Fantasy Premier League kausi 2018 - 2019 yhteenveto

24.05.2019 - 22:32

Kausi 2018 - 2019 oli minulle Fantasy Premier Leaguessa ensimmäinen kausi pariin - kolmeen vuoteen. Kausi alkoi heikosti minkä jälkeen kurssia oli vaikea kääntää tai yritykset kurssin käännöksen suhteen olivat heikkoja. Yksi syy heikkoon alkukauteen oli valmistautuminen. En käyttänyt tarvittavaa määrää aikaa joukkueen rakentamiseen vaan yritin mennä liikaa omalla tietotaidolla sekä niillä pelaajilla joita olen aikaisempina vuosina mahdollisesti käyttänyt. Tämä tietenkin epäonnistui ja muutamat pelaajat eivät saaneet alussa pisteitä. Sen jälkeen kun vaihdoin heidät pois niin pisteitä alkoi kertymään.

Alun ongelma oli myöskin se, että yritin saada "tasaista" joukkuetta kun minun olisi pitänyt yrittää saada pisteitä kasaan muutamilla täsmä pelaajilla. Tässäkin kävi niin että muutamat kalliit pelaajat eivät suorittaneet hintalappuunsa nähden niin pisteitä ei karttunut ja pelaajien arvot tippuivat.

Mitä pidemmälle kausi meni sitä useammin aloin unohtamaan tekemään vaihtoja sekä valitsemaan pelaajat kierrokselle saati kapteenin. Osa näistä kierroksista meni hyvin joihin unohdin tehdä muutoksia mutta osassa juurikin kapteenin valinta pilasi kierroksen. Muutoinkin kapteenin valinta ei osunut aina ihan nappiin minkä johdosta menetin pisteitä väärällä kapteenilla.

Keräsin yhteensä 1,987 pistettä mikä oikeutti 2,042,478 sijaan 6,324,237 pelaajasta. 1,987 pistettä jaettuna 38 kierroksella tekee noin 52 pistettä per kierros. Suomen puolella sijoitus oli 12,292 / 26700 pelaajasta.Kuitenkin sijoitus oli parempi kuin puolet pelaajista mutta kuitenkin kun seuraa Valioliigaa aktiivisesti niin sitä nyt olettaisi olevan parempi. Kuitenkin olemalla Arsenalin kannattaja niin tämä vaikuttaa myös pelaajavalintoihin jonkin verran sillä tiettyjä pelaajia en ota juokkueeseeni. 

Seuraavaa kautta ajatellen alkuun pitää käyttää enemmän vaivaa jotta saisi paremman alun pelille. Hyvä alku tietää parempaa motivaatiota jatkaa kuin taas heikko alku voi lopettaa mielenkiinnon peliä kohtaan. Muutoinkin kapteenin valinta sekä oikeasti parempi seuranta parantaisi mahdollisuuksia. Lisäksi pitää päättää millä taktiikalla lähtee pääsääntöisesti pelaamaan eli panostaako kolmeen vai neljään puolustajaan tai kahteen vai kolmeen hyökkääjään. Nämä ovat sellaisia asioita joita pitää ennen ensimmäisen joukkueen rakentamista miettiä.

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.