mitä en ole nähnyt hirveästi oli koekuuntelussa olleiden laitteiden hinta. Osassa huoneissa olleissa kaiuttimissa ja laitteissa oli hintalaput kun yleensä mitään hintoja ei ole näkyvillä vaan ne pitää kysyä erikseen myyjiltä tai huoneen koekuuntelua pitävältä henkilöltä.

Mielestäni tämä viime vuosien Hifimessut formaatti Holiday Inn hotelillilla ei ole toiminut eikä toimi. Eri kerroksissa olevat huoneet ja siellä täällä hortoilu ei vain ole hyvästä. Myöskin kun katseli kun vanhat ja huonokuntoiset ihmiset tallustivat portaissa niin ei ollut mitenkään hieno mennä heidän perässään. Huoneet ripoteltu siellä ja täällä minkä lisäksi huoneet ovat ahtaita mihin ihmiset vain survovat edes sun takaisin niin ei oikein miellytä.

Habitare

Habitarelta jäi taas mieleen Iskun, Maskun, Tempur, Gigantin sekä Powerin isot myymälät minkä lisäksi siellä oli paljon muita erilaisia kylpyhuoneeseen, keittiöön eli remonttiin ja sisustukseen liittyviä isompia ja pienempiä kojuja. Itselleni siellä löytyi muutama kiinnostava koju ja mahdollisesti tulevaisuudessa minulle tulee tuon johdosta pieni projekti mistä ajattelin kirjoittaa sitten kun sen aika koittaa. Kuitenkin sain sieltä siis itse ideoita ja juurikin Habitare käynnin ansiosta tulen nyt tuon projektin aloittamaan.

Yleisesti kuitenkin kun minulla on ollu muutama vuosi sitten putkiremontti ja nyt pari vuotta sitten uusin keittiön niin ei ole oikein sellaista intoa suurimpaan osaan asioista mitä Habitaressa on tarjolla. Myöskin kun minulla ei ole omaa asuntoa tai mökkiä niin se karsii siihen liittyvät asiat ja esimerkiksi ulkoporeampeita sekä kiukaita siellä olisi ollut tarjolla.

Habitare on sellaiselle ihmiselle todella hyvä paikka kuka on miettimässä tai aloittamassa jonkin sortin remonttia tai tarvitsee huonekaluja sillä Habitaren puolelta löytyy hyviä messutarjouksia toisin kuin Hifimessujen

Viime vuoden loppupuolella päivitin Q Acoustics Concept 40 kaiuttimet Sonus Faber Sonetto V kaiuttimiin ja samalla ostin IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassut. Tuolloin huomasin heti IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassujen parantaneen äänenlaatua Sonus Faber Sonetto V kaiuttimissa niimpä päätin että jossain vaiheessa tulen hankkimaan Isoacoustics Orea Bronze vaimennustassut Sonus Faber Lumina C keskikaiuttimen alle ja mahdollisesti myöskin vinyylisoittimen alle.

Viime viikonloppuna Hotelli Rantapuistossa pidettiin Helsinki Highend -hifimessut. Tämä oli nyt toinen kerta kun kyseiset Helsinki Highend -hifimessut järjestettiin ja itselleni ensimmäiset mitkä huomasin juuri ja juuri ennen kuin ne olivat. Viime vuonna satuin huomaamaan mainoksen Helsinki Highend -hifimessuista varmaankin Hifihuoneen sivuilta vasta sen jälkeen kun ne olivat jo olleet. Tälläkin kertaa satuin huomaamaan Helsinki Highend -hifimessujen mainoksen juurikin Hifihuoneen sivuilta sattumoisin kun sinne jostain syystä eksyin ilman sen suurempaa syytä. Myöskin pari päivää ennen Helsinki Highend -hifimessuja minulle tuli Audiokaupan uutiskirje missä oli maininta Helsinki Highend -hifimessuista.

Siitä on nyt kolme viikkoa tai oikeastaan kolme viikkoa ja pari päivää kun ostin Tampereen Hifihuoneelta uudet kaiuttimet Sonus Faber Sonetto V sekä Sonus Saber Lumina C1 keskikaiuttimen. Ensimmäisen viikon aikana en kerinnyt katsoa yhtään elokuvaa vaan keskityin kuuntelemaan musiikkia ja katsomaan sarjoja illalla treenien jälkeen. Ensimmäinen viikonloppu menikin sitten Tampereella / Vammalassa kun olin viemässä vanhoja kaiuttimia Q Acoustics Concept 40 Hifihuoneelle vaihtoon sekä käydessä treenaamassa Tampereen Loaded:lla. Tuon jälkeen toisena ja nyt kolmentena viikonloppuna olenkin sitten ehtinyt katsomaan muutaman elokuvan.

En edes muista kuinka monessa kirjoituksessa kesän aikana ja sen jälkeen olen maininnut IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassut. Tutustuin ja aloin tutkimaan IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassuja kesän aikana oikein kunnolla ja tulin hyvin nopeasti siihen tulokseen että voisin ostaa IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassut jos ne sopisivat sen hetkisiin Q Acoustics Concept 40 kaiuttimiin. Olin kesällä normaaliin tapaan pois kotoa kun näitä asioita alas jostain syystä tutkimaan ja miettimään. Minulla oli kyllä pienoinen epävarmuus että Q Acoustics Concept 40 kaiuttimiin IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassuja ei saisi kiinni.

Kirjoitus hetkellä ollaan sunnuntai-illassa ja ensimmäinen päivä uusien kaiuttimien kanssa alkaa olemaan takana päin. Mennään ajassa taaksepäin pari viikkoa kun tämä koko prosessi alkoi yhtäkkiä ja hieman extemporeen vaikka olen kyllä kaiuttimia tässä jo katsellut tovin. Varsinkin kesällä tuli mietittyä yksiä Focal kaiuttimia jotka olivat Tampereen Hifihuoneellta tarjouksessa kun olivat poistuva pari. Olin kyseisiä Focal kaiuttimia muutama vuosi sitten Helsingin Hifimessuilla koekuunnellut ja kysyin silloin myöskin tarjousta. Mietin oikeasti kyseisiä Focal kaiuttimia mutta ongelma oli hieman kun halusin saman sarjan keskikaiuttimen mutta sitä ei ollut enää saatavilla.